SPot!

14.Sayı/ Ekim 2018

Big picture
Big picture

Sorular Öğrencilerden, Cevaplar SPot'tan!

-1.Bölüm-

Sainte Pulchérie'li 11 ve 12.sınıf öğrencileri yükseköğretime dair merak ettikleri konuları Rehberlik Servisi'ne sordu, SPot! da bu durumdan vazife çıkarıp hemen cevapları araştırmaya koyuldu.


İşte bu sayının soru ve cevapları:

1. Galatasaray Üniversitesi İç Sınavının Geçmiş Yıllardaki Sorularına Nasıl Ulaşabilirim?

Cevap : İç sınav sorularını eSPrit platformunda "Rehberlik Servisi/GS İç Sınav Soru Arşivi" başlığı altında bulabilirsiniz.
https://youtu.be/PzU6PoUmww0

2. Üniversitelerin Başarı Sıralamalarına Nasıl Ulaşabilirim?

Cevap: Üniversitelerin çeşitli kriterler doğrultusunda sıralandığı listeler yayınlanmaktadır. Aşağıda Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından da tanınan sıralama listelerini görebilir ve inceleyebilirsiniz. Filtreleri kullanarak ülke ve bölüm bazlı aramalar da yapabilirsiniz.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi SUNY Programı Nedir?

İTÜ-SUNY, İTÜ Uluslararası Ortak Programları kapsamında, üniversitenin ABD'de işbirliği yaptığı üniversiteler ile birlikte yürüttüğü bir eğitim programıdır.Bu programa katılabilmek için öncelikle YKS sınavlarına girerek eğitim almak istediğiniz ve kılavuzda yer alan bölümlere tercih listenizde yer vermeniz gerekiyor. Gereken puanı alıp yerleştikten sonra da 2 yıl İTÜ'de, 2 yıl da New York'ta eğitim alıyorsunuz. Ücretli olan bu programdan mezun olabildiğiniz takdirde de 2 diploma almaya hak kazanıyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=Lfu-dNiwW4o

4. Türkiye'de Üniversitelerin Hazırlık Sınıfını Atlayabilmek için Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Son yıllarda bir çok üniversite ingilizce eğitim vermeye başladı. Bu nedenle de öğrenciler 1.sınıf öncesinde Hazırlık Sınıfı okumak zorunda kalıyor. İngilizce bilen ve bunu sınav sonuçları ile kanıtlayabilen öğrenciler de hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan 1.sınıfa geçebiliyorlar.

Üniversiteler öğrencilerin hazırlık atlama koşulu olarak kendi hazırladıkları sınavları kullanıyor. Bu sınavlar çoğunlukla TOEFL benzeri bir yapıda oluyor. Ancak bu sınavlar dışında ulusal ve uluslararası sınav sonuçlarını da kabul ediyorlar. CAE, CPE, PTE, YDS, ÜDS, KPDS gibi sınavların yanı sıra, öğrencilerimizin de yurtdışı üniversitelere başvurmak için girdikleri TOEFL ve IELTS gibi sınav sonuçlarını kabul eden üniversiteler de var.... İnternet sayfalarındaki resmi bilgilendirmelere dayanarak hangi sınavları kabul ettiklerini inceledik:


Sadece TOEFL: Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi

TOEFL veya IELTS : Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi

5. İtalya'daki Politecnico'lara Nasıl Girebilirim?

Politecnico, teknik üniversite anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelere denk olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok şehirde olmakla birlikte son yıllarda öğrencilerimizin de ilgi gösterdiği Milano ve Torino'ya göz atalım.


Politecnico di Milano, üniversite sıralamalarında Avrupa'da ilk 30, global endekste ise ilk 200 içerisinde yer alan ve 1863'ten beri eğitim veren köklü devlet üniversitelerinden biridir. 1 adet ingilizce eğitim verilen lisans programı mevcuttur: Mimarlık ve Dizayn.


Politecnico di Torino'da ise ingilizce eğitim verilen lisans programı daha fazladır: Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım... Bu nedenle daha çok uluslararası öğrenci bu üniversite için sınava başvurmaktadır. Sanayi şehri olmasından dolayı da staj ve iş koşulları açısından yüksek bir tercih edilme oranına sahiptir.

Politecnico' ların öğrenim ücretleri yaklaşık 1000-3500 euro arasında değişmektedir. Bu üniversitelere giriş için İtalya'da Üniversite Sınavı'na girme zorunluluğu vardır. Üniversitenin sunduğu dil seçeneklerine göre İtalyanca veya İngilizce bölümler için sınava girebilirsiniz. Başvurular Mayıs ayına doğru internet sitesi üzerindeki yönergeleri takip edilerek yapılır, Sınavlar eylül ayının ilk haftalarında olup, sonuçları da ekim ayının ilk haftasına doğru duyurulur.


2018 mezularımızdan 3'ü bu yıl Politecnico di Torino'da eğitimlerine başlamışlardır.

https://youtu.be/nbJFoRwiFe0
https://youtu.be/0nJBSv6sgT0

6. Erasmus Nedir, Nasıl Yapılır?

Erasmus, üniversite öğrencilerinin Türkiye'deki eğitim aldıkları bölümlerin Avrupa coğrafyası üzerinde anlaşmalı olduğu seçkin üniversitelerde 1 dönem ya da 1 akademik yıl boyunca değişim programına katılabildiği bir programdır. Bu programın hibe alabilme, staj yapabilme gibi farklı dalları da vardır. Hemen hemen bütün üniversiteler Erasmus projesi kapsamında Avrupa'daki üniversitelerle bağlantılıdır. Üniversiteye başladıktan sonra belirlenmiş olan koşulları yerine getirip(sınıf, not ortalaması vb.) bu programa katılmak için ilgili birime başvurabilirsiniz.


İleride bu programdan yaralanmak isterseniz, şimdiden tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitelerin ilgili sayfalarını ziyaret ederek hangi ülkelerle işbirliği yaptığını öğrenebilirsiniz.

https://youtu.be/ykwdEaRQXW4

7. Yazılım Mühendisliği Nedir? Mezunlar Nerelerde Çalışabilir?

Yazılım Mühendisliği, 1968 yılında bir NATO konferansı sırasında ortaya çıkan bir kavramdır. Bilgisayar mühendislerinin "donanım" ve ""yazılım" alanında çalışabiliyor olmalarına rağmen, teknolojik gelişmeler ile beraber yazılım ihtiyacının sürekli artması ve donanımdan bağımsız bir hale gelmesiyle Yazılım Mühendisliği bölümü ve iş kolu şekillenmeye başlamıştır. Bir anlamda bu bölüm, "mühendislik prensiplerinin yazılım planlama ve oluşturmaya adapte edilmesi"dir. Daha önceleri Bilgisayar Mühendisliği bölümünde bir ders ve sonrasında yüksek lisans programı iken, artık pek çok yerel ve uluslararası üniversitede bu bölüme rastlamak mümkündür.


Yazılım Mühendisi; ihtiyaç duyulan yazılımın planlanması, çözümlenmesi, tasarımı, gerçekleştirilmesi ve bakımından sorumludur. Ağırlıklı olarak kodlama yöntemini kullanır. Şu anda sizin bu bülteni okumanızı sağlayan en az 10 farklı yazılımın mimarı, Yazılım Mühendisidir.


Bu alanda çalışan ve yazılım mühendisi olmayan kişiler de vardır. Bilgisayar mühendisleri, elektronik mühendisleri de yazılım alanında kendilerini geliştirip çalışabilirler. Ancak uzman yazılım mühendisi mezunlarına ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.


Mezunlar bilgisayar ağları üzerine çalışan kuruluşlarda uygulama elemanı veya sistem mühendisleri olarak, savunma sanayi ve elektronik cihaz üretimi yapan kuruluşlarda uygulama mühendisleri olarak çalışabilirler. Fikir üretimine dayalı bir iş olduğundan, parasal olarak fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadığından yeni fikirler üretebilen yazılım mühendislerinin kendi işlerini kurma olanakları da mevcuttur. Ayrıca, akademik kurumlarda, özel sektördeki firmalarda, askeri kuruluşlarda, finans sektöründe kısacası bilgisayarın kullanıldığı pek çok sektörde işleri hazır olup yüksek ücretle çalışabilmektedirler.

https://youtu.be/aTUNU7hhnqE

8. Yurtdışında Üniversite Eğitimi Alırken Bir İşte Çalışabilir Miyim?

Evet çalışabilirsiniz. Ancak her ülkenin bu konuda belirlemiş olduğu koşullar farklı. Örneğin;

Fransa: Üniversiteye kayıt yaptırdıktan hemen sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. İzin verilen süre haftada 35 saate denk geliyor. Saat başı ücret net yaklaşık 7 Avro civarında...
Kanada: Çalışmak için eğitime başlayalı 6 ay geçmiş olması gerekiyor. Okul zamanında haftada 20 saat, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışmaya izin veriliyor. Okul notlarının iyi olması da istenen koşullar arasında...
İtalya: Öğrencilerin haftada 20 saat çalışmasına izin veriliyor.
ABD: Öğrenciler ancak üniversite kampüsü içinde çalışabiliyor.
Hollanda : Okul zamanı haftada en fazla 10 saat çalışmaya izin veriliyor; yaz aylarında ise bu süre artabiliyor.
İsviçre: Haftada 15 ssate kadar çalışmaya izin veriliyor.
İngiltere: Haftada 20 saate kadar çalışmaya izin verilmektedir.

Genellikle öğrenciler tarafından en sık çalışılan iş alanları arasında, garsonluk, tanıtım ve organizasyon işleri, satış elemanlığı, bakıcılık sayılabilir.

9. Dünyaca Tanınan Tasarım Okulları Hangileridir?

Üniversiteleri çeşitli kriterleri doğrultusunda sıralayan QS Top Universities internet sitesine göre 2018 yılının en iyi Sanat ve Tasarım Okulları sıralaması şu şekilde:

Royal College of Art - İngiltere
Parsons School of Design - ABD
Rhode Island School of Design - ABD
MIT - ABD
Politecnico di Milano- İtalya
University of the Arts London - İngiltere
Pratt Institute - ABD
School of the Art Institute of Chicago - ABD
Aalto University - Finlandiya
Stanford University - ABD


Daha detaylı bilgi ve genişletilmiş arama için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

https://youtu.be/j-57XD32_jI

10. Belçika'da Tıp Eğitimini Nasıl Alabilirim?

Öncelikle yurtdışında tıp eğitiminin ülke gözetmeksizin "oldukça zor" olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu zorluğu göze alıp da, Belçika'da tıp eğitimi almaya karar verirseniz, devlet tarafından uygulanan bir giriş sınavına girmek ve sınavı kazanmak zorundasınız. Tıp ve Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin bu sınava girmesi şart. Eğitim uzmanlık ile birlikte ortalama 9-12 yıl sürebiliyor.

Belçika'da Fransızca Tıp eğitimi veren üniversiteler:

Université Libre de Bruxelles – Faculté de médecine
Université Catholique de Louvain - Faculté de médecine et de médecine dentaires

Université de Liège - Faculté de médecine
Université de Mons - Faculté de médecine
Facultés universitaires Notre-Dame de la Paix - Faculté de médecine
https://youtu.be/UdgTyoScNcw