PROTOTYPÓWKA

Tworzymy prototyp colivingu przyszłości już teraz

21 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 18:00 - 20:00 // WARSZAWA, SIECIÓWKA, UL. IRYSOWA 3A

Dołącz do spotkania ludzi zainteresowanych cohousingiem i colivingiem. Poznajmy się i wymieńmy doświadczeniami.

Wejdziemy wspólnie w trakcie tego wydarzenia w wizję Okrągłego Miasteczka i omówimy nasz plan jego realizacji, który w pierwszej kolejności zakłada zżycie się grupy (zamiast kupowania ziemi i hurrra optymizmu).

MOJE DOŚWIADCZENIE. ŻYWE RELACJE

Nazywam się Krzysztof S. Matejak i jestem inicjatorem Prototypówki. W środowisku, w którym się wychowałem, i które znam najlepiej, żywe relacje to towar deficytowy. A jestem człowiekiem, który od urodzenia mieszka w wielkim mieście – Warszawie. I pierwsze, co skłania mnie do kontestacji zastanej rzeczywistości, a tuż za tym – budowy innej, jest izolacja ludzi już tylko na poziomie relacji sąsiedzkich (a coraz częścej także rodzinnych).

Doświadczając życia w większej grupie w różnych kontekstach (spędzanie w dzieciństwie wakacji na wsi, harcerstwo, mikroakademik, wolontariat w różnych miejscach) zauważyłem, że mieszkanie w grupie przyjaciół jest tym, czego szukam i potrzebuję do szczęśliwego życia. Dostrzegam także, że nie jestem w tym odosobniony – jest nas coraz więcej.

Jeżeli miaszkamy w otoczeniu przyjaciół, osób, które uwielbiamy, z którymi jesteśmy szczerzy i wobec siebie otwarci, doświadczamy w gruncie rzeczy przyspieszonego rozwoju osobistego i społecznego – odnajdujemy pełnię, harmonię, szczęście we wszystkim, co robimy.

COHOUSING

Jedna z optymalnych form zorganizowania grupy sąsiedzkiej, którą łączy dużo więcej, niż tylko płot, jest cohousing. W zasadzie swojego działania jest to przestrzeń z cześcią prywatną – domami prywatnymi, w której mieszkańcy mają swoje azyle, intymność, a także częścią wspólną, w której najczęściej pojawiają się współdzielone: duży dom wspólny (z pralnią, stołówką, czy bawialnią dla dzieci), warsztat samochodowy, ogród i inne, zależnie od potrzeb danej grupy sąsiedzkiej.

OKRĄGŁE MIASTECZKO

Jako OM (Okrągłe Miasteczko) jesteśmy grupą ludzi z doświadczeniem mieszkania w grupie, skupioną na wzji stworzenia sieci okrągłych miasteczek wypełnionych domami kopułowymi (stąd też nazwa projektu) i rozwijającymi, bliskimi relacjami sąsiedzkimi. Wszystko to w duchu ekonomii współdzielenia, otoczeniu natury i otwarciu na wdrażanie najnowszych, zdrowych technologii. Więcej informacji o projekcie, inspiracji i praktycznych wskazówek na stronie → TUTAJ.
Big image

ZBIERAMY SIĘ W GRUPĘ PIONIERÓW ZMIAN

Istnieje mądrość, która głosi, że „wizja bez realizacji to halucynacja”. Brzmi odważnie. A nawet jeżeli nie odważnie, to pragmatycznie. A my chcemy być pragmatyczni. Nie chcemy szukać ziemi, debatować godzinami o technologiach budowalanych, rozmyślać o kredytowaniu przedsięwzięcia, czy napawać się hurrra optymizmem... My chcemy zbudować społeczność. Czyli poznać się i sprawdzić nawzajem w trudnych sytuacjach. Pierwszym krokiem do tego jest Prototypówka. Tutaj zaczynamy.
Prototypówka to dom o powierzchni ok. 200 m2, w którym zamieszkamy w 7-10 osób, a Sieciówka będzie naszą przestrzenią wspólną. Docelowo chcemy stworzyć sieć takich colivingów.

Jeżeli tylko czujesz, że chcesz mieszkać w grupie przyjaciół, współtworzyć miejsce, w którym relacje są odzwierciedleniem nas samych: w duchu otwarcia na rozwój osobisty i wszystkich współmieszkańców dookoła, a przy tym zredukować koszty życia – zastanów się dobrze, czy Prototypówka jest odpowiedzią na to, czego szukasz.

ZASADY życia w Prototypówce:
1. Zero spożywania alkoholu, innych środków zmieniających świadomość, czy palenia papierosów na terenie domu.
2. Szanujemy prywatność, w tym także potrzebę snu innych mieszkańców. Naszą cześcią wspólną, m.in właśnie do zabawy, czy dyskusji do wczesnych godzin rannych, jest Sieciówka.
3. Komunikujemy swoje emocje nt. danej sytuacji, która nas wzburza, bądź porusza w jakikolwiek inny sposób, rozpoczynając komunikat od „(ja) Czuję...”, „(ja) Uważam...”, „Moim zdaniem...” etc. Czyli: „Denerwuje mnie to, że...”, zamiast „Denerwujesz mnie tym swoim...”. To buduje zdrowe relacje w grupie.
4. [...]

DLA KOGO?

  • Dla wszystkich osób biorących odpowiedzialność za swoje życie, mających także odwagę do rozszerzania swojej odpowiedzialności na grupę mieszkających z nim/nią przyjaciół–sąsiadów.
  • Dla osób przedsiębiorczych, kreatywnych, twórczych – idącymi za swoimi marzeniami w realne doświadczenie i materię.
  • Dla Pionierów Zmian – czujących się cześcią zachodzących na świecie Zmian: technologicznych, społecznych, duchowych.
  • Dla każdego z doświadczeniem życia w grupie i tych bez niego.

PLAN SPOTKANIA

18:00 - 18:15 // Wprowadzenie: coliving, cohousing, Prototypówka.

18:15 - 18:45 // Każdy mówi coś o sobie. Wymiana doświadczeń.

18:45 - 19:10 // Okrągłe Miasteczko.

19:10 - 19:20 // Podstawowe założenia Prototypówki.

19:20 - 19:50 // Dyskusja.

19:50 - 20:00 // Podsumowanie spotkania oraz przedstawienie terminów i tematów kolejnych spotkań.

ZAGADNIENIA

W trakcie spotkania zapoznamy się bliżej z cohousingiem, colivingiem, czyli formami organizacji mieszkania w grupie. Poznamy także wartości, na fundamencie których funkcjonuje Okrągłe Miasteczko. Będzie również miejsce na dyskusję i decyzję odnośnie zaangażowania się w ten sympatyczny projekt mieszkaniowy, jakim jest Prototypówka. Poruszymy także temat wartości dodanych wynikających z mieszkania w grupie i budowania już tylko z tej racji społeczności Pionierów Zmian.

Uśmiechy mile widziane. :)

21 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 18:00 - 20:00 // WARSZAWA, SIECIÓWKA, UL. IRYSOWA 3A

REJESTRACJA

Wstęp na spotkanie w ramach wolnych datków (przekazujesz ile uważasz). Obowiązuje jednak składka na poczęstunek, która wynosi 10 zł.


W celu zapewniania sobie miejsca na spotkaniu, proszę o wcześniejszą rejestrację, wypełniając krótki formularz

TUTAJ.

Big image

KRZYSZTOF S. MATEJAK

Aktualnie jeden z gospodarzy Sieciówki, wchodzący w skład ekipy Okrągłego Miasteczka. Ma za sobą doświadczenie mieszkania w warszawskim mikroakademiku Uczelni ASBiRO, której jest studentem studiów podyplomowych (obecnie na urlopie dziekańskim). Porzucił edukację państwową na etapie szkoły średniej na rzecz – jak twierdzi – „wiedzy o znamionach jakiejkolwiek użyteczności życiowej”. Bierze sobie za główny cel współstworzenie społeczności okrągłych miasteczek w Polsce, czyli miejsc życia w zgodzie z samym sobą, bliskości z sąsiadami, harmonii z naturą i otwartości na zmiany, których sam czuje się pionierem. Zakochany w perkusji, bębniarstwie, słowie pisanym, mówionym, a także dalekich podróżach (do, w głąb i poza). Rodem z Warszawy.

Sieciówka

Spotkanie odbywa się w Sieciówce nie bez powodu. To miejsce, w którym życzliwość i radość wspólnego bycia łączy się z efektywnością i dynamiką. Jest to wyjątkowa przestrzeń i środowisko dla ludzi, którzy są pionierami tego, co nowe.

Więcej można przeczytać TUTAJ.