הקומנדו הישראלי

מגישות: תאיר ביטון וליטל בורה

מהו הקומנדו הישראלי?

יחידות מיוחדות נבדלות מיחידות מובחרות אחרות בטיב הלוחמים, בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים, בשימוש באמצעי לחימה ומערכות מיוחדים ובכפיפותן הישירה למטה הכללי או לראשי הזרועות (כגון מפקדת חיל האוויר או מפקדת חיל הים). כאשר פועלות היחידות המיוחדות בעיתות שלום, בדרך כלל ניתנים ההנחיה או האישור להפעלתם על ידי שר הביטחון והממשלה.

בצה"ל קיימות יחידות מובחרות רבות, ארבע מהן נחשבות ליחידות מיוחדות‏[3], סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחידת שלדג ויחידת החילוץ והפינוי בהיטס.

למסלולי הגיוס, מסלולי ההכשרה ומסלולי השירות של היחידות המובחרות מספר מאפיינים, חלקם משותפים:

  • היחידות המיוחדות הן התנדבותיות. המיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים) המעוניינים לשרת ביחידות מובחרות לרוב מאותרים על ידי צה"ל במהלך הליכי הגיוס על-פי רצונם ועל-פי התאמתם. במהלך "יום סיירות" ובמהלך הגיבושים ליחידות השונות, צה"ל מסנן את המועמדים כדי לברור את אלה מהם שיגשו למסלול ההכשרה.

כללי ביטחון המידע מגבילים את החשיפה של היחידות המובחרות בכלל ושל היחידות המיוחדות בפרט לקהל הרחב. פרקים שלמים אודות הכשרתן ואודות פעילותן של היחידות המובחרות בשגרה ובחירום עשויים להיות מסווגים כסודיים.

שייטת 13

שייטת 13 היא יחידת הקומנדו הימי של חיל הים הישראלי. בסיס הקבע של היחידה הוא בסיס עתלית, והיא כפופה ישירות למפקד חיל הים. מפקד השייטת הוא קצין ים בדרגת אלוף משנה.

נוסף על סוגי הלוחמה האופיינים לקומנדו ימי, בפרט פעולות המצריכות נחיתה מהים, פעולות חבלה בכלי שיט והשתלטות על כלי שיט, מאומנים לוחמי היחידה בפאסט-רופ (השתלשלות בחבלים ממסוקי סער) ובכל צורות לוחמת היבשה. השייטת מפעילה צלפים ומשתתפת בלחימה יבשתית טיפוסית ללוחמי חיל רגלים (כך למשל, בזמן האינתיפאדה השנייה השתתפו לוחמי השייטת במספר רב של פשיטות, פעולות ומבצעי מעצר בשטחי יהודה ושומרון כנגד פעילי טרור). מוטו היחידה: "כעטלף המגיח בעלטה, כלהב המבתר בדומיה, כרימון המנפץ ברעם". בעשורים האחרונים המוניטין של שייטת 13 עלה באופן ניכר וכיום היא נחשבת לאחת מיחידות הקומנדו הטובות ביותר בישראל, ולאחת מיחידות הכוחות המיוחדים הטובות בעולם.‏[2] נכון ל-2014 זכתה היחידה ב-5 ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל.

לוחמי השייטת: ראינו רצח בעיניים Gaza flotilla
Big image