חנוכיות וסופגניות

מאת : נועם משה דופלט

אנדרדוס - אחת בלילה (שיר מזמור לחנוכה)

מחירי מוצרי החג - חנוכה

יצרני הנרות ימכרו לקראת חג החנוכה הקרוב כ-35 מיליוני נרות. כך עולה מבדיקה שנערכה בהתאחדות התעשיינים. מספר הנרות שיימכרו דומה למספר הנרות שנמכר בשנה שעברה. על פי ההערכה, תניב מכירת הנרות כ-4 מליוני שקלים. מחיר חבילת נרות נע בין 4-3 שקלים לנרות רגילים לכ-18 שקלים לנרות מהודרים.

בחנויות ניתן למצוא השנה נרות מהודרים עם "ריסוס" דקורטיבי, נרות מעוטרים בעבודות יד וכן נרות המפיצים ריחות שונים.

על פי הבדיקה, ימכרו המאפיות והקונדיטוריות השנה כ-20 מיליון סופגניות, בדומה למכירות הסופגניות אשתקד. בסך הכל, יאכלו השנה תושבי ישראל כ-9 מיליארד קלוריות של סופגניות. מכירות הסופגניות יסתכמו בכ-40 מיליון שקלים. מחיר סופגניה נע השנה בין שקל וחצי ל-2.5 שקלים.

בין השאר, יימכרו השנה סופגניות מיני השוקלות כ-35 גרם, לעומת הסופגניות הרגילות, השוקלות כ-80 גרם. הקונדיטורים יימלאו השנה את הסופגניות בריבת החלב, שוקולד, אוכמניות, תות, שוקולד, תפוז ובננה.

עוד עולה מהבדיקה, כי יצרני החנוכיות ימכרו השנה כעשרת אלפים חנוכיות מכסף. גם מכירות החנוכיות דומות לאלה שנרשמו בשנה שעברה. מכירות הסופגניות לשוק המקומי יסתכמו בכ-10 עד 15 מליוני שקלים. מחירי החנוכיות מכסף נעים בין 1,000 ל-1,500 שקלים.

במקום להשתמש בכסף סתם יש אנשים שעושים שכסף מצוות רבות

הישענו רגע לאחור, והיזכרו אם אחת הסופגניות שאכלתם בחג החנוכה החולף, הוגשה לכם מידו של חסיד חב"ד חייכן. אם תמונה כזאת עולה בזכרונכם, אזי אתם וודאי אחד או אחת מ-384,615 אזרחי ישראל שעבורם קנו צעירי חב"ד סופגיות לחג במחיר הסיטונאי של 1.3 שקלים ליחידה. מכפלה פשוטה (באמצעות מחשבון) תגלה כי תקציב הסופגניות של חב"ד לשנת תשע"ג הגיע לחצי מיליון שקלים (!).

מסיכום תקציב "מבצע חנוכה" 2012 של צעירי חב"ד, "הזרוע הביצועית" של החסידות בישראל, עולה כי חג האורים האחרון עלה לארגון מיליון וחצי שקלים. מלבד הסופגניות, שגזלו כשליש מהסכום, גם החנוכיות הגדולות המוצבות במרכזי הערים, היוו הוצאה לא קטנה.

מחירה של הצבת חנוכיית ענק המתנשאת לגובה של שני מטר וחצי בחוצות הערים הוא 1,320. חסידי חב"ד לא הסתפקו בחנוכיות נייחות, והתקינו השנה חנוכיות ניידות על גבי 210 כלי רכב, שעלותן הכוללת היא כ-120 אלף שקלים. סך תקציב החנוכיות שחולקו לאזרחים ושהוצבו בערים ועל גגות מכוניות הוא כ-700 אלף שקלים.

את יתר הכסף הוציאו צעירי חב"ד על עלונים בשפה הרוסית המסבירים את מנהגי החג, ועל הפעלת 2,500 מתנדבים ברחבי הארץ במהלך החג.

השקעה ברוכה ומניבה

גם חסידי חב"ד בעולם לא שקטו על שמריהם בחג והקפידו להפיץ את אור החנוכה. מלבד הדלקות הנרות בכל בתי חב"ד ברחבי העולם, הדליקו החסידים חנוכיות עם אנשי הממשל בבית הלבן, ברחבת הקרמלין ברוסיה, עם ראש ממשלת צ'כיה ולמרגלות מגדל אייפל.

הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב, יושב ראש צעירי חב"ד, המשקיעים משאבים רבים כדי לקרב יהודים אל המסורת היהודית ומפעילים 293 בתי חב"ד ברחבי הארץ, אומר כי "מבצע חנוכה" אכן עולה יותר מכל שאר המבצעים שעורך הארגון במהלך השנה, "אבל יחד עם זאת", הוא מדגיש, "מבחינתנו זאת השקעה ברוכה ומניבה. התועלת הגדולה שפועלים נרות החנוכה בהפצת האור ועידוד כל שכבות האוכלוסיה וחיבורם למסורת שווים כל פרוטה".מעוז צור אביתר בנאי