גליון 1 - קולנוע-מדיה

הפיקוח על הקולנוע והמדיה אגף אמנויות המזכירות הפדגוגית

אתר הפיקוח המעודכן

אתר הפיקוח על לימודי הקולנוע והתקשורת - מכיל את ארגז הכלים השלם למורים בו תוכלו למצוא: תכניות לימודים, בגרויות, חוזרי מפמ"ר, חומרי הוראה, פסטיבלים, השתלמויות ועוד

קהילת המורים לתקשורת ולקולנוע בפייסבוק

מורים כדאי מאוד להרשם, הקהילה מונה 670 חברים - ומהווה פלטפורמה שיתופית שבה ניתן לשאול שאלות, לפרסם אירועים ובעיקר לחזק את הקשרים בתוך הקהילה שלנו.

Big picture

הסיפור שלנו - מפמ"ר קולנוע ומדיה ד"ר איבנה רטנר

"השביל הזה מתחיל כאן. לא סלול, לא תמיד מסומן."

השנה הזו מסומנת כמכוונת למידה. כמנהלת תחום חדשה, אני מרשה לעצמי להתבונן. כמעט לא לגעת ובטח לא להזיז. אבל כאילו מעצמו ורק בחודש הזה:

נפרדנו מדורית בארועים שונים, בסינמטק בירושלים במסגרת פתיחת הפסטיבל, וביום עיון משמעותי בסמינר הקיבוצים.

הוצאנו חוזרי מפמ"ר חדשים, התבשרנו כי ספר הלימוד בתקשורת הוא בשלבי סיום: עריכה והפקה.

יש לנו מדריכות חדשות בחטיבה ויסודי , 2 קהילות קולנוע ומדיה בחטיבה העליונה בצפון ובדרום ועוד קהילה ביסודי, אנחנו עומדים בפני יומיים מושקעים בהשתלמות מורי קולנוע ותקשורת בבית רוטנברג (ראו בהמשך) במסגרת פסטיבל הסרטים בחיפה ובימים אלה יצא קול קורא לוועדת המקצוע בקולנוע.

האתגר הגדול בכל פעולה שנעשה השנה הוא שילוב בין אמנות הקולנוע והמדיה. בתחום המדיה אנחנו בשלב ההסתגלות: התכנית הוטמעה הבגרות המשותפת תתן אישור לתכנית האחידה ולהטמעת המקצוע. אין ספק שתיקשוב הבגרות היא אכן אתגר ואנו נכונים לו. כבר השנה נכנסנו לתכנית מודל להערכות חלופיות, פיילוט אותו יכולים מורים לתקשורת לאמץ ולהשתמש עם התלמידים. ניתן להעמיק בנושא גם ביחידות קולנוע ולהכנס גם ליחידות נוספות בפורטל משרד החינוך. השינויים הם רבים התכניות מגוונות. מי שמעוניין לקדם תכניות אישיות מוזמן לספר לנו.

תודה לערן לבני מדריך לפדגוגיה דיגיטלית והעורך של הניוזלטר, ולכל מי שכתב ותרם

שתהיה שנה פוריה גדושה ומרגשת

שלכם, איבנה

נפרדים מדורית - כנס הפיקוח בסימן פרידה מהמפמ"ר היוצאת הגב' דורית באלין

הכנס המרגש התקיים בסימן "החינוך לקולנוע ותקשורת-ממדיה מסורתית למדיה חדשה"דברי הפרידה של דורית: "אחרי 30 שנה כמפקחת על התקשורת והקולנוע אני פורשת לגמלאות ומשאירה אחרי מערכת משומנת היטב השנים פרשו לפני אתגרים רבים בהם פיתוח תכניות לימודים, הכשרת מורים, ואירועים גדולים ומשמעותיים. פיתוח קשרים בתוך המשרד כמו גם שיתופי פעולה עם גופים רבים מחוץ למשרד ועם תעשיית הקולנוע והתקשורת. ולסיום: המתנה שלי בתמיכת מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, למערכת בכלל ולכם בפרט היא מאגר הסרטים שפותח השנה עבור מערכת החינוך מגני הילדים ועד בתי הספר התיכוניים. המאגר מכיל כרגע 200 סרטי קולנוע איכותיים וחלקם אף ישרתו אתכם בהוראה.

שלכם באהבה וכבר בגעגועים, דורית


המשך לקרוא כאן

השתלמות למורים לתקשורת ולקולנוע בבית רונטברג - סוכות תש"ף

Tuesday, Oct. 15th, 9am to Wednesday, Oct. 16th, 7pm

בית רוטנברג, Haifa, Israel

Haifa, Haifa District

גם השנה נתכנס במסגרת פסטיבל הסרטים ליומיים גדושים של מפגש עם יוצרים ועמיתים מהפסטיבל ומהתעשייה כולל פרוייקט משמעותי של רנן שור מנהלה המיתולוגי של בית הספר לקולנוע סאם שפיגל, וגור בנטביץ במאי "קצפת ודובדבנים" ו"משהו טוטאלי" שישוחח עם המורים על סרטי קאלט בקולנוע. בנוסף דורית באלין תקרין מסרטי הפסטיבל הבינלאומי בטריויזו- איטליה, נכיר פרוייקטים ויחידות הוראה של מורים בתחומי יצירות מורים בוידאו, עיסוק נרטיבי ברדיו, חממת יצירה של כאן דיגיטל, צילום עיתונות, התכנית "סרטים יוצרים שינוי" והצגת קהילות הקולנוע והמדיה והחידוש שלהן בעולם ההשתלמויות. המטרה המשמעותית של היומיים היא כמובן התכנים המקצועיים אך גם הביחד ולמידת העמיתים . לינק מצורף, להרשמה. נתראה

תכנית ההשתלמות

להרשמה להשלתמות


במידה ונרשמתם לפני כחודש ולא תוכלנו להגיע אנא עדכנו אותנו על מנת שנוכל לפנות מקום למורה אחר.ת

מספר המקומות מוגבל!

למגיעים להשתלמות מהרו להזמין גם כרטיסים לפסטיבל חיפה

לפרטים נוספים ותשלום יש ליצור קשר עם אמיר ארבל בטלפון: 054-4257599

"סרטים יוצרים שינוי" - סיכום שנה של קרן איילי

*בשנת תשע"ט התכנית נוסתה בהצלחה כפיילוט בבתי ספר

הרציונאל העומד מאחורי התוכנית החדשה הוא שהיות ואמצעי המדיה הפכו למרכזיים והשפעתם ניכרת במרחבים השונים, רצינו ליצור חיבור חברתי קהילתי באמצעות המדיה תוך שימת דגש על היבטים חינוכיים סביב ערך האחריות.

התוכנית מהווה הזדמנות לעיסוק תיאורטי בתחומים החברתיים ערכיים ובעיקר להתנסות ביצירת שינוי אמיתי בבעיות הנוגעות לתלמידים בגיל חטיבות הביניים. נשתמש באמצעי המדיה המוכרים, אך הפעם על מנת ליצור שינוי בבעיות חברתיות הנמצאות סביבי – בכיתה, בשכבה, בבהי"ס, בקהילה ואף בארץ ואולי בהמשך בעולם הגלובלי.

החלק התיאורטי חשוב ומאפשר לתלמיד חשיפה למגוון דעות, ערכים והשקפות אידיאולוגיות מגוונות המחדדות ערכים של דמוקרטיה והכרת האחר. במבנה התוכנית הוא שלד שעליו נבנות יחידות הלימוד השונות הלקוחות מעולמם של חיי התלמידים בחטיבות הביניים.


  • החלק הראשון : צפייה ביקורתית בקולנוע ובטלוויזיה
  • החלק השני : יישום ושימוש בשפה הקולנועית/חזותית לתחקיר וכתיבה
  • והחלק השלישי: הפקת סרטים יוצרים שינוי ושיתופם
  • אל תכנית הלימודים המלאה

סרט דוגמא לסרטים יוצרים שינוי, חט"ב מגידו

עובדות על חינוך סרטים יוצרים שינוי

עיצובה של אסתטיקה קולנועית מגדרית בקולנוע ובמדיה – השתלמות מקוונת בהדרכת הגב' מרגלית ישראלי

זהות מגדרית הינה תנאי מקדים לקיומו/ה של הפרט כסובייקט. אך מהי זהות מגדרית? כיצד תופסת אותה החברה, וכיצד היא נתפסת על-ידי הפרט הממוגדר/ת עצמו/ה? מה כוחה של האסתטיקה הקולנועית בהבניית מציאות מגדרית וכיצד ההבניות החברתיות והתרבותיות ביחס למגדר באות לידי ביטוי במדיום הקולנועי?

בעידן המהפכה שלMe Too ונוכח השיח של פוליטיקת הזהויות המאפשר מודעות והכרה בשלל זהויות מגדריות נזילות, עולה הצורך לחבר את פיסות המידע הרבות לתמונה רחבה ומעמיקה של העולם, ואנו המורות/ים והתלמידות/ים נדרשות/ים לחשיבה מחודשת על שוויון ומגדר.

במפגשים ננסה לעמוד על המסרים הסמויים והגלויים העולים מסרטים וסדרות טלוויזיה ביחס לנשים, גברים ומה שביניהם, ונבחן כיצד הקולנוע התמודד עם השיח המגדרי בתקופות שונות, בשאיפה לאפשר שיח ביקורתי השואב ממקורות מידע מגוונים. כך תתאפשר אף חשיבה מחודשת על תפקידו של המורה לקולנוע ולתקשורת ביחס לחינוך שוויוני, תוך התמקדות בדילמות העכשוויות שמציב בפנינו השיח המגדרי ובמטרה ליצור למידה משמעותית עבור התלמידות/ים.

עוד על ההשתלמות

סילבוס

קישור להרשמה

מאגר הסרטים לבתי הספר - מובילנד אקדמי

החל משנת הלימודים הנוכחית, נעמיד לרשות בתי ספר מאגר עשיר ומגוון של סרטי קולנוע.

מאגר הסרטים החדש מכיל כ-250 סרטים, והוא יהוו חלק בלתי נפרד מתחומי הדעת: היסטוריה, תנ"ך, ספרות, מולדת ומקצועות לימוד נוספים.

המאגר יעניק למורים נגישות לתכנים קלאסיים - מפו הדוב, דרך ספר הג'ונגל, אלאדין, צלילי המוזיקה, ועד רפסודיה בוהמית ו"לבד בברלין" - סרטים מאולפני הסרטים הגדולים בעולם, ויהיה בו כדי לסייע למורים לבחון דילמות חינוכיות, מזוויות ומכיוונים שונים.

מערכת הסרטים דינאמית, והיא תתעדכן מעת לעת בתכנים חדשים ועדכניים - מותאמי גיל ומקצועות לימוד. המערכת פתוחה בפני כל בתי הספר, באמצעות שם משתמש וסיסמה, ואין כל מגבלת שימוש בסרטים.

הסדרנו, כמו כן, את סוגיית זכויות היוצרים, ואנו מאמינים שהמערכת החדשה תשפר משמעותית את חווית הלמידה בכיתות הלימוד.

תודה למירי שליסל, דורית באלין, עדן צולי, משה גל, איבנה רטנר ומיקי בנאי.


בברכה,

שמואל אבואב

למאגר הסרטים

הכניסה למאגר מתאפשרת באמצעות הזדהות משרד החינוך

  • לקבלת עדכונים אנא הרשמו לניוזלטר של מובילנד אקדמי - כאן
סרטון הדרכה לשימוש באתר מובילנד אקדמי
מובילנד אקדמי בחדשות ערוץ 13

עריכה ועיצוב - ערן לבני