מהי ייחודיותה של ירושלים

מדוע ירושלים קדושה לשלושת הדתות?

נצרות

בראשית הנצרות היחס לירושלים היה דו ערכי. בירושלים, על פי המסורת הנוצרית, נמצאים האתרים בהם חי ומת ישו, כמו ויה דולורוזה וכנסיית הקבר הקדוש. בתקופה הביזנטית נבנתה ירושלים מחדש כעיר נוצרית, אולם הר הבית הושאר שומם, כסמל לחורבן העיר. הסיבה שבגללה התקדשה העיר היא ששם ישו נצלב. הספר הקדוש הוא הברית החדשה, המנהיגים בעלי הסמכות הדתית הם האפיפיור והארכיבישוף, מספר התפילות הוא 7 ביממה, אין מצוות, היום הקדוש בשבוע הוא ראשון ולוח השנה שלהם מבוסס על השמש.

איסלאם

ירושלים היא אחת מהערים הקדושות לאסלאם. מקור קדושתה של ירושלים באסלאם לא ידוע בקרב חוקרי האסלאם עיקר הבעיה מסביב לשאלה האם נחשבה ירושלים לקדושה באסלאם כבר מהתחלתו, או שמא קדושתה התפתחה בתקופה מאוחרת יותר. רובין, המזרחן חושב שקדושתה של ירושלים באסלאם החלה רק כמה עשרות שנים לאחר מותו של הנביא מוחמד, ושמאחורי קדושת ירושלים עמדו מאז ומתמיד אינטרסים פוליטיים, החל מהמאה ה-7 ועד ימים אלה. ירושלים קדושה לאסלאם בכך שיש בה את מסגד אל אקצה. הספר הקדוש הוא קוראן, המנהיגים בעלי הסמכות הדתית הם ח'ליפה, אימאם ואמיר, מספר התפילות ביום הוא 5, מספר המצוות הוא 5, היום הקדוש בשבוע הוא שישי והלוח שנה נקבע על פי הירח.

יהדות


ירושלים היא העיר הקדושה ליהדות. קדושתה נובעת מהאמונה הדתית שזהו המקום בו בחר ה' לשכן את שכינתו ושמו, כמו כן מהעובדה ההיסטורית שבירושלים שכן בית המקדש הראשון ובית המקדש השני.

העיר מוזכרת פעמים רבות בספרי התנ"ך (667 פעמים). ישנן כמה מצוות הקשורות לירושלים: המצווה המרכזית היא העלייה לרגל, שלוש פעמים בשנה, בחג הפסח, בחג השבועות ובחג הסוכות. יש מצווה להביא ביכורים לירושלים וכן מצווה להביא את פירות השנה הרביעית לנטיעת העץ ולאכול אותם בירושלים.

יש מצווה בתפילה להפנות את הפנים לכיוון ירושלים. ירושלים קדושה ליהדות גם בכך שיש בה את הכותל המערבי. הספר הקדוש הוא התנ''ך, המנהיג בעל הסמכות הדתית הוא רבי, מספר התפילות ביום הוא 3, מספר המצוות הוא 613 (תרי''ג מצוות), היום הקדוש בשבוע הוא שבת והלוח שנה נקבע על פי הירח.

סרטון ירושלים
Big image