כתבה על הטליבאן.

מאת עיתון הארץ


  1. הטליבאן הוא ארגון מדיני וצבאי איסלאמי, הפועל באפגניסטאן. בין 1995 ל-2001 הקים הטליבאן במדינה את "הנסיכות האיסלאמית של אפגניסטאן" – שלטון דתי סוני קיצוני שקבע את השריעה (חוקי הקוראן) כחוק המדינה. הטליבאן הנהיגו דיכוי נשים אלים; העמידו את החינוך על הקוראן; שרפו עשרות אלפי בתים של מתנגדי משטרם; טבחו והרעיבו את מתנגדיהם; ופגעו בדתות אחרות. לצורך הלחימה, ייבאו הטליבאן לוחמי ג'יהאד מוסלמים ממדינות אחרות. הם קיבלו סיוע כלכלי ולוגיסטי מפקיסטאן, אל-קאעידה וערב הסעודית.

לאחר מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001, יצאה ארצות הברית למלחמה בשלטון הטליבאן, שנתן מחסה לאל-קאעידה ולמנהיגה אוסמה בן-לאדן. מבצע חירות מתמשכת (Enduring Freedom) נפתח באוקטובר 2001, בשיתוף פעולה של ארה"ב, מדינות נאט"ו והברית הצפונית – שבטים אפגניים המתנגדים לטליבאן. בנובמבר נכבשה הבירה קאבול, והאמריקאים השיבו לשלטון את הנשיא הגולה בורהאן א-דין רבאני שהוחלף אחר כך על ידי חמיד קרזאי.

לאחר התבוסה, החלו כוחות הטליבאן להתארגן מחדש בדרום המדינה ובמזרחה, וכן בפקיסטאן שם השתלטו על צפון מערב המדינה. במלחמה של צבא פקיסטאן נגד הטליבאן, הפכו מיליוני תושבים לפליטים. באפגניסטאן, החלו הטליבאן לפעול כארגון גרילה נגד כוחות הקואליציה, בעיקר באמצעות מארבים ומטעני צד, אך בשנים האחרונות הם כבר מנהלים מתקפות מאורגנות על ערי אפגניסטן. ב-2009 יצאו כוחות הקואליציה להתקפה על מחוז הלמנד, שהוחזק על ידי טליבאן. במאי 2011 הרגו כוחות אמריקאיים את בן-לאדן שהתחבא בפקיסטאן.

מלחמת אפגניסטן היא המלחמה השנייה באורכה בתולדות ארצות הברית, לאחר מלחמת וייטנאם. היא עולה 6.7 מיליארד דולר לחודש. עד כה נהרגו בלחימה כ-2,900 חיילי הקואליציה, 1,000 מחיילי הברית הצפונית וכ-40 אלף לוחמי טליבאן. בשנים האחרונות הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה על צמצום הכוחות האמריקאיים באפגניסטאן