Campus

L4. Sınıflar Rehberlik Bülteni / 2017-18 I.Sayı

Big image
Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında genel bilgiler

YÖK Başkanı Sn.Yekta Saraç'ın açıklamalarının ardından, YÖK yeni sınav sistemi hakkında resmi ve yazılı bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Big image

YÖK ATLAS

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) https://yokatlas.yok.gov.tr/ adresinde üniversite ve bölümlerle ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm sayısal verileri sizlerle paylaşıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=eMnb_vGsDYs
https://www.youtube.com/watch?time_continue=66&v=3F_F9M-KWh8

İŞLETME MEZUNU NE İŞ YAPAR?..

"İşletme mezunları bir çok alanda çalışabilir. Şirketlerin neredeyse tüm departmanlarında işletme mezunları kolaylıkla iş bulabilir. Tamamen kişinin kendini geliştirmesine bağlı. Özel sektörde çalışmak istemeyenler içinde KPSS fırsatı var. Oldukça kapsamlı. Mali müşavirlik, idari yargı hakimliği, bankalar vs. Bunların hiçbirini istemeyenler de kendi işlerini kurabilirler tabii."
Ezgi Ç. / Kocaeli Ünv. İşletme bölümü


"Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir."
Ezgi O. / Bilkent Ünv. İşletme bölümü
https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=f4q4pBhwgZs
Big image
"Üniversiteye Doğru"

Saint Benoit Fransiz Lisesi'nin geniş kapsamlı ve önemli projesine ulaşmak için tıklayınız...