סביבתון

עלון מקוון למורים למדעי הסביבה

Big image
גליון 6, תשע"ח, דצמבר 2017

משולחן המפמ"רית

לרגל השנה האזרחית החדשה,

נאחל לכולנו שנה טובה ומוצלחת

שנת שלווה, בריאות ונחת.

שנה של אתגרים וחידושים

שנה של מעשים נכונים.

שנה של הוראה משמעותית

שנה של עשייה סביבתית.

סאמיה אבו חיט

מפמ"ר מדעי הסביבה

קהילת מורי מדעי הסביבה

בואו להיות חלק מקהילה מקצועית לומדת של מורים למדעי הסביבה! ביחד נחשוב, נשתף ונתמוך למען קידום מקצועי ולהנעה של תהליכי רענון ושיפור במקצוע שלנו.

מצורף בזאת קישור לקול הקורא.

סדנת מורים מובילים - סימולציה בחינוך

ביום שלישי, כ"ד בכסלו תשע"ח, 12 בדצמבר 2017 השתתפו מורים מובילים למדעי הסביבה בסדנת סימולציה בחינוך, במכללת גורדון בחיפה. הסימולציה התקיימה במסגרת קורס של מורים מובילים למדעי הסביבה, כאשר הדגש היה על חניכת מורים חדשים ועל פיתוח חומרי למידה אינטגרטיביים.

מורים חדשים נתקלים בקשיים שיכולים לגרום לתחושת תסכול וחוסר אונים. חניכת מורה חדש מצריכה יכולות גבוהות של תקשורת. סימולציה היא כלי למידה שמחבר בין ידע תאורטי וידע מעשי ומסייע להעלאת המודעות לחשיבות השימוש בשפה ובמיומנויות תקשורת כגון הקשבה, אמפתיה ויצירת קשר. סדנת הסימולציה מותאמת לקהל היעד והצרכים שלו. בשלב הראשון נחשפו המורים למקרה של חניכת מורה חדש. המורה המשתתף בסימולציה מתנסה בסיטואציה של קושי שהוא מוכר בהוראה, המדמה מצב הקרוב ככל האפשר למציאות, ומאפשר חווית למידה אותנטית ומעשית. בשלב השני השתתפו המורים בדיון במליאה תוך שימוש בצילומים שנערכו בסימולציה ע"מ לנתח את המקרה, ולזהות את החוזקות והאתגרים. בסוף הסדנה המורים עברו תהליך רפלקטיבי להסקת מסקנות וקבלת החלטות לעתיד.

המפגש היה מעניין, מלמד וחוויתי והשאיר טעם של עוד.

בעין המצלמה - תמונות מסדנת המורים

מדריכים ביום עיון - המדע כערך

ביום חמישי, כ"ז בכסלו תשע"ח , 14 בדצמבר 2017 השתתפו המדריכים למדעי הסביבה ביום עיון - המדע כערך. היום נפתח בברכות מיו"ר המזכירות הפדגוגית, ד"ר משה וינשטוק. וד"ר גילמור קשת, מנהלת אגף א' למדעים. הרצאת המליאה הייתה בנושא המדע המודרני, ולאחר מכן התקיים מפגש משותף של מדריכים ואנשי חינוך מתחומי דעת שונים שכלל סדנאות בנושא ערכי המדע. במסגרת הסדנאות התחלקו המשתתפים לחמש קבוצות מולטי-דיסצפלינריות, כאשר כל קבוצה קיבלה טקסט אחר העוסק בערך מסוים. בשלב הראשון נתבקשו המשתתפים לחבר בין הטקסט הפילוסופי לדוגמאות מעולם המדע. בשלב השני התמקדו הסדנאות בתחומי הדעת השונים, כאשר המדריכים למדעי הסביבה בשיתוף עם המדריכים לביולוגיה דנו בסוגיות פדגוגיות ודידקטיות שונות כגון הטמעה, הצמחה ופיתוח, הוראה אותנטית וטיפול בהתנגדויות. הסדנאות התקיימו בהובלת ד"ר אירית שדה, מפמ"רית ביולוגיה, וגב' סאמיה אבו חיט, מפמ"רית מדעי הסביבה. החלק השני של היום התחיל בהרצאה בנושא חינוך מדעי לבניית קהילה, והרצאת הסיום עסקה בנושא חדשות מזויפות.

בעין המצלמה - תמונות מיום העיון

מורים מספרים - מבט לפרויקטים בית ספריים

תלמידי מגמת מדעי הסביבה בתיכון מקיף עמל אחווה בטייבה, בהובלת המורות רואה עאזם ונרמין גבארה, הקימו תערוכה ברחבת בית הספר, בה הציגו התלמידים מודלים/דגמים שממחישים את התערבות האדם בסביבה. התלמידים עמדו ליד התוצרים שלהם ונתנו הסבר לשאר תלמידי בית הספר על נושאים כגון חשיבות השמירה על כדור הארץ, הגנה על המגוון הביולוגי, צמצום הצריכה, שימור המשאבים, הפחתת הזיהום ועוד. תערוכה זו נחשבת כחלק מהעשייה הסביבתית בבית הספר אשר מטרתה העלאת המודעות הסביבתית בקרב התלמידים ועידוד המעורבות הסביבתית של התלמידים בבית הספר ובקהילה. בנוסף, כחלק מהסדנה הסביבתית ומההערכה הבית ספרית במדעי הסביבה, מתנדבים התלמידים בחווה החקלאית בעיר טייבה.

תחרות ארצית לעבודות גמר

אוניברסיטת בן-גוריון, בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, פונה אליכם בקריאה לקחת חלק בתחרות ארצית לעבודות גמר בנושאי סביבה וקיימות.

התחרות כוללת פרסים כספיים וכן תעודות הוקרה לזוכים.

מצורף בזאת קישור לקול הקורא.

הרצאה מקוונת

מומלץ!

הרצאה מקוונת של ד"ר מיכל שורק על דו"ח מצב הטבע. את הסרטון תוכלו למצוא בקישור הזה.

אקטואליה בכיתה

סוגיות סביבתיות הן עניין שבשגרה, ופעמים רבות אנו נתקלים בהן במדיה התקשורתית. מעבר לרצון להשאיר את תלמידינו מעודכנים ולהישאר בעצמנו רלוונטיים, עיסוק בסוגיות סביבתיות אקטואליות בכיתה מהווה מצע פורה ללמידה משמעותית. בכל סביבתון נביא לכם רעיון לפעילות של למידה משמעותית בכיתה, על רקע של סוגיה סביבתית כזו. כל פעילות תהיה מבוססת על אסטרטגיית הוראה המכוונת ללמידה משמעותית. בנוסף, נביא רעיונות לכלים מקוונים, אשר יכולים לשמש בפעילות המוצעת.


למידה סביב דילמה

דילמות הן חלק בלתי נפרד מעולמנו, ומתרחשות כאשר קיימת אי הסכמה בין שני גורמים או יותר, או כאשר יש צורך להכריע בין מספר אפשרויות. לעיסוק בדילמות יש ערך לימודי וחינוכי רב והן מסייעות בפיתוח של חשיבה מסדר גבוה: התלמידים מגדירים את הדילמה ומשמעותה, מציגים אפשרויות שונות לפתרון הדילמה, מציגים עמדה ועומדים על המשמעויות השונות של בחירתם.

כדי שהשימוש בדילמות בכיתה יהיה יעיל למטרותינו, יש לשים לב למספר דגשים. קישור לדף הנחיות להוראה דרך דילמות בכיתה ניתן למצוא בתחתית העלון.


סוגיה סביבתית אקטואלית - טורבינות רוח בתל פארס ואוכלוסיית הנשרים

השימוש בטורבינות רוח, מתוך מטרה לפתח מקורות של אנרגיה מתחדשת הוא דבר מבורך. אבל מה קורה כשהדרך לכוונות הטובות רצופה בגיהינום? על פי מומחים של רשות הטבע והגנים ושל הוועדה לתשתיות לאומיות, הקמת חוות טורבינות רוח בתל פארס משמעותה פגיעה בלתי הפיכה באוכלוסיית הנשרים של רמת הגולן. גם מיני דורסים ועופות אחרים מועדים לפגיעה קשה בשל הקמת הטורבינות.


הפעילות בכיתה

הפעילות בכיתה תתקיים במספר שלבים:

1. נגדיר את הדילמה ומשמעותה. לצורך הבנת הדילמה ניתן לתלמידים לקרוא את המאמר על הקמת טורבינות הרוח ושימור אוכלוסיית הנשרים. המאמר מצורף למטה כקישור. כדאי לרשום במסודר על הלוח את הצדדים הפועלים בדילמה, וגורמים המעורבים בה כגון: אנלייט - החברה שמקימה את טורבינות הרוח, ארגוני הסביבה, תושבי המקום, מועצה אזורית גולן, המשרד לאיכות הסביבה, רשות החשמל ומשרד האנרגיה.


2. הגדרת האפשרויות השונות העומדות על הפרק. שלב זה ייעשה כדיון במליאה הכיתתית, והוא הכרחי בכדי להבין את המשמעות של האפשרויות השונות. אישור הקמת טורבינות רוח בתל פארס, משמעותו פגיעה אנושה במרקם האקולוגי המקומי. מאידך פיתוח של מקורות אנרגיה חלופיים הוא חשוב מעין כמוהו, בהתחשב בהשלכות מרחיקות הלכת של השימוש בנפט, פחם וגז. נוסיף לכך, כי כל אחת מהאפשרויות משקפת ראיית עולם אחרת של היחסים בין האדם והטבע. ניתן לכוון את התלמידים בעזרת שאלות מנחות, כגון: מהם היתרונות והחסרונות של כל אפשרות? מה מייחד כל אפשרות כזו?


3. הצגת העמדה. בשלב הזה, כדאי לחלק את הכיתה לקבוצות. כל קבוצה מתמקדת בגורם אחד המעורב בדילמה, לומדת את החומרים וכותבת לעצמה כרטיס עמדה עם נימוקים בעד או נגד הקמת טורבינות הרוח. אפשר לכוון את התלמידים בעזרת שאלות מנחות: מהי עמדת הגורם לגבי הקמת טורבינות הרוח? על מה מתבססת עמדה זו? האם העמדה היא חד משמעית וגורפת או שכוללת אפשרויות שונות? אילו אינטרסים עומדים מאחורי העמדה?


4. בחירת עמדה והמשמעויות הכרוכות בבחירה כזו. שלב זה יתקיים כדיון כיתתי, אחרי סיום הצגת כרטיסי העמדה שהוכנו בכל קבוצה. ניתן להתייחס לנקודות החוזק והחולשה של כל עמדה, למשמעויות הנוגעות לגורמים השונים המעורבים, למחירים שיש לכל בחירה בעמדה, ולהביא דוגמאות נוספות מהארץ והעולם לדילמות דומות. ניתן גם לערוך הצבעה כיתתית על העמדה הנבחרת,


חומרים לפעילות

כתבה על טורבינות הרוח והנשרים

דף הנחיות להוראה דרך דילמות

כתבה באתר רשות שמורות הטבע והגנים

דף עמדה של החברה להגנת הטבע

מידע על טורבינות רוח

אנרגיית רוח בישראל

כתבות נוספות על טורבינות רוח בישראל

מידע על אוכלוסיית הנשרים בגולן


כלים מקוונים תומכי פעילות

שילוב של כלים מקוונים בהוראה הוא דבר מקובל כיום. שימוש מושכל בכלים מקוונים בכיתה מסייע בבניית תהליכי לימוד, בפיתוח אינטראקציה מפרה בין מורים לתלמידים ובין תלמידים לעצמם וכן בקידום מיומנויות המאה ה 21. בהמשך לכל פעילות שתתפרסם כאן, ניתן גם מספר רעיונות לשילוב של כלים כאלה באותה פעילות.


To Be-Education: כלי מקוון בפיתוח ישראלי המהווה פלטפורמה למשחקי תפקידים ומתאים במיוחד לדיון בדילמות. ציוד נדרש: מחשב לכל ילד. הכלי פשוט לשימוש ובאתר הזה תוכלו ללמוד לבנות בעזרתו שיעור מעניין ורלוונטי. באתר קיימת גם גלריית משחקים גדולה שבה ניתן לעשות שימוש.

לאיזה שלב בפעילות המוצעת מתאים הכלי? לשלב של הצגת העמדות השונות של הגורמים המעורבים בדילמה (הקבוצות השונות).


Poll Everywhere: כלי מקוון המשמש ליצירת סקרים, לאיסוף תגובות בזמן דיון, ליצירה של ענני מילים, ליצירת אירועי הערכה ועוד. הכלי הוא חינמי וידידותי למדי לשימוש. ציוד נדרש: מחשב למורה ופלאפונים לתלמידים. סרטון ההסברה הזה יראה לכם כיצד לעשות שימוש בכלי, ובאתר עצמו תוכלו ליצור לעצמכם את הפלטפורמה הרצויה.

לאיזה שלב בפעילות המוצעת מתאים הכלי? מכיוון שהכלי מציע מספר אפשרויות לשימוש, ניתן לשלבו בשלבים שונים.

אפשרות אחת היא בזמן הדיון במליאה הכיתתית, לכך יתאים ענן המילים או אפשרות השאלה-תשובה. השאלה מוצגת אז על הלוח בעזרת מקרן והתלמידים עונים דרך הפלאפונים. התשובות יופיעו בזמן אמת מתחת לשאלה.

אפשרות שנייה היא בזמן ההצבעה על האפשרות המועדפת. לכך יתאים הסקר המקוון שמוצג בזמן אמת על הלוח.


קריאה נרגשת לציבור המורים: נתקלתם במאמר מעניין? שמעתם על סוגיה סביבתית בוערת? יש לכם רעיון לפעילות בכיתה סביב כתבה? נשמח לשמוע ולקבל רעיונות.

להתראות בגליון הבא!!

עורכת: ד"ר עינת פלד

נשמח לקבל מקהל המורים למדעי הסביבה רעיונות לפעילויות, סיכומים, מצגות, מאמרים וכל חומר מקצועי אחר אשר יכול לתרום להוראת מדעי הסביבה.