מידעון אדר - ניסן

תשע"ה

דבר המנהלת

בליל הסדר מצווים אנו לאכול מצה. המצות שאוכלים בליל הסדר לשם קיום מצוות אכילת מצה ואף מברכים עליהן בליל התקדש החג נקראות: "מצות מצווה".

ידוע היה הגאון ר' יצחק זאב הלוי סולוביצ'יק בחומרות הרבות ובהידורי ההלכה הרבים והנפלאים שנהג באפיית המצות ובשמירתן.

שנה אחת עמד חסיד אחד בעת שהרב מבריסק אפה את מצוותיו, והתבונן ברב ובבני משפחתו העוסקים במלאכה בכל נפשם ומאודם.

לאחר שסיימו את אפיית המצות ניגש אותו חסיד אל הרב וביקש לשוחח איתו. נענה הרב ברצון.

אספר לך סיפור, אמר החסיד, מעשה שהיה באדמו"ר אחד, שהלך לאפות מצות במיטב ההידורים. באותה מאפיה ובאותו זמן בו אפה הרב את מצותיו, אפה גם יהודי פשוט את מצותיו הוא.

הביט היהודי הפשוט באדמו"ר, ראה את ההידורים המחמירים, ובהיותו איש פשוט נשא את עיניו למרום ואמר: "ריבונו של עולם, אין בכוחי להדר כל כך באפיית המצות, כיון שאינני יודע את ההלכות על בוריין, כי איש פשוט אני, אולם בקשה אחת אבקש, שיהיו המצות שלי כמו המצות של הרבי!"...

שמע הרבי את הדברים היוצאים מעומק הלב, ניגש אל אותו יהודי פשוט וביקש ממנו אם יסכים להחליף עמו במצות. מצות כאלה, אמר הרבי, שמעורבת בהן תפילה מעומק ליבו של יהודי, הן המהודרות ביותר.

כשסיים אותו חסיד את סיפורו, שאל את ר' יצחק זאב: "ומה הרב אומר על הסיפור הזה?"

אומר אני, השיב הרב מבריסק, שתפילתו של אותו יהודי נענתה מיד.!...

תלמידים יקרים זכרו,

דברים שיוצאים מעומק הלב נכנסים אל ליבו של האחר.

מאחלת אני לכם שתמיד מעשיכם ודבריכם היוצאים מעומק הלב ימצאו חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם.

פסח כשר ושמח

רחל שמוקלר - מנהלת

Big image

דבר רב ביה"ס הרב צפריר אנוש- סדר עדיפויות של יהודי

הקטע הפותח את ההגדה (המגיד) נקרא "הא לחמא עניא". בקטע זה (הנאמר בארמית) אנו מצהירים: זה לחם העוני שאכלו אבותינו בארץ מצרים (כלומר המצה). כל הרעב יבוא ויאכל. כל הצריך יבוא ויפסח (יעשה איתנו את הפסח). השנה – כאן, לשנה הבאה – בארץ ישראל. עכשיו – עבדים, לשנה הבאה – בני חורין. בקטע זה אנו בעצם מזמינים את מי שרוצה וצריך, לבוא ולהשתתף עימנו בליל הסדר. אפשר ללמוד כאן לקח חשוב מאד: יהודי אינו מסוגל להרגיש "בן חורין" כל עוד יהודי אחר נמצא במצוקה. השמחה שלנו אינה שלימה כל עוד ישנם כאלה שצריכים עזרה. כדאי לזכור זאת לא רק בפסח אלא בכל השנה כולה! בברכת פסח כשר ושמח. שלכם, צפריר.

אחר-כך עברנו לשלב המעשי: כל תלמיד קיבל שקית מאכלים וכוס מיץ ענבים. ברכנו בקול ביחד לפי סדר מג"ע א"ש. היה טעים וגם כייף.

נוגעים בא"ש


בתחילת חודש שבט, כהכנה לקראת ט"ו בשבט, הכינה ועדה תורנית יום פעילות מיוחד בנושא מג"ע א"ש. מג"ע א"ש הם ראשי-תיבות של סדר אמירת הברכות הראשונות שמברכים לפני אכילה או שתיה. הסדר הוא: מזונות, גפן, עץ, אדמה, שהכל. הכנו שקיות קטנות ובתוכם מאכלים שונים: בייגלה (מזונות), צימוקים (עץ), פופקורן (אדמה), עדשי שוקולד (שהכל). כמוכן הכנו כוסות עם קצת מיץ ענבים אמיתי (גפן). הפעילות נערכה ברחבת החטיבה הצעירה. בכל שעה הגיעו כיתות משיכבה אחרת. הילדים קיבלו הסבר על חשיבות הברכות, למדו כיצד מברכים ובאיזה סדר. אחר-כך עברנו לשלב המעשי: כל תלמיד קיבל שקית מאכלים וכוס מיץ ענבים. ברכנו בקול ביחד לפי סדר מג"ע א"ש. היה טעים וגם כייף.

Big image

טקס ראש חודש אדר

את חודש אדר פתחנו בטקס ססגוני שמח ומחייך שהפעילו תלמיד כיתות ג' 1+ג'4 , התלמידים שרו, רקדו ושמחו את כלל תלמידי בית הספר במופע מקסים! במהלך הטקס הקריאו נציגי מועצת תלמידים את תקנון פורים לשנת הלימודים. בנוסף בטקס זה ציינו את פתיחת שבוע הבריאות והספורט.

שבוע הבריאות והספורט-

במסגרת שבוע הבריאות והספורט נערכו בבית הספר מספר פעילויות לתלמידי בית הספר : יום מחניים התקיים לתלמידי כיתות ג'-ו' הכיתות התחרו זו בזו עד לשלב הניצחון. בנוסף, התקיים יום אתלטיקה קלה לכיתות ה'-ו'.

יום התלמיד-

כמו בכל שנה בחודש אדר, גם השנה התקיים יום התלמיד. תלמידי כתות ו' נהפכו לזמן קצר למורים, מנהלת ובעלי תפקידים נוספים בבית הספר. התלמידים נכנסו לכיתות ולימדו על חודש אדר. הם הפעילו את התלמידים בהפעלות שונות וחוו את ההרגשה של עמידה מהעבר השני של השולחן. התלמידים נהנו מהחלופה – וליהודים הייתה אורה.

יום בחירות פורימי-

בנוסף ליום התחפושות שמתקיים כל שנה, התבקשו תלמידי בית הספר להתחפש בהשראת יום הבחירות למפלגות מגוונות המביעות רעיונות מקוריים .התלמידים התלהבו ושיתוף הפעולה היה יוצא מן הרגיל, התלמידים התחפשו למפגלת "שום דבר"- הכל טוב שום דבר לא צריך תיקון... למפלגת המתוקים ועוד רעיונות יצירתיים ומדהימים.

תחרות הכיתה המקושטת-

בכדי לשמור על האווירה הפורימית ולשמור על ההרגשה והאווירה גם בכיתות , התבקשו התלמידים לקשט את הכיתות ולעצבם בהתאם למצב הרוח. הכיתות קושטו בבלונים, קרפים, ליצנים, מסכות, חייכנים ועוד ...

יום השמחה-

אם תשאלו כל תלמיד בבית הספר מהו היום השמח ביותר ב"מורשת זבולון", התשובה בהחלט תהיה אחידה...יום השמחה. אכן, בהחלט היה נפלא, שמח, תוסס ומעניין, לתלמידים היו מתקני הפעלה רבים: טרמפולינות, קליעה למטרה, איפור, תסרוקות, משחקי מחשב, ביתן הברכות , דוכני פרסים, בינגו ועוד ועוד הפעלות משמחות .גם ההורים נהנו מיום חמים במיוחד וממפגש חברי שמח בקיצור יום שכולו כיף והנאה אתם כבר מוזמנים לשנה הבאה.

Big image

יום פורים... מתחפשים-

כל תלמידי בית הספר הגיעו מחופשים , בתחילה התקיימה תהלוכה חופשית בבית הספר, התלמידים הסתובבו והתרשמו ממגוון התחפושות ומהרעיונות המקוריים של התחפושות השונות, לאחר מכן הילדים שלחו משלוחי מנות איש לרעהו, ובסוף היום התקיים משחק משימות פורימי משעשע.

מופע מוסיקלי "האחים מרחוב התווים"-

תלמידי כתות ב'-ג'-ד' יצאו למופע מוסיקלי בבית העם, המופע סיפר על ההתרחשויות בעיירת מי לה סול. בעיירה התגוררו שלושה אחים – תושבים חדשים, וכל מי שעבר ליד ביתם שמע רעש נגינה מאוד מוזר ולא הבין מה קרה. ראש העיירה אשר הוטרד ממצב הנגינה שולח את האחים למשימה חשובה שתעזור להם לפתור את הבעיה," צאו להר – מוניה בעקבות המנגינה". המסע המוסיקאלי עם האחים מי, לה וסול חשף את התלמידים למגוון מוסיקלי בדרך הקלאסי, הג'ז והרוק'נרול.

האחים מרחוב התווים

מפגש עם הסופרת מירי לשם , שכבת גן-

ילדי הגן פגשו את הסופרת מירי לשם פלאי- הילדים האזינו לסיפור:" הלילה הגדול של לון לון". הסיפור מתרחש במדבר, גיבור הסיפור הוא השועל לון לון, גור קטן של שועל חולות. לפני שכתבה את הסיפור, מירי חקרה את המדבר וגילתה שהרבה מחיות המדבר הן חיות לילה, כיוון שביום מאוד חם במדבר והן מסתתרות. הסיפור מתרחש בלילה והחיות המשתתפות בו הן: שועל חולות, קיפוד, ירבוע, עטלף, שפן סלעים ואוח. טרם כתיבת הסיפור ביקרה הסופרת בחי- בר ביוטבתה והתבוננה בחיות

הלילה, כך קיבלה רעיונות הן לסיפור והן לאיורים בספר. הילדים קיבלו סימנייה אישית מאוירת ע"י הסופרת ונהנו ממצגת איורים מהסיפור.

ילדי כיתות א' פגשו את הסופרת והמאיירת מירי לשם פלא

ילדי כיתות א' פגשו את הסופרת והמאיירת מירי לשם פלא האזינו לספרה: "לוטי וטרי" המספר על גורי לוטרות הלומדים לשחות בנהר. הרכיבו פאזל ע"פ מענה לחידון אודות אורחות חיי הלוטרות וצפו בסרטון המתאר את יכולת השחייה של הגורים במים. מבין ספריה: סדרת פצפונטבע, הרפתקאה

מפגש עם הסופרת אורה מורג- שכבת כתות ו'

הסופרת אשר רוקחת מחומריה האמיתיים של המציאות סיפורים סוחפים ומרתקים המכילים מתח, היסטוריה והרפתקה. שוחחה עם התלמידים על ספרה: "בחזרה אל הבונקר" המבוסס על סיפור מתקופת השואה. הבונקר אשר שימש את היטלר ועוזריו כמקום מחבוא לקראת תום המלחמה. כמו כן הסבירה לתלמידים על "האניגמה", מכונת הצפנים הגרמנית המשוכללת באותה תקופה שאף מדינה לא הצליחה לפענח אותה פרט לגאון אנגלי בשם אלן טיורינג אשר פיתח מכונה שהצליחה לפענח את הצפנים ובכך לטרפד ולשבש את פעולת הגרמנים.

התלמידים נהנו מאוד ,שאלו שאלות רבות ואף קיבלו חתימה מהסופרת על ספרים אישיים.

טיול לנחל שורק חוף פלמחים

ילדי הגנים יצאו לטיול לנחל שורק לחוש את הטבע. בטיול נחשפו הילדים לשמורת הנחל ושמעו על שיקום השמורה ועל בע"ח השונים החיים בשמורה. לסיום היגיעו הילדים לחוף הים, שם אספו צדפים ויצרו שרשרת למזכרת.

אפיית מצות בחטיבה הצעירה-

כחלק מההערכות ומהאווירה לקראת חג הפסח, מתכנסים תלמידי החטיבה הצעירה בהכנת מצות לקראת החג. התלמידים מקבלים הסבר על ההבדלים בין חמץ ומצה, כיצד נזהרים מחשש חמץ וכיצד יש לעבד בזריזות את הבצק לבל יחמיץ. בסופו של עניין מכינים התלמידים מצות בכוחות עצמם ונהנים גם מאכילתם.

שבוע החינוך הגופני

חודש החינוך הגופני נפתח בטקס שנערך ע"י ועדת ספורט.

במהלך חודש החינוך הגופני נערכו פעילויות וטורנירים לשכבות השונות וגם בין הקבוצות של הכיתות.

יום אתלטיקה לכיתות ה', ו' שהמנצחים ביום זה עלו להשתתף ביום מחניים מחוזי בוינגייט.

פעילות בתחנות פנאי ונופש שנערכה לכיתות ג' בה התלמידים עברו בין התחנות השונות והמגוונות בנושא.

בנות מצווה-

במוצש"ק שבת פרשת "זכור" חגגנו עם בנות כיתה ו' "בת מצווה". הערב היה בסימן "המתנות שבי"- הכרת הטוב שבי והמתנות שקיבלנו מהקב"ה . באירוע השתתפו הבנות במופע מרהיב מלווה בקטעי המחזה ,שירה וריקודים. בסוף המופע קיבלו הבנות סידור- מתנת המועצה הדתית.

היה ערב מקסים ומרגש.

Big image

טיול כיתות ג'-

ביום ראשון האחרון כאשר מזג אוויר נפלא ואביבי, מקדם את פנינו התקיים טיול לתלמידי כיתות ג'. התלמידים הגיעו מצוידים בכל הנדרש ובעיקר במצב רוח מרומם. במסלול הטיול ביקרנו במושבה חפציבה, מושבה שנבנתה על ידי החלוצים. צפינו בסרט המתאר את הקמתה של המושבה. המשכנו במסלול הליכה מקסים שבמהלכו ראינו את הפריחה המרהיבה בשיאה ובעלי חיים במקום מגוריהם הטבעי. לאורך הטיול שמענו הסברים מרתקים על הצמחייה באזור. המשכנו לנחל חדרה ומשם לנחל הצבים. חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים.

שבוע החמד-

כבכל שנה גם השנה נערך שבוע פעילויות גדוש לתלמידי החמ"ד, תלמידינו היקרים.

השנה נושא שבוע החמ"ד היה השבת , שנגזר משנת השמיטה-"כל השביעין חביבין". במהלך כל

השבוע התלמידים קיבלו בכל יום משימה הביתה ובנוסף, התקיימה הפעלה בבית הספר. הם צפו בהצגה על הרב שאול ישראלי, למדו על השבת בשגרירי המידות והשתתפו בקבלת שבת שמחה בה לקחו חלק כל תלמידי בית הספר, את השירה ודברי התורה הובילו רב ביה"ס ושלום שטימלר.

המשימות שניתנו הביתה נבדקו בבית הספר ועל כל פעילות שהתלמידים ביצעו הם קיבלו חלק של פזל שהשלים את התמונה הכיתתית. השבוע היה עמוס במסרים חינוכיים, בערכים חשובים ובלקחים

לחיים. בתקווה שכולנו הפקנו את המיטב והמרב.

שבוע החמ"ד - מי אוהב את השבת?

שבוע החמ"ד התמקד השנה בנושא השבת ובדמותו של הרב שאול ישראלי זצ"ל. בסוף השבוע, ביום שישי, נערך "טיש חסידי" בית-ספרי ברחבת מגרש הכדורסל. האירוע היה מעין קבלת שבת חגיגית במהלכו שרנו שירי שבת (שלום עליכם, אשת חיל, לכה דודי, מתנות קטנות, וזכני לגדל ועוד) בליווי מוסיקלי של שלום שטימלר. הרב "תיבל" בדברי תורה לשולחן שבת. היה זה ערב שבת מאד מיוחדת: פרשת ויקרא, שבת מברכים חודש ניסן ושבת פרה. דיברנו על המיוחדות של הוצאת ג' ספרי תורה בשבת אחת!!! נערך גם חידון בנושא שבתות מיוחדות במהלך השנה. היה שמח ומרגש מאד – אווירה שבתית מיוחדת במינה. מי שלא ראה קבלת שבת במורשת זבולון לא ראה קבלת שבת יפה כזאת מימיו וכוס מיץ ענבים. ברכנו בקול ביחד לפי סדר מג"ע א"ש. היה טעים וגם כייף.

טקס ראש חודש ניסן-

טקס ראש חודש ניסן נפתח בהופעת בכורה של מקהלת בית הספר – מקהלת "הללי".

המקהלה שרה 2 שירים בביצוע מיוחד והנעימה את אוזנם של כל המאזינים, תלמידים והורים כאחד. את הטקס החודשי ביצעו הפעם תלמידי ב'2 וב' 1 , התלמידים סיפרו בטקס על חודש ניסן הנכנס, חודש שכולו שמחה וגאולה. חודש מלא פריחה, לבלוב והתחדשות. התלמידים המחיזו בצורה מרגשת את קריעת ים סוף, והמחישו את השיר שכולנו מכירים – אחד מי יודע? יישר כוח על טקס מכובד מעניין ומרשים.

פיקוד העורף לתלמידי כתות ה'-

מדינת ישראל דואגת לאזרחיה וכבר מגיל צעיר נשלחים חיילי

צה"ל להכין את התלמידים ולחנכם להערכות במצבי חרום, אשר כולנו תקווה כי לא יתרחשו. במהלך השבוע האחרון הגיעו 2 חיילים לבית הספר והעבירו שיעורים בשכבת כיתות ה', בשיעורים אלו העלו החיילים תרחישים שונים של מצבי חרום וכיצד מתמודדים איתם. התלמידים קיבלו הדרכה מקיפה כך שחלילה במצב אמת יוכלו לסייע לבני המשפחה ולכוונם להתמודד כראוי.

חידון בית ספרי בנושא שמיטה-

בית ספרנו הינו שותף בחידון ארצי בנושא השמיטה.

החידון התבצע במספר שלבים כאשר בשלב המקדים נבחנו כל תלמידי בית הספר , לאחר מכן עלו שלושה תלמידים לשלב הבא, מתוכם נופה, על ידי מבחן, תלמיד אחד אשר עולה לשלב הגמר. בסיום החידון אשר יתקיים ביום שישי ז' בניסן ישלח בית הספר נציג אחד אשר ייצג את בית הספר בחידון הארצי.

Big image

ברכת האילנות-

ברכת האילנות - הנאמרת אחת לשנה בחודש ניסן על אילנות מאכל המלבלבים ומוציאים פרחים. הברכה נאמרת על שני אילנות מאכל. מטרת הברכה להודות לבורא על היופי והשפע שברא בעולמו. זכינו וב"ה, בכניסה לבית הספר ישנם שני אילנות פרי המאפשרים לנו לזכות במצווה חשובה זו . גם השנה יצאו תלמידי ביה"ס עם המחנכים לברך את ברכת האילנות, רב בית הספר דאג ותלה את הברכה בסמוך לאילנות על מנת לזכות גם את שאר עוברי האורח המזדמנים למקום.

בברכת אביב נעים ובריא, ופסח כשר ושמח!