May 2019

Sargent Elementary School

Big picture

Sargent All- Valley Track Placers

7-8 Boys 100 Meter- Brendan Hemmerling 2nd Place
7-8 Boys 800 Meter- Haven Heredia- 1st Place
9-10 Boys 800 Meter- Grayson Hunzeker- 2nd Place
11-12 Boys 1500 Meter- Jayce Capron
7-8 Boys Long Jump- Brendan Hemmerling 3rd Place
7-8 Boys Turbo Javelin- Trevor Anderson 2nd Place
9-10 Boys Turbo Javelin- Parker Mitchell 3rd Place
11-12 Boys Turbo Javelin- Corbin Castillo 3rd Place
7-8 200 Meter- Kenley Mitchell 3rd Place
9-10 Girls 200 Meter- Kandace Pargin 1st Place
11-12 Girls 200 Meter- Angelise Sandoval 3rd Place
7-8 Girls 400 Meter- Aubrey Naranjo 3rd Place
7-8 Girls 800 Meter- Aubrey Naranjo 3rd Place
9-10 Girls 800 Meter- Kandace Pargin 3rd Place
7-8 Girls Long Jump- Rylie Harmon 1st Place & Elaina Consaul 2nd Place
9-10 Girls Turbo Javelin- Kandace Pargin 1st Place
11-12 Girls Turbo Javelin- Angelise Sandoval 1st Place & Mackenzie Consaul 3rd Place
Big picture

Sargent Teacher of the Year

Congratulations to Mrs. Jen Kimberling!
Sargent Kindergarten Teacher.

Big picture

April Students of the Month

Olivia Rhoton, Gabe Barker, Alyssa Voss, Sophia Mitchell,
Addison Gilbert, Izzy Johnston, Tyshiana Frank, Cesar Robles, Raelynn Jardon, Zoey Newcomb, DJ Sawyer, Danny Willis, & Ellaree Rockey

Big picture

Elementary Science Fair

Jessica Buser - SLV Middle School Principal Award

Grayson Givens - 1st Place Middle School Biomedical Science, Qualified for State

Kyra Griffin - 1st Place Elementary Botany, Elementary Botany Special Award, Honorable Mention for oral presentation, and honorable mention for paper

Corbin Castillo - 1st Place Elementary Biomedical Science, 1st place paper award, and Grand prize for best overall elementary project

Tanner Houser - 1st Place Elementary Mathematics and Computer Science

Upcoming Elementary Events

Smile for a Mile

April 30th during P.E. time K-6

All Valley Track Grades 1st-6th
May 1st

Bike-A-Thon
May 2nd

Mystery AR Trip
May 9th

May 22nd
8:30 6th Grade Promotion
2:00 or 2:30 Kindergarten Graduation

May 23rd
Last Day of School

August 12th
*Tentative Registration Day*

Big picture

FCE 4th Grade Writing Contest Topic: Trustworthiness

Winners:

1st-Makenzie Consaul

2nd-Madeline Mitchell

3rd-Tami Torgler

Big picture

Mrs. Duran's 2nd Grade class sipping on tea while reading books, practicing "self care."

Staffing for 2018-2019

Kindergarten- Jen Kimberling & Terri Phillips & Barb Davis (support)
1st Grade- Angela Maestas
2nd Grade- Nancy Duran & Kadi Wright
3rd Grade- Jamie Glenn & Jamie Behil
4th Grade- Katie Brown & Kendra Durre (Sanderson)
5th Grade- LaVonda Castillo & Anna Gearhart (support)
6th Grade- Terry VanBibber & Kari Christoferson
Special Education- Nicole Rockey
Interventionist- Kristin Stambaugh
Art/Technology/Gifted Programming- Nina Carbutt
Music- Heather Hefner
Physical Eduaction- Devi Jardon
Librarian- Diana Rice

Secretary- Michelle Burkhart
Instructional Coach & Curriculum- Shelley David
Principal- Joni Hemmerling

Big picture

Watch D.O.G.S

We invite Dads, Uncles, grandfathers, any positive male role models into our school to help assist teachers and provide an extra level of security. Please contact Mrs. Hemmerling to schedule a day and we will give you an official Watch D.O.G.S t-shirt to wear.