הטאליבן מגייס ילדים לשורותיו

מגישים: דולב מדר,גל הורביץ, עמרי אזולאי

ממתק תמורת פיגוע. כך מגייס הטליבאן ילד-מחבל

תחקיר של ערוץ 4 הבריטי: לוחמי הארגון האיסלאמי באפגניסטן שיחדו ילדים יתומים בכסף ובשוקולד כדי שיצטרפו לשורותיהם ולימדו אותם לירות בנשק, להניח מטעני צד ואף לשמש כמחבלים מתאבדים. "אמרו לי לפוצץ את עצמי במחסום. שאלתי מה אעשה עם הכסף אם

אמות והם אמרו שאלך לגן עדן"

אידיאולוגיה או כסף - מה מניע ילדים קטנים להצטרף לארגון האיסלאמי הקיצוני ולבצע פעולות טרור? העיתון הבריטי "דיילי מייל" דיווח כי לוחמי טליבאן באפגניסטן משחדים ילדים רעבים במדינה - הכי קטנים מהם בני שמונה - להטמין מטעני צד קטלניים ואף לשמש כמחבלים מתאבדים.


למרות טענות הטליבאן כי אין ילדים בשורות לוחמיו, בפועל מגייס הארגון ילדים יתומים וחסרי בית, מאמן אותם להשתמש ברובים, בחומרי נפץ מאולתרים ובאפודות נפץ. בתחקיר שביצע ערוץ 4 הבריטי עלה כי הילדים מקבלים בתמורה שוקולד וממתקים נוספים.


ניאז, יתום אפגני שהתראיין לערוץ הטלוויזיה הבריטי, סיפר כי כשהיה בן שמונה פנו אליו לוחמי טליבאן והבטיחו לתת לו מטבעות כסף בסכום של 60 אפגניים (כ-90 דולר) בתנאי שיצטרף לארגונם. הילד רעה את צאן אביו בשעה שכוחות נאט"ו הפציצו את הכפר שלו.


איבד את הוריו ונחטף על ידי הארגון

"הטליבאן הסתתרו בבית שלנו כשמסוק הגיע והפציץ אותנו", סיפר הילד. "אבי נפגע בלבו ובראשו. הוא נקרע לחתיכות. אמי נפגעה בחזה ומתה. לא נותר לי איש". לאחר שאיבד את שני הוריו נחטף ניאז על ידי אנשי הטליבאן והועבר לעיר סמוכה. שם הוא למד כיצד לירות ברובה ולהשתמש בחומרי נפץ מאולתרים ואנשי הארגון הקיצוני כיבדו אותו בממתקים ואף הבטיחו לו מתנה מיוחדת - אפודת נפץ עם קליעים ורימונים.

"הם הכריחו אותי ללבוש את זה. הרימונים הקיפו את כל גופי והם הציעו לי מטבעות", סיפר היתום האפגני. "הם אמרו לי לפוצץ את עצמי במחסום. שאלתי מה אעשה עם הכסף אם אצטרך לפוצץ את עצמי, אבל הם המשיכו לעודד אותי ולספר לי שאם אעשה את זה אלך לגן עדן". למזלו הרב של הילד הוא הצליח לחמוק מהטליבאן, להגיע לתחנת משטרה ולספר את אשר אירע לו. היום הוא בן עשר וחי בבית יתומים בעיר לאשקר גה שבמחוז הלמנד. ילדים אחרים, יותר מ-220, היו פחות ברי מזל מניאז ומצאו את עצמם בכלא אחרי שנעצרו על ידי כוחות הביטחון האפגניים בגין תכנון או ביצוע פיגועים. (פורסם בynet)