רומן היסטורי - "אנו אנו הפלמ"ח"

שיילה ארמין

Big image

ההיבט ההיסטורי בעלילת הסיפור

העלילה מתרחשת בתקופת מלחמת העולם השנייה בשנת 1941 ובימינו בשנת 2016. העלילה קרתה לפני 75 שנה.

בספר יש מושגים רבים להלן שלושה מהם:

הפלמ"ח- ראשי תיבות לפלוגות מחץ, היה הכוח הצבאי של ארגון ההגנה ושימש כצבא. מקים: יצחק שדה

ההגנה- הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי.

השואה- השואה הייתה שורת מעשי רצח עם ורדיפות אחר, שבוצעו לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה על ידי גרמניה הנאצית בהנהגתו של אדולף היטלר, עוזריה ובעלי בריתה.

ההיבט הספרותי

תקציר הסיפור:

הסיפור מתחיל במסיבת יום ההולדת של דודו של דן יושקו, בה דוד יושקו שאל שאלה: מהו המושג קפ"פ (קרב פנים אל פנים) ודן שנחשב מומחה גדול לכל מה שהיה לפני תקופת קום המדינה לא ידע את התשובה, וכך התחילה ההתערבות בין דן לאח שלו ערן ההתערבות הייתה שאם לא ידע על הפלמ"ח בתוך שעתיים הוא יחשב כשוויצר שלא יודע כלום.

דן החליט ללכת למנהרת הזמן ביחד עם שרון כי הוא לא כל כך אמיץ, הבעיה הייתה איך להגיע לתקופת הפלמ"ח, כי מנהרת הזמן מחליטה בעצמה לאן היא תיקח את נוסעיה אז שרון החליטה להפנט את המנהרה ומבלטי ידיעתם הרעיון שלה הצליח. כשהגיעו לתקופת הפלמ"ח הם פגשו את רופי שנשלח למשימה אך מתי שהוא גמר אותה הוא הלשין ל"זקן" (מקים הפלמ"ח יצחק שדה) על דן ושרון בעשיית מעשה שלא הם עשו, ורק כאשר קשרו אותם בחבלים ותחקרו אותם שרון הבינה שהם הגיעו לתקופת מלחמת העולם השנייה - הפלמ"ח אך דן לא האמין לה.

אז הם פגשו מכר שלהם מתקופה אחרת בה היו הוא שחרר אותם והם ניצלו את ההזדמנות וברחו למנהרה. לבסוף שהם חזרו לתקופתם דן אמר את מה שידע על התקופה בה היו והתברר שכל מה שאמר היה נכון בלי ידיעתו לכך!

נקודה אישית

למדתי מהסיפור על המושגים קפ"פ, הפלמ"ח, וההגנה. מי הקים את הפלמ"ח ומה היו מטרותיה.

למדתי שבאותה תקופה ארץ ישראל הייתה בסכנה - כי הצבא הגרמני התקדם במדבר לעבר מצריים, הייתה סכנה שהוא יגיע מהדרום לארץ ישראל ויכבוש אותה, ובצפון הייתה סכנה מכיוון סוריה ושהבריטים שלטו על הארץ באותה תקופה.

מה שהפתיע אותי בסיפור היה כשרופי הלשין על דן ושרון בגניבת רובים למרות שזה לא נכון.