7th Grade Party

By:Grace Kirby

Which food place to use?

1. Describe how you created each equation.

I used the form y=mx+b

Will there ever be a number of students where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of students for which both companies will cost the same amount.

Yes because when you graph it there is a point of intersection.

2. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?

Burger Bonanza-About 95 students

Pizza Palace- About 100 students

Proposed Plan

We should choose Pizza Palace because you feed more for less.

Which Bounce House places should we use?

Questions

1. Describe how you created each equation.

I used y=mx+b and y=kx.

2. Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of hours for which both companies will cost the same amount.

Yes at 4 hours both companies charge $300.00.

3. If you only have a budget of $750 for the bounce house, how many hours, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?

For Jumpin’ Jacks about 11 hours and for Hoppin’ Around about 10 hours

Proposed Plan

I think we should go with jumpin’jacks because you get more hours for less.
Big image
Big image