האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

פברואר 2016 (21) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

מרוץ המשוכות

אסתר רוֹט-שחמורוב, אתלטית, מהבולטות ביותר שידעה מדינת ישראל, כלת פרס ישראל לספורט ותרבות הגוף 1999. באולימפיאדת מונטריאול (1976) היא סיימה במקום השישי בריצת 100 מטר משוכות ובכך הייתה לספורטאית הישראלית הראשונה שהעפילה לגמר אולימפי כלשהו.

כשאומרים את המילה משוכות, אני תמיד נזכרת בתמונה של אסתר, מדלגת על משוכה, לא מוותרת ורצה אל המשוכה הבאה.

השבוע הסתיים מועד החורף של בחינות הבגרות במקצועות החובה ולראשונה בכל מקצועות אלה נבחנו גם על פי תכנית ההיבחנות החדשה. מדובר ב-19 מקצועות הכוללים מקצועות המיועדים לכלל התלמידים ומקצועות המיועדים למגזרים שונים.

פרט למקרה אחד של הדלפת בחינה, שגם הוא נפתר במהירות בעזרת שאלון חלופי שהוכן מבעוד מועד, לא היו תקלות. ברמה הפדגוגית הכל עבר חלק. עמדנו במשימה בכבוד.

זה הזמן להודות לכם:

המפמ"רים המקצועיים והמסורים שלנו, על עבודה רבה בהתאמת כל השאלונים למבנה ההיבחנות החדש, על אחריות לפיתוח שתי מערכות בחינות (תכנית ישנה ותכנית חדשה) ועל הכנת שאלונים חלופיים לכל תכנית. כל זה בלוחות זמנים צפופים במיוחד.

מנהלי האגפים, שהיו מעורבים עד הפרט האחרון, תמכו וליוו את כל התהליך.

ממוני תכניות לימודים, שייעצו וסייעו בתכנון מבנה הבחינות ודוגמאות השאלונים.

ללא שותפות עמוקה עם המִנהל הפדגוגי, אגף על יסודי ובמיוחד עם אגף הבחינות שתכנן, אירגן, ביצע והפעיל את כל המערכת המורכבת תוך יישום נהלים חדשים של רישום, הפצה ואבטחה, לא היינו יכולים להגיע עד הלום ועל כך מודים להם מאוד.

בעת הזו, ממשיכים כל המפמ"רים בהכנת מועד הקיץ, במועד זה תיושם הרפורמה על כל תחומי הדעת ועל כלל תלמידי י"א. ללא ספק מועד הקיץ יהווה משוכה משמעותית ביותר בתכנית החדשה ואנו תקווה שכשם שעברנו את המשוכה הראשונה של החורף נעבור גם את מועד הקיץ בהצלחה.

גאה בכולכם

Big image

כנס מדריכי המזכירות הפדגוגית

השבוע פתחנו במסורת חדשה, כנס הוקרה למדריכי המזכירות הפדגוגית.

התרגשות רבה ושפע תודות , כל השאר בתמונות שלפניכם.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

Big image

מיזם "צו 8 חינוכי"

לומדים מחוץ לגבולות הכיתה.

שיעורים מרתקים הועברו השבוע על ידי עשרות מורים בתרגיל למידה בחירום.
תודה ענקית למורים שהתנדבו למיזם "צו 8 חינוכי".

אגף שפות

כנס מורים לצרפתית שיתקיים בתאריך 10 בפברואר 2016 בהרצליה

Big image

אגף חברה ורוח

גאוגרפיה – אדם וסביבה

"שבוע החלל הישראלי 2016" צויין במהלך השבוע החולף ועמד במרכז העשייה במסגרת מדעי כדור ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" למורים ולתלמידים. את "שבוע החלל הישראלי 2016" פתחנו בהרצאה סינכרונית למורים שהתקיימה ב- יום ראשון 31.1.16 אחר הצהריים בנושא: "כדור הארץ מן החלל" - תצפיות מהחלל על כדור הארץ. מה למדנו? מה יש עוד לדעת? בשילוב הממצאים העיקריים מהניסוי של אוניברסיטת תל אביב, שביצע אילן רמון ז"ל ממעבורת החלל קולומביה. ההרצאה למורים נתנה על ידי פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה. בהרצאה השתתפו עשרות מורים ממספר תחומי דעת – גאוגרפיה – אדם וסביבה, מדע וטכנולוגיה, מדעי הסביבה, פיזיקה ומדריכי קיימות במשרד החינוך. ההרצאה הייתה מרתקת ומורים רבים בקשו לשתף את תלמידיהם בהרצאה ובמצגת שלוותה אותה.

במשך השבוע עסקו בשעורי "גאוגרפיה סביבה-אדם", מכתה ו' ועד כתב יב', במגוון רחב של פעילויות בנושא החלל.

בסיומו של שבוע החלל הישראלי ייפגשו מורים ותלמידים מתחום הדעת בכנס רמון לחינוך וחלל לו שותפים משרד החינוך, משרד המדע ו קרן רמון.

Big image

כנס יצירה צעירה של בוגרי מגמות תקשורת וקולנוע בחינוך הדתי

ביום חמישי ב' אדר א' ( 11.2.2016) יתקיים הכנס ה-19 ליצירה צעירה של בוגרי מגמות התקשורת והקולנוע בחינוך הדתי. לתחרות הגיעו עשרות סרטים מהמגמות השונות ברחבי הארץ- מתוכם עלו לגמר 12 סרטים בכנס שיתקיים בסינמטק ירושלים יחולקו פרסים לזוכים.

Big image

כנס תלמדי תקשורת במחוז דרום

אחד היעדים של הפיקוח על התקשורת והקולנוע הוא ליצור קשר עם מחלקות התקשורת והקולנוע באוניברסיטאות ובמכללות.

במסגרת קשרים אילו מוזמנים התלמידים להרצאות וכנסים המופקים בשיתוף הגוף האקדמי.

בתאריך 9 בפברואר 2016, יתקיים כנס תלמדי תקשורת במחוז דרום במכללת ספיר

התלמידים יקבלו הרצאות על תקשורת וקולנוע וסדנאות שונות הקשורות לתחומי ההתמחות שלהם: רדיו, וידאו, עיתונות , מוסיקה ועוד.

מצורפת ההזמנה למפגש זה

Big image

מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

חופש ביטוי - כן! הסתה- לא !

מדובר ביוזמה שהובילה ח"כ מירב בן ארי בשיתוף המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במהלכה הרצו ח"כ בפני תלמידי תיכון בנושא מניעת הסתה וגבולות חופש הביטוי . מצורף קישור לסרטון אשר הופק על ידי תלמידי מגמת תקשורת בתיכון מקיף ג' בראשון לציון במהלך ביקור ח"כ דוד ביטן.


אגף אמנויות

הכנס השלישי של מגמות מחול של החמ"ד

תחום אמנות המחול הינו תחום דעת אמנותי חדש יחסית בחינוך הדתי המגמה הראשונה נפתחה לפני כ- 10 שנים והיום יש 14 מגמות למחול ביום שני כ"ט בשבט תשע"ו (8.2.2016) יתקיים הכנס השלישי של מגמות מחול של החמ"ד במכללת אורות ישראל באלקנה.
בכנס יצפו הבמות בקבוצות מקצועיות שיופיעו בפניהן וכן מגמות נבחרות יציגו מופעים קצירים הכנס הוא בשיתוף הפיקוח על לימודי מחול . ד"ר נורית רון וצוות ההדרכה.

Big image

אגף מורשת

מורשת ודת אסלאם

ביום ד' 26.1.16 התקיימה פעילות חינוכית באשכול פייס בת"א. לקבוצת לומדים במסגרת מעגלי לימוד TLV - הר הבית - שלומדים ביחד על מעמדו של הר הבית. קהילת לימוד TLV הוקמה בשנת 2013, הקהילה פועלת לקידום מפגש ושיח סביב תרבות ישראלית ויהודית.

מר מחמוד עומרי מאגף מורשת העביר הרצאה ודיון על מעמדו של הר הבית "מסגד אלאקצא" באסלאם

ההרצאה היא הרביעית והאחרונה בסדרת הרצאות באותו נושא הדיון היה מעניין מרתק ומעורר מחשבה וחיפוש פתרונות, ההמשך יהיה בפסטיבל לימוד TLV השנתי של קבוצות מעגלי לימוד.

בית מדרש במקיף ז' אשדוד

במקיף ז' באשדוד התקיימה פעילות לימודית מיוחדת לכבוד ט''ו בשבט בשכבות ז' וח'. עיקר הפעילות הייתה לימוד בבתי מדרש כיתתיים, טקסטים ממסורת ישראל, לימוד תוך ממשקים אינטראקטיביים. הטקסטים היו מגוונים וכללו גם טקסטים חזותיים וקוליים, תוך שימוש באתרים כגון "אתר חגי ישראל, תורת החג והמועד לפי בנימין יוגב (בוג'ה)". התמונות מתארות את מעגלי הלימוד באחד מבתי המדרש שהתקיים בכיתה ח' בהנחיית המורה סולי חכים. הפעילות נמשכה מספר ימים. בבית מדרש זה התקיים לימוד ביום השואה הבינלאומי שעסק בנושא "שכול והתחדשות". נושא זה מבטא את הקשר שבין שני המועדים, הקשר שבין התקווה וההתחדשות הבולטים בט"ו בשבט לבין האבדן והשכול הבולטים ביום הזיכרון לשואה. ההתנסות בדרך הלימוד בחברותא בבית המדרש החלה בנושא חנוכה בהנחיית שלמה ווסקובויניק, ומאז הפכה להיות דרך לימוד מועדפת בשיעורי תרבות יהודית- ישראלית ובהנחיית צוות מורים מבית הספר.

Big image

אגף מדעים

מדעי הסביבה

"סביבתון" – עלון מקוון למורים למדעי הסביבה.

אנו שמחים לשתף אתכם ב"סביבתון" מס' 1, הקישור לעלון למילה סביבתון: https://www.smore.com/n3u7q

הכולל מידע מ"שולחן" אתר מפמ"ר מדעי הסביבה.

"הסביבתון" הוא עלון מקוון למורים למדעי הסביבה, המנגיש את אתר המפמ"ר למורים ומרכז טעימות ממגוון פעילויות, מצגות, שיעורים סינכרוניים, קישורים לסרטונים ולמאמרים וכיוצא בזה, שנוספו לאתר ויכולים לסייע למורים בהוראה בכיתה ומחוצה לה.

העלון הראשון כבר פורסם למורים למדעי הסביבה.

הפיקוח על הוראת מדע ועכנולוגיה

כנס הסמכה לבתי ספר ירוקים וירוקים מתמידים – במחוז תל אביב

בטקס חגיגי ומרגש הוענקו בשבוע שעבר תעודות הסמכה לבתי ספר ירוקים וירוקים מתמידים במחוז תל אביב.
הטקס התקיים ביום ראשון י''ד בשבט תשע"ו ב- 24 בינואר 2016, במרכז לחינוך סביבתי בחירייה. מאז 2004 משרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך מובילים ומקדמים את החינוך לקיימות באמצעות תהליך הסמכת בתי הספר הירוקים. התהליך נמשך כשנתיים עד לקבלת תעודה ההסמכה . במסגרת זו בתי ספר מקבלים תגמול כספי מהמשרד להגנת הסביבה דרך הרשות המקומית, כדי לממש את הפעילויות החינוכיות שלהם במסגרת תהליך ההסמכה. הענקת התעודות מסמלת הוקרה והערכה לפעילותם הייחודית של בתי הספר בנושאים הסביבתיים. ארבעה בתי ספר הוסמכו לירוק מתמיד ושלושה עשר בתי ספר הוסמכו כבתי ספר ירוקים.
את הטקס שהתקיים בשיתוף שני המשרדים, הנחו הגב' גילה לאמי, ממונה מחוזית למדע וטכנולוגיה ורפרנטית לחינוך לקיימות, שבירכה בשם מנהלת המחוז הגב' חיה שיטאי והגב' פנינה רפיד, מרכזת בכירה חינוך וקהילה, שבירכה בשם מר' ברוך וובר מנהל המחוז, במשרד להגנת הסביבה. לטקס הגיעו מפקחים מהמגזר החרדי, מנהלי בתי ספר, מורים, מנהלי אגפים ורכזי חינוך סביבתי ברשויות המחוז.
הממונה ארצית לחינוך לקיימות, בירכה את הנוכחים וציינה כי למורים ולמנהלים תפקיד חשוב בחינוך הדור של קובעי המדיניות בעתיד, הזרעים שנטמין היום – ינבטו ויגדלו בעתיד.
המרצה, רן לוי יממורי הדהים את הנוכחים בהרצאתו מעוררת ההשראה על הובלת שינוי במדינות מתפתחות באפריקה: "אכפתיות מובילה לשינוי, ושינוי קטן מוליד מהפכה גדולה". הענקת תעודות ההסמכה סיכמה את האירוע המרגש כשצוותי בתי הספר קבלו את התעודות על הבמה.