ואסקו דה גמה

מגישות: מאי חזות ונוי סבג

מידע כללי

ואסקו דה גמה 1460 או 1469בפורטוגל – ומת בהודו ב- 24 בדצמבר 1524.

ואסקו דה גמה היה פורטוגלי האירופאי הראשון שהגיע להודו.
הוא היה איש נבון ואמיץ מהדת הנוצרית.
הוא נודע כיורד ים מובהק.
היה מגלה ארצות פורטוגלי, הראשון שהגיע ישירות בדרך הים מיבשת אירופה להודו.

מה עשה ואסקו דה גמה ולאן נסע

ואסקו דה גמה נשלח על ידי מלך פורטוגל בשנת 1497, במטרה לבסס נתיב סחר ימי בין פורטוגל למזרח הרחוק.
דה גאמה נולד למשפחה מיוחסת בעיר סינש, בדרום פורטוגל. אביו אשטבאו היה מושל העיר, אמו הייתה ממוצא בריטי, ושניהם היו מקורבים לבית המלוכה. בבגרותו התמחה בספנות, ועסק בעיקר בהגנה ימית על תחנות המסחר של פורטוגל במערב יבשת אפריקה. אביו נבחר להוביל משלחת לגילוי נתיב סחר ימי מפורטוגל ליבשת אסיה, ובעקבות מותו ביולי 1497, בנו ואסקו מונה כמחליפו.
•הוא יצא ב-1497 למסע הגדול הוא עבר דרך קשה.
•הוא לא הצליח בהתחלה למצוא דרך ימית להודו במסעו בגלל האמונה שרווחה באותם הימים: "כי אין אדם שיכול לעמוד בחום השורר בקו המשווה".
•במהלך המסע הוא נווט ע"י ארצות אחרות שהתיישב בהם לזמן מה.
בסוף לאחר שגילה את הדרך הימית להודו , הגיע להודו ב-1498.

כשחזר ואסקו דה גמה ממסעותיו

כשחזר ואסקו מהודו עם הזהב העבדים והתבלינים, השתנה מעמדו-

הפך מיועץ המלך ל"רוזן".

לאן נסע והגיע ואסקו דה גמה? ומידע על כל מסע

* במסעו הראשון-

צי המסע הראשון הפליג מנמל ליסבון ב-8 ביולי 1497, וכלל ארבע ספינות. אחיו הגדול של ואסקו, פאולו דה גמה, פיקד על אחת מהן. הצי יצא מפורטוגל דרומה באוקיינוס האטלנטי, לאורך חופה המערבי של אפריקה. באמצע חודש דצמבר הקיף הצי את כף התקווה הטובה שבקצה הדרומי של יבשת אפריקה, הגיע לאוקיינוס ההודי, והמשיך צפון-מזרחה לאורך חופה המזרחי של אפריקה. בחודש ינואר הגיע לחוף מוזמביק במזרח אפריקה. דה גאמה התחזה למוסלמי ונפגש עם סולטאן מוזמביק, אך גורש לאחר שהתגלה כנוצרי, ולא הגיש מנחה מספקת עבור הסולטאן. בשעה שהפליג מהנמל, הורה על ירי תותחים לעבר החוף.


* מסעו השני-

צי המסע השני כלל עשרים ספינות המלחמה והפליג ב-12 בפברואר 1502, במטרה להגן על תחנות המסחר של פורטוגל באפריקה ובאסיה, שהותקפו על ידי תושבים מקומיים. במהלך המסע תקף ושדד ספינות סוחר ערביות, הביס צי שמנה עשרים ותשע ספינות הודיות, וכבש את עיר הנמל קליקוט. במקרה אחר השתלט על ספינה אזרחית שהובילה נוסעים ממכה, נעל את 380 הנוסעים בבטנה והעלה אותה באש. עם שובו לפורטוגל קיבל מהמלך תואר אצולה נוסף.


* מסעו השלישי-

בשנת 1524 נשלח שוב להודו, במטרה להחליף את דוארטה דה מנזש, מנהל הנציגות הפורטוגלית. בחודש דצמבר הגיע לקליקוט, ומת זמן קצר לאחר הגעתו כנראה כתוצאה ממחלת המלריה, בה נדבק לאחר הגעתו‏. הוא נקבר בעיר קוצ'ישבדרום הודו, ושרידיו נקברו מחדש בפורטוגל בשנת 1539.

בנו השני (מתוך שבעה ילדים), אשטבאו דה גמה, שירת כמפקד בכיר בצי הפורטוגלי, והיה מושל הודו בשנים 1540-1542.