הדת והעדה הדרוזית

על הדרוזים

דרוזיםערבית: دُرُوز, דֻרוּז, צורת היחיד: دُرْزِيّ, דֻרְזִיּ) הם בני עדה במזרח התיכון המקיימים דת ייחודי שהתפצלה מהאסלאם השיעי במאה ה-11.

הדרוזים הם דוברי ערבית בניב המיוחד להם, הדומה לניבים סוריים של ערבית.

אף על פי שמוצא הדת הדרוזית הוא במצרים, לשבטים אשר קיבלו על עצמם את הדת הדרוזית שני מקורות מוצא עיקריים מחצי האי-ערב.

אוכלוסיה ואזור גאוגרפי


הדרוזים מונים כבין 2,400,000 ל-2,500,000 בני אדם מאמינים בעולם.

כמעט כל הדרוזים חיים באזור הגאוגרפי הכולל את סוריה,לבנון וצפון ישראל. התיישבותם הררית, במטרה להישמר מאוכלוסייה עוינת. רובם אזרחים סוריים, אך יש קהילה דרוזית גדולה מבין אזרחי לבנון.

כיום ישנם בעולם מעל מיליון מאמינים דרוזים אשר מפוזרים בכל העולם. רוב הדרוזים מרוכזים בסוריה (כחצי מיליון), לבנון (כ-400 אלף) וישראל (כ-118 אלף), ומיעוטם בירדן וארצות הברית וישנן גם קהילות דרוזיות גדולות בארצות דרום אמריקה .

מקומות קדושים

בכל כפר דרוזי ישנם שני סוגים של מקומות קדושים:

מקום קדוש של אישיות דתית חשובה, בעיקר נביאים,שבו מקיימים תושבי המקום ואחרים פולחנות וטקסים
למיניהם.בית התפילה (חלווה) שפירושו התבודדות עם אלוהים.מקום זה מוכר לכל אנשי הכפר. פוקדים אותו רק אנשי דת לקיום תפילות, חסר כל סימן זהות חיצוני ונחבא בין הבתים. ההגעה אליו היא רגלית. בית התפילה הוא צנוע מאוד, ריק מריהוט, קישוט או תמונה.החפצים היחידים הם ארונות, שרפרפים (עליהם מונחים כתבי הקודש)

ושטיחים. בחלווה נערכות התכנסויות דתיות.

מקומות קדושים בארץ:
קברו של אבי העדה האגדי הנביא שועייב בחיטין שליד
טבריה.
ישנם גם קברים אחרים ברחבי הארץ.

חגים

  • חג הנביא שועייב - נחגג במשך ארבעה ימים החל מה-24 לאפריל, במתחם נביא שועייב ליד טבריה. היום הראשון מיועד לקיום תפילות על ידי דתיים בלבד ושלושת הימים הנותרים לכלל העדה. הנביא שועייב מזוהה עם יתרו חותן משה. על פי המסורת הדרוזית, שועייב הוא יתרו, המוכר גם בכינויים נוספים (רעואל, פוטיאל, חבר); לפי המסורת, הוא נולד בחצי האי ערב, נדד ברחבי הסהר הפורה בהטפה לצדק ולאמונה מונותאיסטית, נקבר במקום פטירתו. לטענתם יתרו לא התגייר.
  • חג הנביא סבלאן- נחגג ב-10 בספטמבר בקבר הנביא סאבלן (על פי טעות נפוצה הוא זבולון בן יעקב, אבל אמאם אלבדר מבית הדין השרעי הדרוזי בחיפה סתר טענה זאת), ליד הכפר חורפיש. מקובל לברך ביום זה בברכת זיארה מקבולה.
  • צעדת הנביא אבו אברהים - נחגג החל משנת 2007 ב-6 ביולי כל שנה במתחם מקאם הנביא אבו אברהים בדאלית אל-כרמל.
  • חג הנביא אלח'דר - ב-25 בינואר חוגגים הדרוזים בישראל בקבר אלח'דר (אליהו הנביא) שבכפר יאסיף שליד עכו. אלח'דר הוא הנביא השני בחשיבותו על פי המסורת הדרוזית.
  • חג הנביא אל יעפורי- נחגג ב-25 באוגוסט בנבי יעפורי שנמצא במטעי התפוחים בין הכפרים מסעדה ומג'דל שמס ברמת הגולן. באותו תאריך מקיימים אנשי הדת הדרוזים אסיפות ותפילות, ודנים בענייני דת והעדה.