פרשת השבוע שלי

גל אברמוביץ'

תאריכים חשובים:

תאריך עברי: כ"ד תמוז התשס"ד

תאריך לועזי: 13.07.04

אני אהיה בת 12 ב: כ"ד תמוז התשע"ו (30/7/2016)

השבת הקרובה ביותר: כ"ד תמוז התשע"ו (30.07.2016)

משמעות השם גל:

לשם זה כמה פירושים. הראשון המילה גל מופיעה בתנ”ך כתיאור לערימה, אוסף של דברים. בעברית המילה גל מתארת נחשול, קיר מים.משמעות השם בתנ"ך :

“וַיִּקְחוּ אֶת-אַבְשָׁלוֹם, וַיַּשְׁלִכוּ אֹתוֹ בַיַּעַר אֶל-הַפַּחַת הַגָּדוֹל, וַיַּצִּבוּ עָלָיו גַּל-אֲבָנִים, גָּדוֹל מְאֹד” שמואל ב’ י”ח י”ז.

מידע על הפרשה:

שם הפרשה: " מטות "

ספר: במדבר

פרקים: מפרק ל' פסוק ב' עד פרק ל"ב

פסוקים: מ'

תקציר הפרשה:

אנו לקראת סופו של ספר במדבר, אנו בסופם של ארבעים שנות נדודים ארוכות וקשות והארץ המובטחת כבר נראית באופק.


הפרשה פותחת בנדרים ושבועות – או במילים אחרות ההתחייבויות שאנחנו לוקחים על עצמנו. משה מלמד את העם הלכות נדרים, הוא מדגיש כי יש משמעות לכל מלה שאנו מדברים, וכל התחייבות או שבועה שלנו עלינו לקיים. (פרק ל' פסוקים ב' – י"ז)


בפרשות הקודמות ניסו המדיינים לפגוע בבני ישראל בדרכים שונות, כעת בטרם ייפרד משה מבני ישראל מצווה אותו האל לצאת למלחמת נקמה בהם. למלחמה זו מחליט משה לא לשלוח את כל הצבא אלא רק המובחרים שבלוחמים 12,000 לוחמים (אלף לכל שבט). המלחמה מסתיימת בניצחון בני ישראל ושלל רב נופל בחלקם של בני ישראל בעקבות המלחמה. (פרק ל"א פסוקים א'- נ"ד)


הפרשה מסתיימת בסיפורם המרתק של שבטי ראובן גד וחצי משבט מנשה. לשבטים אלו היה מקנה רב, הם התפרנסו בעיקר מרעיית צאן ולכן בכל מסע חיפשו את השטחים הראויים לגידול צאנם. והנה לאחר המלחמות עם מדיין בפרשה זו ועם האמורים בפרשה קודמת הם הראשונים לשים לב שכל האזורים שנכבשו במלחמות מעולים לגידול צאן, אלו שטחים נרחבים ירוקים ופוריים. לכן הם באים אל משה בבקשה מפתיעה: איננו רוצים להיכנס לארץ ישראל, תן לנו להישאר בארץ הירוקה הזו (ירדן של היום)!


משה מגיב בכעס, בקשתם מזכירה לו את סיפור המרגלים מלפני 38 שנים (אותם 12 איש שנשלחו לבדוק את ארץ ישראל ולבסוף שכנעו את העם לא להיכנס לארץ), בעיקר מפריעה לו העובדה ששאר שבטי ישראל עומדים לפני מלחמה קשה וששניים וחצי שבטים אלו רוצים לשבט בשקט ושלווה עם משפחתם וצאנם ולא לעזור לאחיהם.


השבטים מבינים את כעסו של משה ומציעים פשרה אמיצה – אנחנו שבטי ראובן, גד וחצי משבט מנשה, בוחרים להתיישב בעבר הירדן המזרחי, אך לא ניתן לאחינו להלחם לבד, נשאיר את משפחתנו וצאננו בעבר הירדן ונצא בראש הצבא למלחמת כיבוש הארץ.


משה מקבל את הפשרה והפרשה מסתיימת בסיפור התנחלותם של שניים וחצי השבטים בעבר הירדן. (פרק ל"ב פסוקים א' – מ"ב)

ערכים העולים מן הפרשה:

ערך 1 - אחריות חברתית: בני גד וראובן עוזבים את משפחתם לכמה שנים כדי לעזור לאחיהם בלחימה.


ערך 2 - פשרה: השבטים מבינים את כעסו של משה ומציעים פשרה אמיצה – אנחנו שבטי ראובן, גד וחצי משבט מנשה, בוחרים להתיישב בעבר הירדן המזרחי, אך לא ניתן לאחינו להלחם לבד, נשאיר את משפחתנו וצאננו בעבר הירדן ונצא בראש הצבא למלחמת כיבוש הארץ.

משה מקבל את הפשרה והפרשה מסתיימת בסיפור התנחלותם של שניים וחצי השבטים בעבר הירדן.


ערך 3 - יכולת לקבל היערות: משה כועס על בני ראובן גד וחצי המנשה , והם מיד מקבלים את ביקורתו ומציעים פשרה.

שני ערכים החשובים מכל:

ערך 2 - פשרה: בחרתי בערך זה מפני שחשוב לי מאוד להתפשר בשביל שיהיה לי נוח בקרבת אנשים ויחסוך המון ריבים.


ערך 3 - יכולת לקבל היערות: בחרתי בערך זה מפני שאם מישהו יעשה לי משהו שלא טוב בעייני אז אני ארצה להגיד לו שזה לא בסדר וצריך שהוא יקבל את זה.

שיר בנושא השם שלי ( גל ) :

שמוליק קראוס-איך שגלגל מסתובב לו.wmv

ושיר הנושא אחד הערכים :

הדג נחש - זמן להתעורר (קליפ רשמי)