חברה מתוקנת לפי הציונות של הרצל

שוויון בין המינים

קצת על על בנימין הרצל ועברו ..

בנימין זאב הרצל נולד ב- 1860 בבודפשט שבהונגריה.אביו, יעקוב, היה סוחר ובנקאי, ואמו ז'נט, הייתה אחראית על גידולו ועל חינוכו. הרצל למד משפטים בוינה, והיה גם סופר ומחזאי.

בשנת 1902, לאחר ביקור בארץ ישראל כתב את הרומן העתידני בשם "אלטנוילנד " (ארץ ישנה חדשה), שבו תיאר את מדינת היהודים הנוכחית איך שתראה בעתיד. הרומן נכתב במילים :" אם תרצו אין זו אגדה!"

בשנת 1904 נפטר הרצל, ממחלת לב והוא בן 44 בלבד.

חלומו של הרצל היה לא רק להקים בית לאומי ליהודים בארץ ישראל , אלא גם להקים חברה טובה יותר ובה ארבעה ערכים מרכזיים: שוויון, חירות, אחווה וקידמה.

זכות הנשים להיבחר ולבחור!

זכות בחירה לנשים לא הייתה מקובלת במדינות דמוקרטיות בעבר. במהלך המאה ה-19 החלו דרישות להעניק לנשים זכות בחירה, וניתנה הזכות ברוב המדינות הדמוקרטיות רק במהלך המאה ה- 20.

יש מספר דוגמאות למימוש רעיון שווין הזכיות בין נשים לגברים. בעבר היה הבדל גדול בין התפקידים שמילאו נשים וגברים בחברה ובמשפחה – הגברים יצאו לעבודה, דאגו לפרנסת המשפחה והשתתפו בכל התפקידים החשובים בחברה, ואילו הנשים נשארו בבית, טיפלו בילדים, בישלו וניקו. לאט לאט השתנה המצב, וכיום הנשים לומדות מקצוע, עובדות ומתפרנסות כמו הגברים. שווין הין גברים לנשים היה מאוד חשוב על פי ספרו של הרצל "אלטנוילנד" ואמר כך:" בחברה החדשה שלנו לנשים יש שווין זכיות מלא . זכות הנשים לבחור ולהיבחר מובנת אצלנו מאליו. הן עבדו ביחד איתנו בבנית המוסדות.. זו הייתה כפיות טובה איומה מצדנו לדחוק אותן למטבח או לחדר מיטות" זה אמר כי נשים לא אמורות להיות במטבח אלא גם בדברים שגברים יכולים לעשות".

like a girl

גולדה מאיר ראשת הממשלה הרביעית של ישראל

מדינאית, מנהיגת מפלגת העבודה, חברת הכנסת הראשונה עד השמינית, שרה וראש ממשלת ישראל (בשנים 1969– 1974).
ערוץ הכנסת - גולדה מאיר

התרומה והשינוי של רעיון זה לחברה

בעבר היה הבדל גדול בין התפקידים שמילאו נשים וגברים בחברה ובמשפחה – הגברים יצאו לעבודה, דאגו לפרנסת המשפחה והשתתפו בכל התפקידים החשובים בחברה, ואילו הנשים נשארו בבית, טיפלו בילדים, בישלו וניקו.

לאט לאט השתנה המצב, וכיום הנשים לומדות מקצוע, עובדות ומתפרנסות כמו הגברים. יותר ויותר נשים ממלאות תפקידים חשובים בארגונים שונים, ויש ביניהן מנהיגות, ממציאות, מדעניות, נשות עסקים . כיום יותר גברים משתתפים בטיפול בבית ובילדים. כלומר, יש יותר שוויון בין גברים לנשים.גם היום השוויון בין גברים לנשים איננו מלא. יש מקומות עבודה שמעדיפים להעסיק עובדים גברים; במקומות עבודה רבים הנשים מקבלות תפקידים פחות חשובים מן הגברים; והשכר של נשים נמוך מזה של הגברים, אף על פי שהן עושות את אותה עבודה.

בשנים האחרונות קיימים בישראל ובעוד מדינות חוקים שונים שנועדו לעזור לקידום השוויון בין נשים לגברים. למשל, לפי החוק, בכל הצעת עבודה חייבים לתת הזדמנות שווה גם לגברים וגם לנשים להיבחן לתפקיד. חייבים לקבל לעבודה את מי שהכי מתאים לתפקיד, ולא משנה אם הוא גבר או אישה.הרעיון של הרצל שנשים יוכלו לבחור לכנסת הוא רעיון חשוב ביותר בחברה דמוקרטית. בתקופתו של הרצל לא הייתה לנשים זכות בחירה לפרלמנט, והרצל חשב שיש לתת להן שוויון זכויות. חלומו של הרצל התגשם מעל ומעבר לצפיות שלו. כבר מהכנסת הראשונה בישראל נשים לא רק בוחרות לכנסת, הן גם נבחרות. גולדה מאיר כיהנה כראשת ממשלת ישראל בשנות ה70, ובכנסת הנוכחית ה20 מכהנות 32 חברות כנסת, כרבע מחברי הכנסת. זהו הישג חשוב ביותר לקידום השוויון בין המינים.

Big image

מגישה :רוני גזית כיתה ח'6