Austraalia dollar

Esmaspäev 9.märts 2015

Dollar

Austraalia dollar (AUD) on Austraalia rahaühik. Seda kasutatakse ka Kiribatis, Naurul ja Tuvalus.

Dollar võeti kasutusele 1966. aastal naelsterlingi asemel. Üks dollar jaguneb 100 sendiks.

1992. ja 1996. aasta vahel vahetati paberrahatähed polüpropüleenist rahatähtede vastu välja.

Austraalia sularahatähed on väärtusega $5, $10, $20, $50 ning $100. Nad on erinevate mõõtmetega (mida suurem nominaalväärtus, seda suuremad mõõtmed) ning igaühel on erinev värvitoon: $5 on lilla või roosa; $10 sinine; 20$ punane; 50$ kollane ning $100 roheline. Mündid on väärtusega 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, $1 ja $2. Mündid väärtusega 1¢ ja 2¢ on käibelt kõrvaldatud.

Austraalia dollari kurss on kõikuv, mistõttu see on üks valuutaspekulantide lemmikutest.

Austraalia dollar taas tugevnemiskatsel


Turgudel on täna püsimas optimistlik sentiment. Meeleolusid mõjutanud Aasia suunalt Hiina majanduse paranev väljavaade. Valuutaturgudel on seni suurimaid liikumisi teinud Austraalia dollar.

Austraalia dollar (AUD) on saanud tuge tänasest Austraalia keskpanga (RBA) istungist. RBA jättis ootuspäraselt baasintressi muutmata. Samuti ei olnud istungi pressiteade oluliselt erinev hiljutiste eelnevate istungite omadest. Sellegipoolest läks AUD peale RBA uudiseid kiirelt tugevnema ning kaupleb praegu päeva tippude läheduses. Pressiteates mainiti taas, et AUD-i tugev kurss ei soosi Austraalia majanduse tasakaalustatud arengut. Lisaks mainiti tööturunäitajate paranemist viimastel kuudel.

Austraalia majanduse kohandumist kaevandusbuumi järgse investeeringute langusega on pikka aeg peetud üheks peamiseks faktoriks AUD-i edasise suuna puhul. Möödunud nädalal avaldatud uurimuses märkis RBA nõukogu liige John Edwards, et Austraalia on võimeline majanduse ümberstruktureerumise toel saavutama 2-3%-list majanduskavu järgmise viie aasta jooksul. Üheks toetavaks teguriks oli seejuures pakutud suurenevat maagaasi eksporti Jaapanisse.

Big image

AUSTRAALIA DOLLAR ON VIHATUIM VALUUTA MAAILMAS

Praegu panustatakse massiliselt Austraalia dollari vastu ning see teeb dollarist vihatuima valuuta maailmas.

Põhjuseid on mitmeid: toorainete hinnad on langenud, Hiina majandus on aeglustumas ning USA dollari tugevnemine on vähendanud nõudlust teiste valuutade järele.

Kuid sentiment on muutunud üpris ekstreemseks.

Prantsuse panga Societe Generale poolt koostatud jooniselt on näha, et lühikeste positsioonide arv Austraalia dollaris on tõusnud mitme aasta kõrgeimale tasemele.

Big image
Big image