למה דווקא חופשה בישראל?

אתרים היסטוריים

הקדמה

במהלך שיעור תרבויות חקרנו את נושא האתרים ההיסטורים בישראל והשתמשנו בכל מיני תוכנות כדי להמליץ לתיירות בישראל על האתרים ההיסטוריים.

אתר מצדה

מצדה, אתר היסטורי יהודי על צוק סלע בגבול מדבר יהודה ובקעת ים המלח, כ-25 ק"מ מדרום לעין גדי. בשנת 2002 הוכרזה מצדה כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו.

הידע על המקום ועל תולדותיו שאוב מכתבי ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתתיהו ומן החפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום. הראשונים שזיהו את צוק הסלע של מצדה היו החוקרים רובינסון וסמית (1838), ובמאה ה-19 פקדו את המקום עוד נוסעים וחוקרים.

הר הבית

הר הבית הוא הר המוריה שבירושלים. על הר הבית הוקם בית המקדש הראשון על ידי שלמה המלך, וכאן הוקם גם בית המקדש השני על ידי הורדוס, שהוא גם זה שנתן למתחם את צורתו הנוכחית. מאז המאה השביעית לספירה בנויים על הר הבית שני מבנים מוסלמיים - מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים והמקום השלישי בקדושתו למוסלמים.

ירושלים


אחד האתרים המפורסמים בירושלים הוא הכותל המערבי הוא אחד מארבעת קירות התמך המקיפים את הר הבית זה כאלפיים שנה, מתקופת בית שני ועד ימינו.אלפי שנים חלמו יהודים לעמוד במקום זה ולהתפלל. מאז חורבן בית שני על-ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, עמד חלקו הדרומי של הכותל שומם.לכותל המערבי חשיבות דתית, לאומית והיסטורית, ואלה מביאים אליו מיליוני מבקרים בכל שנה, יהודים ושאינם יהודים.

ממצא נוסף בירושלים הוא עיר דוד ,הגרעין הקדום של ירושלים, ממנו צמחה והתפתחה העיר לאורך ההיסטוריה. עיר זו נבחרה על ידי דוד המלך לבירתה של ממלכת ישראל וכך נקבע מעמדה המרכזי כבירה..פרקי תנ"ך רבים נכתבו בגבעה זו, בה מלכו מלכי יהודה והתנבאו נביאיה. בעיר דוד נמצא גם נקבת השילוח, המכונה גם נקבת חזקיהו שכנראה נבנתה על ידי המלך חזקיהו כחלק מההכנות לביצור ירושלים לקראת המצור האשורי בשנת 701 לפנה"ס.

Big image

כנסיית הקבר


כנסיית הקבר היא כנסייה גדולה הממוקמת באתר

שמרבית המסורות הנוצריות רואות

כאתר צליבתו, קבורתו ותחייתו של ישו. הכנסייה שוכנת ברובע הנוצרי של העיר העתיקה בירושלים, בסופה של "ויה דולורוזה" (הדרך בה ישו הלך לפני צליבתו).

מקום זה מזוהה כגבעת הגולגולתא הנזכרת בברית החדשה: "וַיְהִי כַּאֲשֶר בָּאוּ אֶל הַמָקוֹם הַנִקְרָא גָלְגֹתָא, וַיִצְלְבוּ אֹתוֹ שָם" מאז המאה הרביעית לספירה משמשת הכנסייה, הנחשבת לאחת הכנסיות החשובות והקדושות ביותר בעולם, כמוקד עלייה לרגל לצליינים מכל רחבי העולם.

התיאטרון בקיסריה, הנמל וההיפודרום

התאטרון הרומי – מבנה התאטרון ניצב בקצה הדרומי של הגן הלאומי, והוא מבנה מרשים ובעל עוצמה.

ההיפודרום נבנה בימי הורדוס, משתרע לאורך קו החוף במקור היה מוקף ספסלי אבן סביב.

קיסריה היא עיר נמל שהוקמה בשנים 13-25 לפנ"הס. היא שימשה כבירת ארץ ישראל בתקופה הרומית, ובתקופה הביזנטית ונקראה על שם אוגוסטוס קיסר.

בית שעריים

בית שערים הוא נקרופוליס ואתר השוכן בגליל התחתון במקום התקיים יישוב יהודי חשוב בתקופת בי שני, המשנה והתלמוד. שיא פריחת היישוב הייתה בין המאות ה-2 וה-4 לספירה, עת שהתה בה הסנהדרין בראשותו של רבי יהודה הנשיא.
Big image

ציפורי

צִיפּוֹרִי הייתה עיר עתיקה במרכז הגליל התחתון, חמישה קילומטרים מצפון מערב לנצרת. היישוב היה קיים במקום כבר בתקופת הברזל ועיר יהודית התקיימה בו מתקופת החשמונאים ועד המאה ה-5 לספירה כאשר יהודים ישבו באזור עד המאה ה-10

Big image

מבצר נמרוד

מבצר נמרוד הוא אתר ארכיאולוגי מתקופת ימי הביניים, ובו שרידי מבצר גדול אשר נבנה ובוצר במרוצת השנים על ידי צבאות אויביםוממלוכים. המבצר שוכן בשיאו של רכס צר בגובה של כ-800 מטר מעל פני הים, למרגלות הר החרמון, כ-3 קילומטר מדרום-מערב ליישוב נווה אטי"ב, וכ-1,300 מטרים צפונית-מזרחית ליובלו שלנחל סער. המקום מוכרז כגן לאומי.

Big image

גמלא

גמלא הייתה עיר הרמת הגולן שחרבה במרד הגדול בסוף ימי הבית השני.

-------------------------------------------------------------------------------------

Big image
מצדה, ים המלח - סרט חובה למי שרוצה לבקר במקום אותו בנה הורדוס ו-1000 יהודים מצאו את מותם
כנסיית הקבר, ירושלים - כולל הסבר על המקום
קיסריה זה תיאטרון עתיק - בית גוברין זה אמפיתיאטרון עתיק מקורי ! - שימש למלחמת גלדיאטורים וחיות טרף
קלעת נמרוד
חפירות שטח G - עיר דוד, ירושלים