מנהרת הזמן- השבת השחורה

הגר אלבק

Big image

היבט היסטורי:

התקופה בה התרחשה העלילה היא המנדט הבריטי בשנת 1946.

תקופה זו התרחשה לפני כ- 70 שנה.

שלושת המושגים המוזכרים בספר שלי הם:

השבת השחורה:

כינוי שניתן ליום שבת, 29 ביוני 1946, שבו ערך השלטון הבריטי בארץ ישראל סדרה של פעולות כנגד היישוב היהודי, שבמסגרתן הוטל עוצר על ערים (תל אביב, ירושלים, חיפה, רמת גן, נתניה ועוד) קיבוצים ומושבים, נערכו חיפושים מבית לבית, ורבים ממנהיגי היישוב נעצרו. המבצע, שכונה על ידי הבריטים "אגאתה" היה גרסה מצומצמת של "מבצע ברודסייד", אותו תכננו הבריטים זמן מה לפני כן במטרה לשבור את כוחו של הפלמ"ח, להשאיר את ההגנה ללא הנהגה, ולמצוא מסמכים שיוכיחו את פעולותיה הלא חוקיות של הסוכנות.אצ"ל:

הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל (בראשי תיבות: אצ"ל) היה ארגון צבאי מחתרתי עברי, שנוסד בירושלים, בשנת 1931. הארגון הוקם על ידי מפקדים שפרשו מארגון "ההגנה", בשל דרישתם לפעולה נחרצת נגד התוקפנות הערבית של אותם ימים, בעיקר זו של מאורעות תרפ"ט. מרבית אנשיו היו צעירים מתנועת הנוער הרוויזיוניסטית בית"ר. מטעמי חשאיות לא נהגו לקרוא לארגון בשמו כי אם "ההגנה" או "המעמד". אנשי הארגון הצטרפו לצה"ל עם הקמתו.


פיצוץ מלון המלך דוד:

פיצוץ מלון המלך דוד הוא פעולה שביצע האצ"ל, כשפעל במסגרת תנועת המרי העברי, נגד השלטון הבריטי בארץ ישראל ב-22 ביולי 1946. האצ"ל פוצץ את האגף הדרומי של מלון המלך דוד, שבו שהו אנשי מנהל של השלטון המנדטורי. בפיצוץ נהרגו 91 אנשים, מתוכם 28 בריטים, 41 ערבים, 17 יהודים, וחמישה אחרים. כ-45 אנשים נפצעו.

היבט ספרותי:

תקציר הסיפור:

בתחילת הסיפור הילדים נכנסים למנהרת הזמן ומגלים עצמם בתקופה אחרת.

כאשר מגיעים הילדים לתקופה זו מנסים להבין באיזו תקופה הם נמצאים כדי לדעת מה יקרה בהמשך.

נקודת השיא בעלילה כאשר חושבים שהילדים הסגירו לבריטים את מקום מחסן הנשק ורודפים אחרי הילדים כדי לעצור אותם ולברר מדוע עשו זאת.

בחרתי לספר על דן הדמות הראשית בסיפור- דן הוא ילד סקרן- נכנס למערה כי רצה לדעת מה יש בתוכה ולחקור אותה. ואמיץ- כאשר הגיעו לתקופת המנדט הבריטים לא פחד כאשר ראה שהבריטים פלשו לקיבוץ וניסה לעזור ליהודים.פרטים על הסופר:

שם: גלילה רון פדר- עמית

נולדה בשנת: 1949

ארץ מולדתה: ישראל

עיר מולדתה: חיפה


גלילה- היא סופרת ישראלית שפרסמה כארבע מאות ספרים, מרביתם לילדים ולבני נוער.


הספר שהקנה לה את מקומה כאחת היוצרות הפופולריות בתחום הספרים לנוער בארץ היה "אל עצמי".

הספרים הפופולריים ביותר שלה הם דווקא הספרים בעלי העלילה הבלשית או הדמיונית, המיועדים לקוראים צעירים יותר, כגון הסדרות "ג'ינג'י" ו"טולי תעלולי".

היא זכתה בפרסים רבים, ביניהם באות מסך קסם "על תרומתה לילדי ישראל לדורותיהם בתחום הספרות, הקולנוע והטלוויזיה".

נקודה אישית:

הסיפור השבת השחורה התרחש בתקופת המנדט הבריטי.

באותה תקופה החיים היו פשוטים אנשים התעסקו בפרנסה ובאיסוף נשקים מאחר וידעו שיגיע היום שהערבים יעלו על היהודים והם יצטרכו להגן על עצמם.

בסיפור הבריטים ששלטו בארץ באותה תקופה לקחו את הנשקים שאנשי היישוב היהודי אספו במטרה להגן על עצמם וזאת כפעולת תגמול על הפיצוץ במלון המלך דוד, בירושלים.

ספר זה נתן לי את האפשרות להבין כיצד נראו החיים של אנשי היישוב היהודי תחת המנדט הבריטי ובמהלך הקריאה גיליתי שליהודים לא הייתה האפשרות להגן על עצמם ולשאת נשקים.