ג'ו קיוברט

מגישה דורית מיה גור

ג'ו קיוברט

  • קיוברט, יוצר קומיקס יהודי אמריקאי, כבר למעלה מ-70 שנה, היה ועודנו אגדה חיה, שסיפור חייו הוא סיפורה של תעשיית הקומיקס האמריקאית הקלאסית כולה. הוא נולד ב-1928בשטעטל בפולין. משפחתו היגרה לארצות הברית כאשר היה בן חודשיים בלבד. במשך השנים קיוברט מסר גרסאות שונות לגבי איך ומתי נכנס לתחום הקומיקס, שהמשותף לכולן - זה קרה כשהיה צעיר מאוד. בטווח הגילאים 10-12.

  • תפקידו הראשון היה לעבור בדיו על ציורי העיפרון של קומיקסאים בוגרים. בציטוט מההקדמה לרומן הגרפי שלו" Yossel" הוא מספר שהיה מרוויח חמישה דולרים לעמוד, סכום לא קטן בארצות הברית של תקופת המיתון הגדול. במהלך הקריירה העשירה שלו קיוברט הספיק להשאיר את חותמו האמנותי במגוון מקומות.


  • קיוברט בחר להשאיר את הקומיקס כולו בשלב רישום העיפרון הראשוני, מבלי לעבור עיבוד לציור בדיו וצביעה כפי שמקובל בתעשייה האמריקאית. כיוצר, הוא אהב את המיידיות של קו העיפרון בפרויקט הזה, והרגיש שהוא תורם לו, ליצירת האוירה הנכונה להעברת הסיפור.


    בהקדמה ל"יוסל" הוא אומר שרצה שהקורא ירגיש שאלו הציורים שעוברים בראשו של יוסל בהיותו בשואה - כאילו אם היו מציירים אותם בזמן אמת, הדבר היה נעשה בחופזה ובהיחבא, בלי מותרות הזמן הנדרש כדי לעבד את הציור. קיוברט עשה שימוש חוזר בטכניקה הזו מאותה הסיבה ברומן גרפי נוסף שלו מהשנים האחרונות, "Dong Xoai, Vietnam, 1965", המבוסס על סיפורם האמיתי של 12 חיילי יחידה מיוחדת במשימה שהסתבכה.


    מקרה אמיתי נוסף אותו אייר קיוברט הוא סיפורו של ידידו ארווין רוסטמאייק, שבילה שנתיים וחצי יחד עם משפחתו בבניין הרוס בסרייבו תחת מצור סרבי, כשאמצעי התקשורת היחיד שלו עם העולם החיצוני היה פקס דרכו העביר מכתבים, בין היתר לקיוברט. בהתבסס על הפקסים שקיבל יצר קיוברט את הרומן הגרפי "פקס מסרייבו" (Fax from Sarajevo).


    ג'ו קיוברט הוא אדם הנמדד, מעבר לפועלו האישי בעולם הקומיקס, גם במורשת העשירה שהספיק להעמיד בעודו בחייו בדמות בניו ובית הספר שהקים. כיום, גם בגיל העולה על 80 קיוברט עדיין פעיל כקומקסאי ומאייר.

גיבורים* Heroes
ג'ו קיוברט מלמד כיצד לצייר גיבורים

ג'ו מדריך ומסביר בצעדים מדודים ובמקצועיות אדירה את יצרת גיבור הקומיקס