קופצים לביקור ברומא

מגישות : שני בר, הדר דקל, חן בכר

מיקום גיאוגרפי של העיר רומא

רומא שוכנת במדינה איטליה שביבשת אירופה .

העיר משתרעת על פני שתי גדותיו של נהר הטיבר באזור לאציו.

שמה של רומא

השם רומא הוא כפי הנראה אטרוסקי שפירושו ``העיר על הנהר``.

הקמתה של רומא

לפי המסורת הרומאית, נוסדה העיר ב-21 באפריל בשנת 753 לפנה"ס על ידי רוֹמוּלוּס שרצח תוך כדי כך את אחיו התאום, רֶמוּס. רומולוס הקים את העיר בגבעת הפאלאטיום, במקום בו ניצלו שניהם על ידי זאבה שהניקה אותם לאחר שהונחו בסל על נהר הטיבר במצוות אמוליוס דודם. הזאבה המיניקה ושני התינוקות הם הסמל של העיר רומא עד היום. לפי המסורת, העיר בה נולדו רמוס ורומולוס נוסדה על ידי איניאס בן אחת ממשפחות המלוכה בעיר טרויה שנדד באיטליה אחרי נפילתה של עירו.

הסמל של רומא

סמלה הראשי של העיר רומא מלווה אותה מימי הלגיונות הרומיים ומכיל את ראשי התיבותSPQR , המסמלים כנראה את את האימרה הלטינית Senatus Populusque Romanus או "הסנאט והעם של רומא".
ראשי תיבות אלו ליוו את רומא לאורך שנים ארוכות (בהפסקות שונות בתקופת שלטון זר או שלטון האפיפיורים) והם מופיעים על מסמכים רשמים, אתרים מרכזיים ואפילו על מכסי הביוב. מטרתם להביע את האופי הדמוקרטי של העיר מחד (או לפחות האופי הדמוקרטי שהייתה רוצה שיהיה לה, כיוון שלא בכל תקופה בהסטוריה צלח העניין) ולחבר אותה לתרבות רומא העתיקה מאידך.

סמל מפורסם נוסף של העיר רומא הוא סמל הזאבה המניקה שני תינוקות, שמתייחס לסיפורו של רומלוס מייסד העיר ואחיו, שעל פי האגדה גודלו על ידי זאבה. הסמל מעתיק את הפסל המפורסם שנמצא במוזיאון הקפיטוליני.
Big image

מומלץ לבקר- הקולוסיאום

הקולוסיאום -


 1. הקיר החיצוני של האמפיתאטרון המדהים של רומא , בירת איטליה , הוא חלק מהמבנה הגדול והמפואר, שנותר מהאימפריה הרומית. זהו אחד מהמקומות המתויירים ביותר בעולם והוא נבחר לאחד משבעת פלאי העולם החדשים, המקום שימש לקרבות גלדיאטורים ובו נהרגו אלפי גלדיאטורים ויותר ממיליון חיות, כשהיו למעשה חלק עיקרי ממופעים, שנערכו במקום לעיניהם של אלפי צופים.
אנו ממליצים לכם לבקר באתר זה כיוון שיש לו חשיבות היסטורית גדולה במהלך הביקור ניתן ללמוד על ההיסטוריה של רומא והחוויות של האנשים אשר חיו בנוסף המקום הוא מקום מרהיב ביופיו והוא אחד משבעת פלאי העולם החדשים.

חשיבותו של האמפיתיאטרון קולוסיאום לתושבי העיר גדול מאוד הקולסיאום ממוקם בליבה ההיסטורי של העיר רומא ונחשב לאחד המבנים המפורסמים בה. מבנה זה הוא הוא עדות חיה להיסטוריה המפוארת של העיר ולאדריכלות הרומית יוצאת הדופן.

בואו לבקר בקולוסיאום!

האמפיתיאטרון קולוסיאום ממוקם בליבה ההיסטורי של העיר רומא ונחשב לאחד המבנים המפורסמים בה. מבנה זה הוא הוא עדות חיה להיסטוריה המפוארת של העיר ולאדריכלות הרומית יוצאת הדופן.


 • כתובת: Piazza del Colosseo, 1 Rome
 • שעות פתיחה: יום ראשון האחרון באוקטובר עד 15 בפברואר - 08:30-16:30, 16 בפברואר עד 15 במרץ - 08:30-17:00, 16 במרץ עד השבת האחרונה במרץ - 08:30-17:30, יום ראשון האחרון במרץ עד 31 באוגוסט - 08:30-19:15, 1-30 בספטמבר - 08:30-19:00, 1 באוקטובר עד יום ראשון האחרון באוקטובר - 08:30-18:30. כניסה אחרונה לקולוסיאום: שעה לפני הסגירה.
 • הגעה: קן B עד תחנת Colosseo, קווי אוטובוס 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850, C3, 117, קו 3 בחשמלית.
 • מחיר: 12 יורו. הכניסה לאתר קולוסיאום כלולה בכרטיס מיוחד המאפשר כניסה לאתר זה, לפורום הרומאי ולגבעת הקפיטול. לא ניתן לרכוש כרטיס מסוג אחר ומשום שהתורים בכניסה לפורום הרומאי קצרים הרבה יותר מאלו שבכניסה לקולוסיאום, מומלץ בחום לבקר קודם בפורום הרומאי ורק אחר כך לבקר בקולוסיאום. תוקפו של הכרטיס שתרכשו הוא ליומיים מרגע ההנפקה, כך שאין מה לדאוג - גם אם תגיעו לפורום הרומאי בסופו של יום טיול, תוכלו לבקר בקולוסיאום בטווח 48 השעות הבאות.
 • אתר אינטרנט: www.the-colosseum.net
◄ Colosseum, Rome [HD] ►

אתר נוסף - הפנתיאון


לפני יותר מאלפיים שנים, נבנה בניין הפנתאון המדהים ועד היום הוא עומד ומסמל את האימפריה הרומית. זהו אחד המבנים החשובים והמשומרים ביותר בעיר והמעניינים יותר ברשימת אטרקציות ברומא, מבחינה ארכיטקטונית. הפנתיאון הרומי הוא מקדש, שהוסב לכנסיה בשנת 609. קבריהם של מספר מלכים איטלקים ושל הצייר רפאל (רפאלו סאנציו), נמצאים במקום. שימו לב לרצפה של המקום ולמבנה התקרה המיוחד והמפורסם. חוויה מיוחדת היא להיות בפנתיאון כשיורד הגשם. המים נכנסים דרך החור בתקרה, ויורדים במרכז הבניין, מחזה נחמד למדי.

אנו ממליצים לכם לבקר באתר זה כיוון שאתר זה נבנה לפני 2000 שנה ומכך אפשר ללמוד על הבנייה שהייתה פעם.

מקום זה מסמל את האימפריה הרומית והוא אחד המקומות השמורים והמוגנים ביותר.

חשיבות המקום לתושבי העיר רומא גדולה מאוד המקום מסמל את האימפריה הרומית . המקום הוא מקדש אשר הפך לכנסייה ולכן מקום זה קדוש לדת.

בואו לבקר בפנתיאון!

פנתיאון רומא הוא אחד מאתרי התיירות הפופולאריים בעיר ואף בעולם כולו. הפנתיאון הוא המבנה הרומי שנשמר באופן הטוב ביותר ומבנה מונומנטלי, מהחשובים ביותר בהיסטוריה הארכיטקטונית העולמית. בגג של הפנתיאון כיפה גדולה, בעלת פתח עגול, דרכו נכנס אור אל

חלל המבנה המרשים. כאן קבורים מספר מלכים איטלקים ואף הצייר הידוע רפאל.


 • כתובת: Piazza della Rotonda, לרשותכם מפת רומא.
 • מחיר: הכניסה למבנה הפנתיאון היא ללא תשלום ולא צריך להירשם מראש.
 • שעות פתיחה: שני-שבת 09:00-19:30 ראשון 09:00-18:00 ובחגים 09:00-13:00.
 • הוראות הגעה: אוטובוס - קווים מס' 30, 40, 62, 64, 81, 87 ו-49 לתחנת Largo di Torre Argentina. מטרו - תחנת Barberini.
 • אתר אינטרנט: www.pantheonroma.com
The Pantheon, Rome

עוד אתר - המדרגות הספרדיות


הן גרם מדרגות, הכולל 138 מדרגות, שמקשר בין הפיאצה די ספניה כיכר ספרד, לבין פיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה דיי מונטי. המדרגות נבנו ביוזמת ובמימון של הדיפלומט הצרפתי, סטפנו גופייר. זאת במטרה לקשר בין השגרירות הספרדית עם הכנסייה, לכן הן גם נקראות כך. בניית המדרגות נעשתה בעלות של 20,000 סקודי, בין השנים 1723-1725. האדריכל פרנ'צסקו דה סנקטיס עיצב את המדרגות והן שופצו מספר פעמים לאורך השנים.

אנו ממליצים לכם לבקר במדרגות הספרדיות משום שזהו אתר יפה הכיכר הייתה מרכז ההתכנסות והמגורים של אמנים וסופרים רבים מאירופה. כיום, המדרגות הספרדיות משמשות למקום מפגש לצעירים וכמובן, אלפי תיירים מבקרים כאן מדי יום, מהבוקר עד הלילה. בשעות הערב אזור המדרגות הספרדיות מתמלא באורות, המעניקים למקום אווירה קסומה במיוחד.

המקום חשוב לתושביו כיוון שאתר זה משמש כמרכז בילוי לצעירים ויש בו אווירה קסומה במיוחד .

בואו לבקר במדרגות הספרדיות!


 • המדרגות הספרדיות הן מוקד משיכה ואטרקציית חובה, לכל תייר המבקר ברומא. מעל 130 מדרגות, מהוות מקום מפגש ומנוחה למאות אנשים מדי יום, בזכות האווירה המיוחדת במקום. רוב הסיכויים, שאל המדרגות הספרדיות תגיעו מספר פעמים במהלך הטיול ברומא ולא תרגישו תחושת מיצוי.
 • כתובת: Piazza di Spagna
 • איך מגיעים למדרגות הספרדיות? באוטובוס - קווים 116, 119, 590, מטרו: קוים A/B לתחנת Spanga
 • ילדים: מומלץ לילדים בכל הגילאים.
 • שעות פתיחה: כל היום
 • מחיר: חינם
◄ The Spanish Steps, Rome [HD] ►

יהדות רומא

יהדות רומא היא אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם וקיימת כמעט אלפיים ומאתיים שנה. בשנת 161 לפנה"ס נוצר הקשר הראשון בין היהודים לבין רומא כאשר הגיעו לרומא שליחיהחשמונאים. ב-1555 הורה אפיפיור פאולוס הרביעי הוא ג'אן פּ‏יָ‏יטרוֹ‏ קָ‏ראפָ‏ה כי ליהודים מותר לגור רק באזור הסגר היהודים שכונה בדיעבד גטו רומא. עם הכרזת עצמאות איטליה, חשו יהודי רומא איטלקים לכל דבר, אך "בני דת משה", ונבחרו למישרות שלטוניות בכירות.

ב-1938, עם חקיקת חוקי הגזע באיטליה, חלה הרעה במצבם של יהודי איטליה וניטלו מהם חלק מזכויותיהם האזרחיות. בשנת 1943 הצבא הגרמני הגיע לרומא ושלח יהודים למחנות ההשמדה. עד לשחרור העיר על ידי בעלות הברית נרצחו כ-2,000 מיהודי רומא, מחציתם במחנות השמדה.

כיום קיימת בעיר הקהילה הגדולה ביותר של יהודי איטליה ומוסדות יהדות איטליה. הקהילה מונה כ-15,000 יהודים ויש בעיר עשרה בתי כנסת, שהגדול והחשוב בהם הוא בית הכנסת הגדול של רומא.

מוזיאון השואה מתוכנן להיפתח ברומא, ביום השואה האיטלקי בתחום וילה טורלוניה. באופן סמלי, מקום מושבו של שליט איטליה, בניטו מוסוליני בשנות שלטונו. וכן במקום בו התגלו בשנת1919 קטקומבות יהודיות מימי רומא העתיקה.