מלחמת העולם הראשונה

מלחמת חפירות

מגישות - נווה עטיה, שירה כהן ושחר סקנדרני

מבוא

מלחמת העולם הראשונה הייתה העימות הצבאי הראשון בהיסטוריה שבו השתתפו יותר ממחצית מדינות העולם. מלחמת העולם הינה כללית מאוד ובה כמה נושאים, הנושא בו בחרנו להתעמק בו הוא מלחמת החפירות, בחרנו בנושא זה כיוון שמלחמת החפירות היא אחד מהמאפיינים הבולטים של הלחימה, ושלפי דעתינו הוא מציג בצורה הקשה והטובה ביותר את מלחמת העולם הראשונה, ומסביר על תנאי המחייה הקשים בין אם הם לא יכלו לזוז במשך היום ובין אם זאת ההיגיינה שהייתה נוראית כיוון שלא פינו גופות וחולדות הסתובבו בשוחות אלה. במהלך היום החיילים היו צריכים להעביר את זמנם בדרכים שונות כגון קריאה, כתיבת מכתבים ואף ספרים. מה שתרם להתמודדות של החיילים עם התקופה הקשה הזו היו כלבים שהובאו למטרות שעשוע.

מהי מלחמת חפירות?

מלחמת חפירות התרחשה בגבול בין צרפת וגרמניה. הצבאות שנלחמו במלחמה הם צבא גרמניה VS צבא צרפתVSצבא בריטניה. מלחמת חפרות היא לוחמה ובה ניצבים זה מול זה שני כוחות משני צדדיו של קו חזית. זוהי מלחמה נייחת ובה תזוזת כוחות מוגבלת, לאורך כשבע מאות ושישים קילומטרים. היא נקראה כך משום שכל מעצמה כלשהי " מתחפר", זאת אומרת חופר בורות ומתמקם בתוכם, ומתוך בורות אלו התנהל הקרב.כל צד החזיק קו מגננה ארוך מול יריבו והשטח שבינהם קרוי שטח הפקר. קווי המגננה מורכבים משוחות, יצורים קלים ומכשולים כמו גדרות תייל בשטח שבין קווי המגננה. מלחמת החפירות הייתה מלחמת התשה אכזרית וממושכת, ושום צד לא הכניע את האחר.הכוחות מכוונים כלי ירי זה מול זה באיום מתמיד. הכוחות נלחמו ללא תזוזה בשל סכנת החיים שנשקפה עליהם בעת עזיבת השוחה, שבה היו מוגנים באופן יחסי. בשוחות נמצאו חיילים מתים וחיים, ועיקרון המלחמה היה לכבוש את שוחת האויב.

השוחות

מאז הקרב הראשון על המארן וסופו של המירוץ אל הים בספטמבר 1914 ועד מתקפת מאה הימים (אוגוסט-נובמבר 1918), שררה בחזית המערבית, שהשתרעה מחוף תעלת למאנש בבלגיה ועד גבול צרפת-שווייץ, מלחמת חפירות סטטית. תנאי השטח קבעו את המרחק בין השוחות שנמדד בין עשרות מטרים לקילומטרים. כדי למנוע ירי והתקדמות בקו ישר לאורך השוחה במקרה של כניסת חיילי אויב לשוחה נחפרו השוחות בזיגזג ולא בקו ישר.

השוחות של הגרמנים והאוסטרים היו עמוקות יותר מהשוחות של מדינות ההסכמה, הן התחילו בעומק מינימלי של 3.7 מטר ואילו העומק של השוחות של מדינות ההסכמה היו בין 2.4-4.9 מטר.

לצורך חפירת השוחה הועסקו חפרים מחיל החפרים, אשר חפרו בלילה. לאחר החפירה, השוחה חוזקה במוטות ברזל. החפרים הסתכנו בהתמוטטות השוחה בעת חפירתה והצפתה במי תהום.

באופן כללי במלחמת העולם הראשונה שהו החיילים בשוחות באופן רציף מספר ימים ולא יותר. השהות בשוחה הקדמית ביותר הוגבלה למספר שעות בעת כוננות או בהכנה למתקפה. הממוצע לשהיית חייל מדינות ההסכמה בחפירות היה כעשרה ימים רצופים

תנאי המחייה בשוחות

תנאי המחייה וההגיינה היו קשים מאוד השוחות. גופות מתים לא פונו, והיו מקור לזיהומים. בנוסף, בשוחות היו עכברים וחולדות. התנועה בשוחות הייתה כמעט ולא אפשרית בעקבות המרחב הקטן שיש בהן, והיציאה מהן ביום הייתה מסוכנת במיוחד ואיימה על סכנת חיים.

עיסוקם של החיילים

כמו כן הובאו כלבים לשוחות אלה בשביל שיארחו חברה לחיילים ויעסיקו אותם, זה נתן קצת אור ותקווה בתוך כל המלחמה הזאת.

מלחמת החפירות נגרמה מתוך פלישה של כוחות רבים של גרמניה לצרפת, הצבא של מדינות ההסכמה(צרפת ואנגליה) הצליחו בעיקר לעצור את הפלישה הגרמנית בנהר ה"מארן".


במלחמה היו קשיים רבים כגון:

1) מוות יומי -בזמן מלחמת החפירות, החיילים ששהו במבצרים נהרגו מידי יום ע"י גורמים שונים

2)החיילים חלו מחוסר היגיינה מחיות שונות(נחשים, עכברים, כינים וכו..), מחיידקים שונים שהיו בבורות, חוסר אוכל ומים והצפיפות !

3)התקפות האויב- מידי יום האויב היה מתקיף את חפירותיו של אויבו, והיו נהרגים המון חיילים.

כלי נשק עיקריים בהתקפות: ארטילריה, תותחים ובסוף המלחמה השתמשו גם בנשק כימי.הגעגועים...

החיילים היו חודשים בחפירות, מבלי לצאת ומבלי לתת אות חיים למשפחותיהם. הגעגועים החלו להשתלט על החיים והחיילים התחילו לשנוא את צבא.

חלק ממכתב מתוך ימי המלחמה הראשונים.."יש לי הרגשה שאין אנו רשאים עוד לבקש דבר לעצמנו; שעלינו פשוט להשליך מאחורינו את החיים שהיו לנו עד לרגע זה. עלינו להיות נכונים לקראת הבאות. להיות שמחים ונבונים, לבטוח בהולכים לצידנו, ולקבל את החיים בברכה - זה הכול"

(היינץ פון רוהדן, 4-5 באוגוסט, 1914) ימי המלחמה הראשונים


http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/michlol/marcus.htm- אתר על מכתבי געגוע של החיילים!

מלחמת העולם הראשונה

דוגמה למלחמה ובה הייתה מלחמת חפירות

מלחמת רוסיה-יפן התרחשה בשנים 1904 - 1905. פרצה בעקבות סכסוך בין רוסיה ליפן על השליטה בצפון מזרח האימפריה הסינית המתפוררת - אזור מנצ'וריה וקוריאה.