אימפריית המפרץ

רון חיימוף, עידן כהן ועומרי עוזר

ההבדל בין הכלכלה בדובאי לבין המזרח התיכון\ עומרי עוזר

  • המזרח התיכון הוא אזר מגוון מאוד מבחינה כלכלית. שוכנות בו מדינות עניות מאוד.
  • המבנה של כלכלות המזרח התיכון מגוון גם הוא. ישנם מספר מדינות באזור המסתמכות בעיקר על יצוא הנפט והמוצרים הנלווים לו (כגון ערב הסעודית, קטאר וכווית). בשונה מכלכלתם של מדינות מעין אלו, ישנם גם מדינות אחרות בעלי בסיס כלכלי מגוון (כגון קפריסין, ישראל, טורקיה ומצרים). מלבד ענף הטקסטיל ומוצרי הנפט בהם רווי המזרח התיכון, מתקיימת בו גם חקלאות ענפה, והיא כוללת בעיקר כותנה, בקר וחלב. במזרח התיכון גם ישנה תעשיית ייצור נשק ענפה (הכוללת ייצור תחמושת, טנקים, צוללות, מטוסי קרב, מל"טים, וטילים), הנפוצה בעיקר בישראל ובמידה פחותה גם בטורקיה ואיראן. מגזר נוסף חשוב במזרח התיכון הוא הבנקים, הנפוצים בעיקר באיחוד האמירויות הערביות ובבחריין.
  • התיירות באזור, למעט קפריסין, טורקיה, מצרים, לבנון וישראל - אינה מפותחת דיה. זאת בין השאר בשל האופי השמרני של האזור, כמו גם זעזועים פוליטיים הפוקדים אותו מפעם לפעם. לעומת זאת, בשנים האחרונות, במדינות כמו איחוד האמירויות הערביות, בחריין, קטאר וירדן נמצאים במגמת שיפור ניכר בתחום זה.
  • הכלכלה בדובאי:
  • הכנסות מנפט ומגז טבעי תורמים פחות מ-6% מכלכלת דובאי (37 מיליארד דולר). מרבית הכנסות האמירות הן מאזור סחר בשם "ג'בל עלי" ולאחרונה, באופן הולך וגובר, גם מתיירות. נכון לשנת 2007, 800 תושבים מתיישבים בבתים בדובאי כל יום. דובאי משכה תשומת לב בינלאומית בעקבות פרויקטים מרשימים בתחום הנדל"ן ותחרויות הספורט.
  • בסמוך לדובאי נבנו מספר איים מלאכותיים, אשר באחד מהם נמצא המלון בורג' אל-ערב, שהיה המלון הגבוה בעולם בעת שנחנך. כמו כן נבנה בעיר הבניין "דובאי כמרכז עסקי כלכלי

ים של כסף\ עידן כהן

הכלכלה בדובאי פורחת וזה בא לידי ביטוי בעושר של המכוניות.

דובאי היא אחת משבע אמירויות המרכיבות את איחוד האמירויות הערביות במפרץ הפרסי. דובאי היא האמירות השנייה בגודלה באיחוד (4,144 קמ"ר), והאוכלוסייה הגדולה ביותר שמונה 2.26 מיליון אנשים. דובאי משכה השקעות זרות רבות, בשל הכרזתה כאזור סחר חופשי והיעדר המיסים על הכנסות. מדיניות זו הפכה את דובאי למרכז עסקי ותיירותי בינלאומי חשוב. בתחום הכלכלה, הגז והנפט תורמים 37 מיליארד דולר שהם פחות מ6% לכלכלת דובאי.מרבית ההכנסות הם מאזורי סחר כגון "ג'בל עלי".

בנוסף בתחום התחבורה, תושבי דובאי והמשטרה מתפארים במכוניות הספורט היוקרתיות. החיים של רוב האנשים הצעירים בישראל כפו אורח חיים שצריך להסתמך על תחבורה ציבורית או מכוניות ישנות וזולות בגלל המשכורות הנמוכות שהם מקבלים, לעומתם יש מוסדות אקדמיים בהם רוב הסטודנטים יכולים להרשות לעצמם יותר באורח חייהם. זה לא האורים העשירים בישראל כמו הרצליה פיצוח וכו', אלא על אוניברסיטת דובאי שבמגרש החניה שלה ניתן למצוא פרארי, למבורגיני, פורשה ושאר מכוניות יוקרה ופאר. עם זאת צריך לציין שלא כל הסטודנטים מגיעים מאותו מצב כלכלי. לפי הסתכלות במגרש המכוניות של מקום הלימודים, אפשר לדעת את המצב הסוציו-אקונומי של התלמידים הלומדים בו ואת האופי שלהם. כדי להתמודד עם מרדפים אחרי מכוניות מהירות של האנשים בדובאי, המשטרה צריכה לכלול מכוניות שיוכלו להתמודד איתם. בעקבות הכסף הרב שזורם במדינה כמו מים, והדלק נמוך, המשטרה מאפשרת לעצמה להתפאר במכוניות יוקרה כמו בוגאטי, למבורגיני, וכו'.

כמו כן דובאי שוכנת בחצי האי הערב. במקום זה נמצא נמצא כמויות רבות של נפט, ושל גז טבעי שמהווים 37 מיליארד דולר. בנוסף יש את הסחר שמכניס הרבה כסף למדינה. מפני שיש להם כמויות רבות של כסף והדלק הוא זול האנשים בדובאי מרשים לעצמם לקנות מכוניות ספורט שיוכלו להתפאר בהם. יתרה מזאת הם לא משלמים מיסים כמו במדינות אחרות כך שהאנשים שרוצים לקנות מכוניות יוקרתיות שעולות הרבה כסף, נהנים מהנחה משמעותית של הרכב בכך שהם צריכים לשלם פחות. הכלכלה בדובאי משגשגת משנה לשנה וכתוצאה מכך המשכורות במדינה זאת הם משכורות גבוהות מה שמאפשר גם לסטודנטים שמביניהם להרשות לעצמם לקנות מכוניות מפוארות וגם לעמוד בתשלומים, לא כמו בארץ, שהסטודנטים צריכים גם ללמוד וגם ללכת אחרי כן לעבודה ולקבל משכורות נמוכות ואם זה הם צריכים להשתמש בשביל צרכים בסיסים, כתוצאה מכך הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות מכוניות שבסכומים האלה. בדובאי מגמה זו תמשיך להימשך אם וכאשר המשכורת שהאנשים מרוויחים ימשיכו להיות גבוהות והם יהנו מכמויות רבות של נפט שיכניסו למדינה הרבה כסף כתוצאה ממכירתם.

Big image

ספורט במזרח התיכון- איראן\ רון חיימוף

איראן- מדינה באסיה, איראן היא הרפובליקה האסלאמית של איראן היא תאוקרטיה מסוג רפובליקה אסלאמית-שיעית בעלת מיעוט סוני, הנמצאת באסיה. היא גובלת באפגניסטן ובפקיסטן במזרח, בטורקמניסטן בצפון-מזרח, בארמניה ובאזרבייג'ן בצפון-מערב, בעיראק ובטורקיה במערב.

"איראן תתיר לנשים לצפות במשחקי ספורט בהשתתפות גברים באצטדיונים"

משפט זה נראה לגיטימי למדי בישראל ולא יגרום לנו שום תדהמה אך באיראן משפט זה גרם לאנשים רבים "להרים גבה".

גורם רשמי במשרד לענייני נוער ולספורט אמר לסוכנות הידיעות הממלכתית "הרפובליקה האסלאמית" כי נשים ומשפחותיהן יורשו להשתתף ברוב האירועים הספורטיביים, מלבד אלה הכוללים ספורט "גברי" כמו היאבקות או שחיה, בהם הספורטאים לובשים בגדים המכסים מעט מגופם. לנשים יוקצו ככל הנראה אזורים מסוימים באצטדיונים בעוד משפחות יוכלו לשבת באזורים מעורבי. גברים ונשים רשאים להתערבב זה עם זה בהתאספויות דתיות ורשמיות, אך ברוב האוניברסיטאות דבר זה אסור. רבים מהכללים הללו אינם מעוגנים בחוקים אלא הם תוצאה של קביעות גופים כמו המועצה לביטחון לאומי, המתקבלות בהתייעצות עם מנהיגים דתיים.

איראן נחשבת נבחרת לא רעה אשר הגיעה לכמה הישגים: מונדיאלים עד היום (לא כולל הנוכחי): 3

הישג שיא: שלב הבתים (1978, 1998, 2006)

במוקדמות ברזיל

2014: מקום ראשון בבית 1 (אסיה)

כמה שאלות שעלו מן המונדיאל: 1. האם השמרנות האיראנית המוכרת תבוא לידי ביטוי גם על הדשא והפעם יהיו אלה צופי הכדורגל שידרשו סנקציות נגד הפרסים?

2. כמה ימים יעברו עד שאיש משלחת איראני יהיה מעורב באיזו מיני שערוריה פוליטית (שכמובן תהיה קשורה בנו)?

Big image