אסם קריית מלאכי

עידן פרוי ומקס ימליאנוב

אסם

מאז הוקמה החברה בשנת 1942, פועלת אסם לחיזוק ולקידום ענף המזון בישראל, ובין דפי ההיסטוריה שלה מקופל סיפורה של המדינה כולה. קווי הייצור במפעלי אסם פעלו במרץ עוד לפני קום המדינה וגם במהלך תקופת הצנע הקשה של ראשית שנות ה-50.
בתקופה זו סיפקו מפעלי אסם למאות אלפי אזרחי המדינה מוכת המשבר הכלכלי מזון ותעסוקה בתנאים הוגנים. במלחמת השחרור היו משאיות עם תוצרת אסם חלק מהשיירות אשר הובילו אספקה לירושלים, ואחת מהן אף נפגעה בחילופי אש ונשרפה.
במהלך שנות קיומה נקלטו באסם עולים חדשים רבים, בכל התקופות ומכל העליות, אשר מצאו בה בית חם. התפתחות החברה והקמת המפעלים השונים היו לחלק בלתי נפרד מפעילויות קידום אזורי פיתוח ברחבי הארץ, תוך יצירת מקורות תעסוקה ופרנסה יציבים.

עובדי אסם קריית מלאכי מפגינים על העברת המפעל לערד

עשרות עובדי מפעל גלידות נסטלה של אסם בקריית מלאכי הפגינו היום (ראשון) נגד החלטת ההנהלה להעביר את המפעל מהעיר לערד בעקבות בקשת שר האוצר יאיר לפיד. יו"ר ועד העובדים משה מחלוף אמר לוואלה! חדשות כי העובדים קיבלו את ההודעה על הכוונה להעביר את המפעל באמצעות כלי התקשורת. אף שפתיחת המפעל בערד נועדה לפי לפיד לסייע לאנשים שאיבדו את עבודתם, לדברי מחלוף, מדובר בהונאה. "שר האוצר זורה חול בעיני הציבור. הוא לא פותח מפעל חדש בערד אלא מעביר מפעל".