שבוע טוב

איגרות המזכירות הפדגוגית - חשון תשע"ט, אוקטובר 2018 (1)

במפגש שהתקיים ביום חמישי האחרון עסקנו בידע התוכן הפדגוגי והצבנו אותו כבסיס לעבודתנו המקצועית במזכירות הפדגוגית.

נדרשת עוד עבודה רבה בפיענוח ופיתוח ידע התוכן הפדגוגי בכל דיספלינה והנחלתו למורים המלמדים את התחום, אך נקודת המוצא היא בשפה המקצועית המשותפת לנו כחברי המזכירות הפדגוגית והשיח הפורה אותו אנו מבקשים לקיים.


כפי שציינתי ביום הפיתוח, את המושג ידע תוכן פדגוגי הגדיר פרופ' לי שולמן, אחד מגדולי חוקרי החינוך בארה"ב, ונשיא מכון קרנגי. במאמר על פיתוח מקצועי ראוי של מורים (מתורגם לעברית) על ידע התוכן הפדגוגי, כותב פרופ' לי שולמן במאמרו המכונן משנת 1986 'Those Who Understand: Knowledge Growth in Teaching' :


"ידע פדגוגי, חורג מן הידע במקצוע עצמו ומתמקד בידע התוכן הדרוש למטרת הוראה. אני מדבר כאן על צורה מסוימת של ידע תוכן, המגלמת בתוכה את היבטי התוכן הרלוונטיים ביותר לאפשרות ללמדו.

במסגרת הקטגוריה של ידע תוכן פדגוגי אני כולל (לעניין הנושאים השגורים ביותר בלימוד המקצוע) את הצורות המועילות ביותר לייצוגם של רעיונות אלה, את האנלוגיות החזקות ביותר, את ההמחשות, הדוגמאות, ההסברים וההדגמות הטובים ביותר – או בקיצור את אותן דרכים לייצוגו ולניסוחו של הנושא שעושות אותו מובן לאחרים. כיוון שאין בנמצא צורות ייצוג יחידות שהן היעילות ביותר בכל הנסיבות, המורה צריך שתהיה ברשותו תחמושת שלמה של צורות ייצוג חלופיות, אשר מקצתן ייגָזרו מן המחקר ואילו אחרות יעלו אולי מחוכמת הפרקטיקה.


ידע תוכן פדגוגי כולל בחובו גם הבנה של מה שמֵקל או מקשה את למידתם של נושאים מסוימים: התפיסות והדעות המוקדמות שתלמידים בני גילים שונים ורקעים שונים מביאים עמם ללמידה של הנושאים והשיעורים הנפוצים ביותר. אם, כפי שקורה לא אחת, תפיסות מוקדמות אלה הן שגויות, מורים צריכים לדעת באילו שיטות כדאי להם להשתמש כדי לארגן מחדש את הבנת הלומדים, כיוון שלומדים אלה לא יופיעו לפניהם בדרך כלל כ"לוחות חלקים".


בנקודה זו יש קשר הדוק ביותר בין המחקרים בתחום ההוראה והלמידה. חקירת התפיסות המוטעות של תלמידים והשפעותיהן על למידה עתידית הייתה מן הנושאים הפוריים ביותר במחקר הקוגניטיבי. הולך ומצטבר בידינו ידע על תפיסות מוטעות של תלמידים ועל התנאים הלימודיים הדרושים כדי להתגבר על התפיסות הראשוניות הללו ולשנותן. ידע מבוסס מחקר כזה, המשמש רכיב חשוב בהבנה הפדגוגית של המקצוע, צריך לעמוד בלבו של מה שאנו מגדירים ידע פדגוגי נחוץ..."


את המילים הללו ועוד מילים ומושגים רבים אחרים, נצטרך לפענח בשפת המקצועות שלנו ולהגדיר את הדרך להפיץ אותן. יצאנו לדרך...


שלכם,

מירי

החממה הפדגוגית

החממה הפדגוגית הוציאה לאור את חוברת שאלות העמ"ר השלישית, ובה למעלה ממאה שאלות בעשרות תחומי דעת. החוברת הזו מהווה כלי פדגוגי בידי המורים בכדי לבסס את תפיסת העמ"ר בלמידה ולהכיר אופנים שונים של השאלות.

עמ"ר – ערכים, מעורבות ורלוונטיות, היא למידה המקדמת הוראה ושיח מעמיקים ודיאלוגים. שאלות העמ"ר משולבות בבחינות הבגרות בתחומי הדעת השונים.

מוזמנים להכיר מקרוב וגם לשלוח לנו שאלות שאתם ניסחתם – נשמח לשלב אותן בחוברות הבאות.

בברכת שנה טובה,

צוות החממה הפדגוגית

אגף א' לפיתוח פדגוגי

בתי ספר תיכוניים במזרח ירושלים בתכנית הלימודים הישראלית

בשבוע שעבר התקיים סיור של נציגי עריית ירושלים עם נציגי אגף א' לפיתוח פדגוגי במזכירות הפדגוגית - דליה פניג, מנהלת האגף ודב שמחון מרכז תכניות ייחודיות, בשלושה בתי ספר תיכוניים במזרח ירושלים שעברו בשנים האחרונות ללמד את תכנית הלימודים הישראלית.

המהלך מובל על ידי עיריית ירושלים בשיתוף משרד החינוך .

בסיור נפגשו עם מנהלים, מורים ותלמידים שספרו על האתגרים הפדגוגיים, הפוליטיים והחברתיים שעומדים בפניהם.

בימים אלה מפתחים תכנית לימודים ייחודית באחד מבתי ספר אלה ובקרוב יפתחו תכניות לימודים ייחודיות נוספות המתאימות לאוכלוסייה ייחודית זו.

Big picture

פתיחת שנה חגיגית בפורום תכניות לימודים

את המפגשים החודשיים של פורום תכניות לימודים פתחנו השנה בחשיבה יצירתית ובשבירת גבולות עם מר ירין קימור בהרצאה / סדנה / מופע - הבלתי אפשרי – אפשרי!

המפגש המחיש באופן חוויתי קיבעונות בחשיבה, הנחות שגויות, תפיסות מוטעות וכשלים בלוגיקה תוך סיפוק פתרונות והצגת כלים מעשיים וטכניקות קלות לאימוץ ולפיתוח החשיבה היצירתית שאינן תלויות בכישרון אלא ניתנות ללימוד שיטתי.

במפגש שולבו תרגילים חווייתיים, פרובוקציות מחשבתיות וקסמים מתוחכמים המביאים ל"זעזוע מוח מחויך!" בצורה משעשעת, מסקרנת ומבדרת.

חווינו ושמענו על דוגמאות לפריצות דרך מחשבתיות ליחיד ולארגון, רעיונות חדשים ופתרונות בלתי שגרתיים ובעלי ערך מעשי.

ועם התובנות, המסקנות והכלים נפתח שנה חדשה פורייה ויצירתית.

Big picture

תכניות לימודים ייחודיות שאושרו לאחרונה:

1. תכנית לימודים ייחודית בחקלאות מדייקת

אושרה לישיבת בני עקיבא כפר הר"אה, עמק חפר בהיקף של 5 יח"ל. התכנית מבוססת על תכנית שפותחה ופועלת בכפר גלים, חוף הכרמל בה מוצעת מגמה המשלבת טכנולוגיה מתקדמת בחקלאות. מגמה זו מתכתבת עם צורכי העתיד והפיתוח הטכנולוגי המואץ בעולם בכלל ובמדינת ישראל בפרט. היכולת לאסוף נתונים מהשטח – צילום, חיישני טמפרטורה, רטיבות, כימיה ומדדים פיזיולוגיים של הצומח ובעלי החיים במשק החקלאי, בצרוף היכולת למפות את הנתונים על ידי מערכות מידע גאוגרפיות ועיבוד נתונים ממוחשב מביאה להפקת "מרשם" לטיפול יעיל במשק.

* התכנית אושרה ומלווה בהדרכתה של אורה שרז.

2. תכנית לימודים ייחודית במוזיקה

אושרה לתיכון הדרים בהוד השרון בהיקף של 5 יח"ל לבגרות וכוללת בתוכה מצוינות מוזיקלית יחד עם פעילות חברתית קהילתית נרחבת.

התכנית מאפשרת בחירה רחבה ומשמעותית לכל תלמיד:

· יצירה וכתיבת קומפוזיציה ברמה אקדמית וכן תהליך כתיבת טקסטים מוזיקליים ופזמונאות.

· הפקה באמצעות מחשב.

· הפקת ערב שכולו פרי יצירתם של התלמידים.

· "תכנית עמיחי" - חונכות של תלמידים עם צרכים מיוחדים, במסגרתה תלמידי המגמה מפתחים מתודות ייחודיות להוראת נגינה לילדים עם צרכים מיוחדים ומפיקים מופע משותף.

ייחודיותה של התכנית במשקל הרב שניתן בה ללמידה משמעותית ועצמאית של התלמיד.

* התכנית אושרה ומלווה בהדרכתה של מיקי תוסייה כהן.

אגף א' אמנויות

תאטרון

יום עיון מסורתי הפותח את שנת הלימודים למורי התאטרון בחט"ע

יום העיון התקיים ביום רביעי, ה- 5 בספטמבר 2018 במכון מופ"ת.

נושאי המפגש:

• הרצאה בנושא- פרשנות בימתית ליצירות מופת. דוגמאות מתוך הפקות עכשוויות ליצירה אורסטיאה מאת אייסכלוס בהנחיית משה פרלשטיין

• פרידה חגיגית מהמורים הפורשים

• מבט אל שנת הלימודים תשע"ט - עדכונים ודגשים

התקיים שיח בנושאים הקשורים בדרכי בהוראה, ביעדים ומטרות של מגמות התאטרון. השיח יסייע לצוות הפיקוח לקדם נושאים, יעדים ומטרות במהלך השנה בתחום הדעת תאטרון. וכן יחזק את הקשר בין המורים לצוות הפיקוח.

מחול וקולנוע

יום עיון לפתיחת שנה"ל תשע"ט לרכזים ומורים למחול בסימן בינתחומי

מחול וקולנוע

בשיתוף מרכז סוזן דלל וביה"ס לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב

ביום ראשון ז' בתשרי תשע"ט, 16.9.18, התקיים יום עיון ארצי לפתיחת שנה"ל החדשה התשע"ט לקהילת המורים והרכזים למחול בבתי הספר בשיתוף מרכז סוזן דלל.

יום העיון התחלק לשניים: בחלקו הראשון נפגשו המורים עם מנכ"ל סוזן דלל מר יאיר ורדי שהציג בפניהם ביכורי יצירתם של יוצרים צעירים בניהם: "Pirgin" מאת סחר דאמוני העוסקת במערכות יחסית בין גברים לנשים, על רקע חברה עם מוסכמות שמרניות מאוד, "וחוזר חלילה" מאת ליאור תבורי העוסקת בחברה הישראלית, באידיאולוגיה, בחופש ובקידוש ערכים, עבר פוגש הווה קורץ עתיד ודואט מהיצירה "כניעה" מאת עדי בוטרוס העוסקת בקרב כמעט ללא הפוגה, שהצדדים מסרבים להרפות ממנו ולהניח אותו מאחוריהם.

בהמשך ד"ר טליה פרלשטיין-כדורי הציגה רציונל למחקר עתידי חדש במגמות המחול, הוצג הנושא השנתי, הועבר מידע על חומרי לימוד חדשים, הוצעו דרכים ליישום התכנית החברתית בחטיבות הביניים בתחום המחול והתקיים דיון על נושאים ייחודיים של התחום במערכת החינוך.

בחלקו השני של יום העיון התקיים שיתוף פעולה עם מפמ"ר קולנוע ותקשורת הגב' דורית באלין והיוצרת עטורת הפרסים יעל פרלוב, מהחוג לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש של אוניברסיטת תל אביב.

פרומו דוקו-דאנס להנאתכם – ראו כאן

Big picture

אגף א' שפות

צרפתית

מחנה קיץ בעיר ניס, צרפת - צרפתית על המפה!

כמו בכל שנה התקיימה התחרות הארצית "הערב הצרפתי" ,מופע של תלמידים כישרוניים בשירה ובתיאטרון בשפה הצרפתית. חמישה תלמידים זכו במירב הנקודות מבין כל אלה שהעפילו לגמר והפרס שהוענק להם משגרירות צרפת בישראל היה כשבועיים במחנה הקיץ בעיר ניס שבדרום צרפת .

במסגרת מחנה הקיץ של בית הספר לשפות "אזורלינגואה" זכיתי להיות המורה המלווה של הקבוצה המובחרת. הכרתי תלמידים ותלמידות מוכשרים ביותר שהפליאו בשירה בנגינה ובכישורי משחק ונהננו מאוד מהשהות הבלתי נשכחת בריביירה הצרפתית. עם הגעתם, התלמידים עברו מבדק בצרפתית ושובצו לכיתות לימוד מעורבות על פי רמתם. בבוקר הם למדו צרפתית בצורה חוויתית עם מורים מקצועיים ואחה"צ הם השתלבו במגוון פעילויות כגון טיולים בעיר ניס , בעיר העתיקה , סיורים מודרכים למוזיאון מארק שגאל, מוזיאון מטיס, ופארק פניקס, וגם טיולים בערים נוספות בריביירה הצרפתית כגון קאן , ווילפראנש ,ומונטה קרלו שבמונקו. התלמידים זכו למפגש בלתי אמצעי עם בני נוער מכל העולם ולחויות מדהימות בניחוח צרפתי.

Big picture

האקתון ((hackathon "השפה הצרפתית וחדשנות דיגיטלית"

עונה משולבת צרפת ישראל 2018

במסגרת העונה בהצלבה צרפת-ישראל אשר תערך מה-30.11.2018 ועד ל-1.6.2019, האקתון (hackathon) השפה הצרפתית.

האתגר

מתוך מטרה לקדם תדמית דינמית וחדשנית לשפה הצרפתית, ההאקתון הראשון הזה "השפה הצרפתית וחדשנות דיגיטלית" אסף יחד, ב-6 וב-7 בספטמבר 2018, בעת ה-DLD פסטיבל החדשנות (Digital – Life – Design) של תל-אביב, צוותים הבאים מתחומים שונים אשר לרשותם עמדו 30 שעות לחשוב על פתרונות יצירתיים וחדשניים המאפשרים לשפר את לימוד הצרפתית תוך עידוד התקשורת המילולית. כאשר הם נעזרים במנטורים המומחים לניהול הפרויקט, התפיסות והתחומים המשיקים, הצוותים יצאו למירוץ "נגד השעון" לעבר החדשנות.

קהל מטרה

תלמידי בתי ספר תיכון, סטודנטים, מורים לצרפתית, אנשי אקדמיה, אנשי מקצוע מחברות הזנק (סטארט- אפ) המתמחים בטכנולוגיות חינוכיות ולשוניות: 60 משתתפים אשר ירכיבו 10 צוותים של שישה אנשים ולצידם המנטורים ומתנדבים.

שותפים:

60 משתתפים המחולקים לעשרה צוותים.

חבר שופטים (מורכב ממפמ'ר צרפתיתי – דוריס עובדיה- אוניברסיטת תל-אביב - שגרירות צרפת בישראל - French Tech - המכון הצרפתי בישראל - Blee - Gymglish/Frantastique) שיעריך ויתאים קריטריונים ופרמנטרים וייתן את פסיקתו.

פרס ראשון: 6 כרטיסי טיסה + אירוח בצרפת על מנת להציג את הפרויקט בפני אנשי מקצוע + שלושה חודשים ב"אינקובטור" בישראל. אירוע מרגש ומדהים!

Big picture

מחנה בשפה הצרפתית

בעקבות מבחן חלוץ (פיילוט) שנערך בשנת תשע"ח על ידי עמותת המורים לצרפתית בישראל בשיטוף עם הפיקוח על הוראת צרפתית, הפדראציה העולמית של המורים לצרפתית(FIPF ) והמכון הצרפתי בתל אביב, הוחלט במשרד לאמץ את הפרויקט.

בשנת תשע'ט כל לומדי השפות ייהנו משלושה ימי מחנה אינטנסיבי בו הם יחווו את הלימידה על ידי משחקים, חשיפה לאירועים תרבותיים וחיים משוטפים בשפה הנלמדת.

מחנה הצרפתית יתקיים בתאריכים 26, 27, 28 בנובמבר 2018, י"ח, י"ט, כ' בכסלו, בתל אביב. כ- 40 תלמידים מכל הארץ יפגשו ל-3 ימי חוויה ולמידה משמעותית, מלווים במורים ובמדריכים מנוסים שיעברו להם פעילויות בלתי נשכחות.

Big picture

אנגלית

התוכנית BUILDING BLOCKS

השבוע נפגשו כמאה מפקחים ומדריכים מתחום האנגלית ברמת רחל בירושלים לשני ימי למידה, לצורך השקת התוכנית Building Blocks לשיקום הקריאה בבתי ספר שאותרו כתת משיגים בהישגיהם במיצ"ב.

בכינוס, שהיה המפגש הראשון השנה, הוצגו התוכנית והרציונאל שלה, חולקו חומרי הוראה ולמידה אשר יועברו לבתי הספר על ידי המדריכים המחוזיים. כמו כן, למשתתפים ניתנו הרצאות וסדנאות בכישורי הדרכה. בנוסף, המדריכים התוועדו למבדקי מיפוי אשר פותחו לאחרונה ואשר מהווים בסיס לכתיבת תכנית עבודה עבור התלמידים המתקשים.

Big picture

בהמשך השנה, המדריכים ייפגשו לצורך הכנת תכנית עבודה , השתתפות בסימולציות למידה ומעקב אחר יישום התוכנית בבתי הספר.

תכניות ממשיכות

במהלך אוקטובר ונובמבר, מתוכננים מפגשים נוספים של הפיקוח לאנגלית עבור מורים בכל שכבות הגיל במגוון של תוכניות בבתי הספר היסודיים, בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות.

LADDERS - התוכנית לעידוד תלמידים בחטיבה העליונה לעלות ברמת הבגרות שלהם.

חומרי הוראה ולמידה קיימים באתר התוכנית.

Big picture

בנוסף, במסגרת התכנית הלאומית לקידום השפה הדבורה לאנגלית ועל מנת שתהיה נגישה לכל תלמידי ישראל, אשר יהיו מסוגלים להשתמש בשפה למטרות מגוונות: פרטיות, תעסוקתיות, ציבוריות ואקדמיות – ממשיכות גם השנה התכניות לקידום כישורי השיח באנגלית:

LET'S TALK – התוכנית לעידוד ושיפור מיומנויות השיח בחטיבת הביניים. מגוון חומרי הוראה ולמידה נמצאים באתר התוכנית

KEEP TALKING - התוכנית לקידום ועידוד מיומנויות שיח באנגלית בחטיבה העליונה. חומרי הוראה ולמידה של התוכנית ניתן למצוא באתר התוכנית.

אגף א' מורשת

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

"דברים שבינו לבינה"- יום עיון למורים לתורה שבעל-פה ומשפט עברי

עשרות מורים התכנסו ב"אסרו-חג" סוכות ליום עיון בנושא: "דברים שבינו לבינה- בין המשפט העברי לחוק הישראלי", לרגל השקת יחידת הלימוד המחודשת בנושא זה.

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי החטיבה העליונה בבתי הספר הממלכתיים, כחלק מתכנית הלימודים המעודכנת והמותאמת בתורה שבעל-פה ומשפט עברי. היא מציגה מגוון רחב של סוגיות ושל השקפות בנושאי הזוגיות ומכלול היחסים שבין האיש לאישה. הספר חושף את הלומדים גם להיבטים במשפט העברי – כתחום מתפתח ומשתנה בהתאם למקום ולזמן. לפיכך, הובאו, בצד הספרות ה"קלאסית" של התורה שבעל-פה, גם מקורות שהתחדשו במהלך הדורות ועוצבו בקהילות ישראל – ממזרח וממערב.

בפתח היום התקיים דיון סוער- בניצוחה של פרופ' רוחמה וייס- אודות הגדרת הגבולות שביחסים שבינו לבינה ובין בני- אדם בכלל. המשכנו בהצגת מגוון אמצעי עזר להוראת היחידה – באמצעות הפלטפורמה המקוונת של "ספריא" (ספריה יהודית ברשת) ובדוגמאות ממורים עמיתים. קינחנו בהרצאתה המרתקת של גב' פנינה עומר (ארגון "יד לאישה"), אודות נשים עגונות ומעוכבות גט ותהליכים לשחרורן בבתי-הדין הרבניים.

Big picture

תנ"ך

החוג לתנ"ך 929 בבית הנשיא

במסגרת התכנית הממלכתית להעצמת מקצוע התנ"ך, הוזמנו מדריכי מקרא מכל הארץ להשתתף במפגש החוג לתנ"ך בבית הנשיא בעשרת ימי תשובה.

מפגש החוג הפעם עסק בנושא הסליחה והרחמים.

הנשיא פתח את הכנס ודיבר על סמיכות ראש השנה העברית והמוסלמית ( שנת ההיג'רה ) והסמליות שבעניין לאור החיים המשותפים במדינה. כמו כן הדגיש כי היכולת לבקש סליחה נובעת קודם כל מהיכולת לבקר ולבדוק את עצמך כאדם, ונקיפות המצפון שהן בסיס היכולת לבקר את עצמך ולבקש סליחה. הנשיא ציין כי היכולת לקבל את הסליחה היא לא פשוטה " לטעות זה אנושי ולסלוח זה אלוקי"

במפגש השתתפו:

הרב בני לאו - ראש מיזם 929 – עסק בעניין היכולת לסלוח מנקודת המבט של הפרקים השבועיים סיפורי יוסף ובפרט פרק מ"ו בבראשית.

עו"ד שי ניצן - פרקליט המדינה – עסק בתחילה בשאלה האם פרקליט מתוקף תפקידו להעמיד אנשים לדין משתמש ברחמים וסליחה ? ובהמשך התייחס לסיפורי יוסף מנקודת מבטו של פרקליט.

גב' שירין נטור חאפי - מנהלת בית הספר אורט להנדסה ולמדעים בלוד - והראתה נקודות דמיון בין הערכים היהודיים והאסלאמיים בנושא אי האלימות והחיים המשותפים יחד במדינת ישראל.

הרב ירמי סטביסקי - מנהל תיכון הימלפרב בירושלים - דיבר על היכולת לבקש סליחה ככל שהמעמד והתפקיד גבוהים יותר.

כנס מורים "פרק חדש – ימי תנ"ך בספרייה הלאומית"

550 מורים ומורות זכו ליומיים של השראה, הנאה והרחבת הלב והדעת.

כתבה ענת צידון – מפמ"ר תנ"ך בחינוך הממלכתי, "כששמעתי, בשיחת אגב אחת המורות אומרת לחברתה "אפילו למורים למתמטיקה אין כנסים כאלה" ידעתי שמעבר לשיעורים, לסדנאות, לסיורים, הרגישו המורים שסוף סוף יש מי שמעריך את עבודתם. הספרייה הלאומית, כמקום המכנס את אוצרות הרוח של העם היהודי ומדינת ישראל הייתה המקום המתאים ביותר לתת למורים את התחושה שהם חלק מדורות של אנשי רוח, מורים ומחנכים שמנחילים את התרבות והמורשת מדור לדור.

הכנס ציין את השקת תוכנית הלימודים החדשה בתנ"ך ואת פתיחת המרכז להעצמת מדעי הרוח שהוקם בינואר 2018 במסגרת שיתוף פעולה של משרד החינוך והספרייה הלאומית".

אגף א' חברה ורוח

אזרחות

יום עיון במרכז מורשת בגין

צוות המדריכים במקצוע האזרחות יפתח את השנה בתאריך 16 באוקטובר 2018, ביום עיון במרכז מורשת בגין אשר בירושלים.

במהלך היום ישמעו הרצאות ויידונו בעניינים אקטואליים ורלוונטים להוראת האזרחות. הצוות יפגש עם מנכל המרכז מר הרצל מקוב .

פרופסור אשר כהן ייתן סקירה מקיפה על עמדות בחברה הישראלית כלפי אופיה הרצוי של המדינה ויקיים דיון על חוק הלאום.

בסיום היום ישמעו הרצאה מפי ד"ר זוהר מאור על לאומיות ליברלית.

אגף א' מדעים

השתלמות ביולוגיה מולקולרית במרכז לפיתוח מעבדות באוניברסיטת בר אילן

במסגרת שיתוף פעולה של הפיקוח על הוראת הביולוגיה ומרכז לפיתוח מעבדות באוניברסיטת בר אילן מתבצע שדרוג בשילוב ביולוגיה מולקולרית בהוראה השוטפת, בביצוע חקר ומעבדות.

בעקבות קול קורא להצטיידות בציוד למעבדות בביולוגיה מולקולרית ומתן האפשרות לשאול ערכות לעבודה בביולוגיה מולקולרית ממרכז המעבדות, כ 30 מורים מבתי ספר שונים מכל הארץ, התחילו בהשתלמות ייעודית להיכרות עם הציוד המתקדם ושילוב פעילויות בביולוגיה מולקולרית במהלך ההוראה השוטפת, דוגמת השתתפות במיזם בינלאומי הקשור לאיתור וולבכיה בחרקים. בכדי שהציוד ינוצל כראוי גם טכנאי המעבדה מבתי ספר אלו השתתפו ביום מרוכז להיכרות הפוטנציאל הטמון במכשור ובתכנים. המפגש הראשון נערך בסיום חופשת הקיץ והמשך ההשתלמות באסרו-חג סוכות.

Big picture

אולימפיאדת הביולוגיה ה –22

ביום שלישי, 23 באוקטובר 2018, יערך השלב הראשון של אולימפיאדת הביולוגיה. זו תהייה השנה השנייה בה יערך שלב בית ספרי אליו יוכלו לגשת כל תלמידי י"ב הלומדים ביולוגיה. המבחן מתוקשב והתלמידים יוכלו לענות במחשב או בטלפונים הניידים שלהם. כ 120 התלמידים בעלי הציון הגבוה ביותר ימשיכו לשלב השני. האולימפיאדה לביולוגיה כוללת ארבעה שלבים. שבעת התלמידים שיגיעו לגמר יתמודדו, בין היתר, על שנת לימודים באוניברסיטת בר אילן.

יום עיון אקולוגי – חקר בשדה

כ- 100 מורים השתתפו ביום שלישי, אסרו-חג סוכות ביום עיון בנושא אקולוגיה בבית ספר שדה חוף כרמל במעגן מיכאל. פתחה את היום גב' איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע ששיתפה את הנוכחים בדילמות הקשורות לשימור טבע ופיתוח. בהמשך יצאו המורים לסיורים בחוף הים הסלעי ובבריכות הדגים בעקבות ציפורים, תוך שהם מסייעים לשמירה על ניקיונו של החוף. את היום קינחו בשולחנות עגולים, לדון בדרכים להעצמת הסיור הלימודי במסגרת לימודי האקולוגיה והחקר בביולוגיה.

תמונת הרקע

"הרגע הקסום בו מתרחשת הלמידה וההבנה" - המורה, התלמיד ונורת ההבנה

ממאגר פיקסביי

הומר לצבע באמצעות algorithmia

CC0 Creative Commons רשיון שיתופי public domain