קרינה מאנטנות סלולריות

מאת: דליה לנגרמן ודניאל קנטי

מדוע בחרנו בנושא זה?

בחרנו בנושא זה מכיוון שהיום, ילדים מתחילים "להידבק" לטלפונים כבר מגיל מאד צעיר ובלי שום מודעות לסכנות הנלוות לשימוש בטלפונים כמו קרינה. רצינו להבין, מדוע המודעות לנושא כל כך נפוץ, כל כך נמוכה, גם בקרב הילדים אבל גם בקרב הוריהם.

הקרינה

הקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים היא קרינה אלקטרומגנטית בתחום תדרי המיקרוגל. קרינה זו היא קרינה בליתי מייננת, הגורם העיקרי של תופעה זו הוא בעיקר ההתקדמות הטכנולוגית המואצת שמביאה איתה את התפתחותם המשמעותית של הטלפונים הסלולריים הגורמים לקרינה.

מושגים בסיסים

מדד SAR- מדד זה בעצם מודד את כמות הקרינה הנספגת בגוף האנושי

אפקטים תרמיים- אחד האפקטים הכי משמעותי של הקרינה מתחום תדרי המיקרוגל הוא חימום דיאלקטרי שבו חומרים מבודדים מתחממים ע"י סיבוב מולקולות קוטביות.

Big image

בגרף זה בעצם רואים את ההבדל בכמות הקרינה בארץ לעומת מקומות אחרים בעולם.

תקן פליטה

תקן הפליטה הוא סף המגדיר מהי החשיפה המזערית המבטיחה שלא ייגרם נזק בריאותי.
הסף נקבע תוך התייחסות לתופעות השליליות הידועות והתייחסות לאוכלוסיות הרגישות ביותר כמו ילדים, חולים, מבוגרים וכו'.
הסף הבריאותי שנקבע על ידי המשרד לאיכות הסביבה, מבוסס על המלצות הוועדה להגנה מפני קרינה בלתי מייננת
(1998 ICNIRP ), הפועלת בארגון הבריאות העולמי.
המלצות ICNIRP אינן מתייחסות לתופעות שליליות שקיומן מוטל בספק מדעי או לתפיסת הציבור הרחב בכל מדינה ומדינה בנוגע למושג סיכון. הסף הבריאותי מתייחס לחשיפה אקוטית (קצרת מועד) בלבד.

תקן סביבה

התקן הסביבה, אמור לאזן בין האינטרס להפעיל מקורות קרינה לרווחת הציבור והאינטרס לא לפגוע (בריאותית או כלכלית) במתגוררים בסמיכות למקורות קרינה או נמצאים בסמוך להם.
התקן נקבע על ידי המשרד לאיכות הסביבה בהתייחס לתקן הבריאותי, לרמת הסבירות לקיום סיכונים אחרים מאלה שנלקחו בחשבון בקביעת התקן הבריאותי, לציפיות החברה הישראלית להגנה מפני סיכונים אלה, וליכולת של החברה הישראלית לממן נקיטת אמצעים להפחתת הסיכונים.
התקן הסביבתי הוא לחשיפה רצופה וממושכת.
באשר לאזורים בהם החשיפה אינה רצופה וממושכת כגון: גגות, חצרות, מדרכות, פארקים וכו' המשרד לאיכות הסביבה אינו מאשר הקמת מתקנים הפולטים קרינה בלתי מייננת שעלולה לחשוף אנשים באופן זמני ליותר מ 30% מהתקן הבריאותי.

נזקים

הקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים ומתחנות הבסיס של טלפונים אלו ("אנטנות") היא קרינה אלקטרומגנטית בתחום תדרי המיקרוגל. קרינה זו היא קרינה בליתי מייננת וההשפעה הוודאית היחידה שלה על רקמות היא חימום; עם זאת, מחקרים רבים בודקים האם יש קשר בין חשיפה מוגברת לקרינה הסלולרית לבין עלייה במקרים של מחלת הסרטן.

קרינה מייננת

קרינה מייננת היא קרינת חלקיקים או גלים אלקטרומגנטיים בעלי אנרגיה גבוהה המסוגלים ליינן חומר כלומר, לשחרר אלקטרונים מתוך אטומים או מולקולות. יכולת היינון של חלקיק תלויה באנרגיה שלו בלבד ולא בכמות החלקיקים. כלומר, גם כמות גדולה של חלקיקים בעלי אנרגיה נמוכה עדיין מהווים קרינה בליתי מייננת אם כל חלקיק או פוטון לבד אינו מסוגל ליינן.
Big image

שלט אזהרה מקרינה מייננת

מחקרים

היו כמה וכמה מחקרים אשר ניסו להוכיח את הקשר בין הסרטן לקרינה מהטלפונים בעקבות העלייה החדה בשימוש בטלפונים סלולריים בשנות ה-90 השניים המרכזיים הם: דו"ח שחיברה המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת השיניים, אשר הציג ביולי 2009 ממצאים לפיהם בשנים 2002-2007 עלה מספרם של חולי סרטן בלוטות הרוק (הממוקמות בחלל הפה בקרבת האוזן) פי 2.8 בתקופה של חמש שנים. ומחקר אינטרפון (INTERPHONE) שהוא המחקר המקיף ביותר שנעשה עד כה לחקר השפעות קרינת הטלפונים הסלולריים על אנשים.

לבסוף הסוכנות הבין לאומית לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי של האו"ם פרסמה רשימת גורמים אפשריים למחלת הסרטן. ברשימה יש, נכון ליוני 2011, כאלף חומרים והם מחולקים לקבוצות לפי מידת הוודאות בהיותם גורמים מסרטנים. בקבוצה מס' 1 יש חומרים וגורמים שידועים בוודאות כמסרטנים (לדוגמה: עישון סיגריות). בקבוצה 2A נמצאים כ-60 חומרים שכנראה מסרטנים, לפי עדויות מניסויים. בקבוצה 2B נמצאים מעל 250 חומרים וגורמים שלגביהם יש ממצאים ברמת ודאות נמוכה הרבה יותר לגבי היותם מסרטנים. נמצאים שם, בין השאר, כמה סוגי קפה, עבודה ככבאי, טלק ועבודה בתעשיית הטקסטיל. קבוצה 3 כוללת כ-500 חומרים שלגביהם אין עדויות על היותם מסרטנים (בין השאר נמצאים שם קפאין, נפט ותה)‏. בפגישתה של הוועדה במאי 2011 הוחלט להוסיף את השיחות בטלפונים סלולריים כגורם אפשרי (קבוצה 2B) לסרטן‏. הבסיס היחיד להחלטה הזו היו הממצאים ממחקר אינטרפון.

קרינה אלקטרומגנטית כתבה ערוץ 10 חלק 1 מתוך 4

דעתינו

לדעתנו, הקרינה הסלולרית היא דבר מאוד מסוכן במיוחד כיום שהקרינה נמצאת מסביבנו בכול מקום, יחד עם זאת, בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים היום קשה לאמין שנוותר על השימוש במכשירים הסלולריים ולכן אנו צריכים לשאוף להקטנת החשיפה לקרינה ע"י חינוך ומודעות. (למשל לא לשים את הטלפון הסלולרי לטעינה ליד המיטה שלנו)