השפעת צריכת הסמים במספר היבטים

מגישות: זוהר לוי אופיר משה אלייה סבן

היבטו של הרופא

-השפעות לטווח קצר : עיוות החושים , פאניקה , חרדה, קואורדינציה עלובה של תנועה, זמן תגובה גרוע, פעימות לב מוגברות וסכנה להתקף לב.

-השפעות ארוכות טווח: ירידה של התנגדות הגוף למחלות שכיחות, דיכוי המערכת החיסונית, הפרעות גדילה, עלייה של תאים בעלי מבנה משונה בגוף, ירידה בהורמוני המין הגבריים, הרס מהר של סיבי הריאות ופציעות במוח שעלולות להפוך לקבועות, ירידה בתפקוד המיני , קשיי לימוד, עייפות, חוסר מוטיבציה , שינויים במצבי הרוח ואי יכולת להבין דברים בבהירות

-המערכות הגוף שבהן הסם פוגע: מערכת העצבים - שינוי בקולטני כאב, תחושת רחף , שחרור מחרדה.

מערכת הדם-ייתכן דיכוי של שריר הלב וירידה בלחץ הדם

מערכת העיכול- הפחתה בהפרשת מיצי קיבה.

היבטו של פסיכיאטר-שימוש בסמים ישנו היבט נפשי משמעותי ביותר: כאשר אדם מתנסה בשימוש בסמים, הוא חשוף למימד אישי אשר לא חווה בעבר. מימד זה הוא מימד נפשי. לאדם בהתנסות שכזאת ישנה התמודדות עם קונפליקטים וקולות פנימיים רבים שנאבקים בתוכו המעוררות חרדה ופחד

-לצד תחושות אלו תחושה של בלבול ואיבוד שליטה כתוצאה מהשפעת הסם,יביאו את האדם להתקף חרדה ומחשבות פרנואידיות על ידי תפיסת מציאות הנחווית כמאיימת ומפחידה.

-שינוי בתודעה ובמצב הרוח הנו זמני ומשתנה: יש סמים הפועלים למשך זמן רב יותר ואחרים משפיעים על האדם פחות זמן, הבעייתיות הנה,

-השפעה ארוכת הזמן על האדם ותופעה של חרדות, ירידה בדימוי העצמי ובביטחון ואף השלכות נפשיות מרחיקות לכת. קריטיות ובעלות השלכות כבדות משקל המהוות אבן דרך משמעותית.

התקפי חרדה ופאניקה הינן חלק אינטגראלי מן החוויות אשר התנסות זאת "מזמינה יחד עימה" .

ברב המקרים תחושות אלו יחלפו,אולם בחלק מן המקרים יש שתישאר אצל האדם וזאת בשל הסיבות שמניתי במאמרי.ולכן עצתי הנה -במקרים אלו לגשת לקבלת עזרה מקצועית אשר במספר מועט של מפגשים תתרום רבות להתמודדות עם הקושי שנוצר.הסמים לא בהכרח יגרמו לחרדות דיכאון או מחלת נפש אבל בהחלט סמים יזרזו או יעוררו את הגעתם..היבטו של מדריך נוער

השכבות שבהן רווח השימוש בסמים הם בשכבות גיל צעירות מכיתה ה" ומעלה.

הדברים שגורמים לבני נוער שהשתמש בסמים:

לחץ חברתי, רצון להשתייך לחברה, סקרנות של לנסות דבר חדש.

ההשלכות הכלכליות הם כבדות מאוד. מכיוון שהסמים ממכרים ואותו בן נוער הופך להיות אובססיבי לגבי הסמים. הצריכה שלו גוברת ולכן הוא מרגיש צורך לקנות לואת זה וזה עולה הרבה כסף.

להשלכות החברתיות יש שתי צדדים. מצד אחד יכולים לקבל אותו בחברה ומצבו החברתי ישתפר. מצד שני יכולים להתרחק ממנו.

הביטו של עורך משפטי

-חוק אוסר להחזיק או לעשות שימוש בכל אחד מן החומרים הרשומים בתוספת (מעין נספח) לפקודת הסמים המסוכנים. שמות חלק מן החומרים הרשומים בתוספת יהיו מוכרים לכולנו – חשיש, קנביס, LSD, MDMA. חלק מהם (למעשה, רובם) מופיעים בשמם הכימי, למשל MESCALINIUM או מסקאלין. רוב שמות החומרים לא יאמרו דבר לאיש שאינו כימאי, אך כולם משמשים חלק בייצור של סמים, רכיבים בתוך סמים שונים וכדומה.

-לפקודת הסמים המסוכנים עושה הפרדה ברורה בין החזקת סם לשימוש עצמי ובין החזקה שלא לשימוש עצמי. ההבדל העיקרי הוא בענישה- עונש מקסימום של 3 שנים להחזקה לשימוש עצמי לעומת עונש מקסימום של 20(!) שנה בגין החזקה שלא לשימוש עצמי.


-מדיניות אכיפת הסמים בישראל עוברת מהפיכה זוטא, ומשטרת ישראל ומערכת התביעה נוטים שלא להגיש כתבי אישום בגין החזקה או שימוש בכמויות קטנות מאוד. דבר זה אינו מוחלט, וידוע כי באיזורים מסוימים בארץ המשטרה מחמירה יותר מאשר באיזורים אחרים. לעומת זאת – כל מקרה של סחר או החזקה בכמויות גדולות מאוד מטופל בחומרה רבה, והענישה המוטלת בבתי המשפט נמצאת במגמת החמרה קבועה.