Multiplying and Dividing Decimals

What you multiply and divide deciamls in everyday life

Multiplying decimals at the store

You multiply decimals in the store when you get 3 shirts and they all cost $7.49 you also multiply decimals at the store when you buy lots of apples and get 3 of one type and 5 of the other.

Dividing deciamls at the store

You divide decimals at the store when you get 6 shirts that cost $4.35 and you have a coupon that you only pay a third of the price you would actually pay you are deviding decimals. If you buy 4 shirts for $4.99 and have 15% off you would have to divide.

Some examples of multiplying and dividing decimals

How We Use Multiplying and Dividing decimals at the store