חילוף חומרים

מגישה: שירה שושן מורה: מיכל קוריס

מהו התהליך?

תהליך חילוף חומרים הוא תהליך המתרחש ביצורים חיים. תהליך זה קולט חומרים מן הסביבה, מעבד אותם, מפיק מהם אנרגיה, ופולט את הפסולת שלהם החוצה. תהליך זה מהווה את אחד התנאים להגדרת חיים. תהליך זה נקרא גם מטבוליזם.
Big image

פעולות המטבוליזם

המטבוליזם מתחלק לשתי קבוצות קטבוליות ואנאבוליות.

פעולת הקטבוליזם זו פעולה המפרקת מולקולות מורכבות שנמצאות במזון והופכת אותן למולקולות פשוטות יותר. דרך פעולה זו משתחררת אנרגיה. באנרגיה זו משתמשת פעולה אנבולית כדי לבנות מהמולקולות הפשוטות מולקולות מורכבות.

Big image

גורמים המשפיעים על חילוף חומרים בסיסי

חילוף החומרים הבסיסי הוא בעיקר גנטי. לעתים בעיות בריאותיות עלולות להשפיע על חילוף החומרים הבסיסי. עם זאת, ניתן להשפיע על חילוף החומרים הבסיסי במספר דרכים. לדוגמה, פעילות גופנית עשויה לגרום לעלייה בקצב חילוף החומרים הבסיסי.

חילוף החומרים הבסיסי מושפע גם מהרכב הגוף – לאנשים עם יותר שרירים ופחות שומן יש בדרך כלל גם חילוף חומרים בסיסי גבוה יותר.

תהליך חילוף החומרים בצמחים

צמחים כמו בעלי חיים גם עושים תהליך של חילוף חומרים. ההבדל בניהם הוא שהצמחים יוצרים את האנרגיה שלהם בעצמם בעזרת תהליך הפוטוסינתזה. שורשי הצמחים מאפשרים להם לקלוט מים מהקרקע. אנרגיית השמש נקלטת בעלה ומשמשת ליצירת סוכרים באברונים הנקראים כלורופלסטים. אברונים אלה מכילים כלורופיל שזה מה שנותן להם את הצבע הירוק.