מהפכת ההיי טק

מהי הבורסה?

הבורסה היא מוסד כלכלי שבו מוכרים וקונים ניירות ערך, מניות, אגרות חוב ועוד.

בבורסה יש שני תפקידים: המוכרים והקונים, המוכרים הם בעלי חברות ומפעלי תעשייה המעוניינים לגייס כספים עבור הפעילות הכלכלית שלהם.

הקונים הם אנשים מן הציבור הרחב. והם מזרימים כסף לחברות באמצעות קניית מניות, ובכך קונים לעצמם את הזכות להיות חלק מבעלי החברה ולקבל רווחים.


האולם שבו מתרחשות פעולות הקנייה והמכירה נקרא ''הזירה'' . בזכות המחשבים אומנם אין כיום צורך בנוכחות באולם

השקעות גדולות במחקר ובפיתוח

ענף ההיי טק מתאפיין ביזמות ובחדשנות, מוצרים חדשים יוצאים לשוק במהירות רבה, וחברות ההיי טק נאלצות לרוץ כל הזמן קדימה, ולהשקיע במחקר ולפתח מוצרים חדשים תוך כדי יצור ושיווק המוצרים הקיימים


מדינת ישראל תומכת במחקר ובפיתוח באמצעים שונים: היא מחלקת מענקים מקרן המו"פ; מקימה חממות טכנולוגיות, היא מממנת פרוייקטים למחקר ופיתוח בשיתוף האוניברסיטאות וחברות תעשייה והיא חותמת על הסכמים לשיתוף פעולה בין-לאומי בנושא מו"פ עם מדינות רבות בעולם.

חברת צ'ק פוינט - מהי? ומה פועלה?

כבר בתחילת שנות ה-90 הבחינו מייסדי החברה שיש צורך לפתח תוכנה לאבטחת מידע, שלושת המייסדים החליטו לממש את הרעיון, והחלו לפתח את תוכנת הFireWall (חומת האש) לאבטחת מידע

כשנה לאחר תחילת הפיתוח כבר הייתה התוכנה מוכנה ונרשמה כחוק במשרד רשם הפטנטים.


כעת היה צריך למצוא לתוכנה שוק, הם הציגו את התוכנה שלהם בתערוכה חשובה וזכו שם בתואר "The Best Show" .(ההצגה המוצלחת ביותר).


כיום חברת צ'ק פוינט היא חברה ציבורית: היא נסחרת בבורסה בארצות הברית וחלק ניכר ממניותיה נמצא בידי הציבור. גם העובדים בחברה הפכו לשוטפים בעקבות להטבות שנתנו להם במהלך העבודה


הצורך הלאומי במוצרים שונים לאבטחת מידע באינטרנט הוא גבוה, ולכן בעלי החברה מאמינים שהיא תמשיך להוביל בשוק אבטחת האינטרנט עוד שנים רבות.

בצ'ק פוינט שואפים לטופ

תעשיית ההיי טק במשבר

בסוף שנת 2000, לאחר תקופה של פריחה כלכלית יוצאת דופן החל המשבר בתעשיות ההיי טק בישראל. בתקופת הפריחה, היה ביקוש רב לעובדים מיומנים בתחום ההיי טק, שנהנו ממשכורות גבוהות ומהטבות אחרות. ואילו בתקופת המשבר החברות התקשו לגייס הון וכתוצאה מכך חברות הזנק רבות נסגרו, וגם החברות המובססות ביותר נאלצו לפטר אלפי עובדים.

מהו סחר החוץ?

סחר החוץ הוא סחר המתבצע בין סוחרי הממשלות ממדינות שונות, והוא כולל ייצוא ויבוא של סחורות ושל שירותים (שירותי תיירות, הובלה ותחבורה, שירותי מידע ועוד).

האם ערך היבוא והיצוא משתנה?

כן, בשנות ה50 לדוגמא, עלה ערך היבוא על ערך היצוג פי 7 הפער הזה הצטמצם עם השנים, וכיום ערך היבוא גבוה רק במעט מערך היצור.