מנהיגים באירופה כמובילי לאומיות

מגישות: רותם כהן, עדי וסנשטיין, עדי בן יהודה, שיר קונרד

שאלה 1: הצג שלושה מאפיינים הנדרשים לאדם על מנת שיוכר כ"מנהיג".

על מנת שאדם יוכר כמנהיג, הוא מוכרח להתאפיין באופן ייחודי לו.

מנהיג מוכרח להיות בעל ביטחון עצמי. מנהיג שבטוח בעצמו, ולא משתכנע בקלות או נכנע לכוחות המופעלים עליו, הוא מנהיג שיתעקש על צדקת דרכו ויעשה הכל על מנת לממש את הבטחותיו לבוחרים שלו.

כמו כן, מנהיג חייב להיות אדם ישר ונטול כוונות אנוכיות ואינטרסים. אם מנהיג יהיה אדם מושחת ויראה את טובתו האישית לפני טובת הכלל, הציבור ייפגע באופן ישיר מכך, ואדם בעל אופי שכזה לא ראוי להיות בעמדות מפתח בשלטון.

בנוסף, מנהיג צריך להיות בעל כושר ביטוי ויכולת רטורית. זאת על מנת שיוכל להתבטא בפני קהל, להציג את עמדתו בפני הציבור ולשכנע אותו. מנהיג שלא יודע כיצד לעשות זאת, לא יוכל לסחוף אחריו תומכים.


מנהיג צריך להתאפיין באופן מיוחד על מנת לסחוף אחריו מאמינים ותומכים. הוא צריך לדעת להביע את דעתו, לרדת אל העם וליצור עמו אינטראקציה. הוא מוכרח להיות בעל מאפיינים מיוחדים, שלא נמצאים בכל אדם.

שאלה 2: תאר את דמותו של ג'וזפה מאציני כמנהיג שפעל באירופה במהלך המאה ה-19.

לג'וזפה מאציני היו מספר מטרות כמנהיג. הן באות לידי ביטוי בכך שהקים את ארגון "איטליה הצעירה", תנועה זו רצתה לחולל מהפכה לאומית כדי להשתחרר מהשלטון הזר הקיים באיטליה ובכך להשיג חירות פוליטית. מטרתו של מאציני הייתה לאחד את איטליה על בסיס חילוני, תוך כדי הקמת משטר ליברלי שמושתת על עיקרון חירות האדם והוצאת הכנסייה מן הפוליטיקה.
מאציני רצה להשיג את מטרות אלו משום שכל פעולותיו היו למען תושבי איטליה. כלומר, הוא היה אדם ללא כל אינטרסים אישיים. מאציני סבר כי המדינה צריכה להעניק לאזרחיה חינוך, עבודה וזכות בחירה. לכן, מאציני רצה לאחד את איטליה ולהקים רפובליקה איטלקית עצמאית. כמו שאמר: "בלי אחדות אין אומה ראויה לשמה, בלי אחדות אין חוסן של ממש".
מונהגיו של מאציני היו תושבי איטליה. תושבים אלו הלכו אחריו משום שמאציני היה אדם משכיל, בעל יכולת רטורית, כשרון ספרותי, כוחות מרץ ועוד תכונות רבות. מאציני למד משפטים, היה עורך דין ולאחר מכן הקדיש את חייו לפעילות פוליטית. בנוסף, שמו הלך לפניו, הוא היה נלהב והיה מלא במרץ להשיג את מטרותיו. מכאן ניתן לדעת כי מאציני היה אדם דבק במטרה, בכך הוא הגשים את המטרות שהגדיר לעצמו.

שאלה 3: מהו חזונו של ג'ורג' וושינגטון כפי שמתואר בנאום?

חזונו של וושינגטון כפי שאומר בנאום הוא שתושבי ארה"ב ירגישו בטוחים תחת שלטונו והנהגתו. וושינגטון רצה וקיווה שיגשים את מטרותיו שהציב לעצמו לפני שעלה לשלטון שהן ביטחון התושבים "בטחון האזרחים בי". כלומר, וושינגטון רוצה שיהיו יחסי שכנות טובים בין התושבים השייכים למדינת ארה"ב. כפי שאמר בנאומו: "מי ייתן וילדי כל בני האדם השוכנים בארץ זו ימשיכו ליהנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים".

שאלה 4: מה בנאום הופך אותו למנהיג?

מתוך הנאום ניתן לדעת על ג'ורג' וושינגטון שהוא חש מחויבות כלפי מדינתו וגודל מעמדו. וושינגטון מבטיח לתושביו ביטחון, הוא מפגין רגשות של רגישות וחיבה כלפי מדינתו ותושביה, כמו שאמר בנאום: "אני אהיה אסיר תודה על העבר, או ע"י רגישות וחיבה". בנוסף, על פי נאומו ניתן לדעת כי לוושינגטון יש יכולת רטורית גבוהה המתבטאת במילים גבוהות שמראות על אינטליגנציה.

שאלה 5: חבר תעודת זהות לג'וזפה גריבלדי.

שם: ג'וזפה גריבלדי.

כינוי: "גיבור של שני עולמות".
תאריך לידה: 4/7/1807.

עיר הולדתו: ניס (אשר הייתה אז תחת הקיסרות הצרפתית).

עיסוקים: גנרל ומנהיג איטלקי.
פעולותיו: בשנת 1860, יצא לאי סיציליה בראש צבא של 1,000 מתנדבים שגייס במטרה לסייע למורדים שם. לאחר מכן, פנה גריבלדי לדרום איטליה כדי לכבוש את ממלכת נפולי שתמכה באוסטריה. הוא הצליח להשתלט על אזור דרום איטליה, לשחררו ולמסור את השטחים לשלטון מלך פיימונטה.

תאריך פטירה: 2/6/1882 .

מקום פטירתו: אחוזתו באיי קאפררה שבצפון סרדיניה.

שאלה 6: עיין בתמונות והתייחס לנושאים הבאים :

א. מה מתארות התמונות ?
התמונה הימנית מתארת את גריבלדי בקרב מילאצו . קרב מילאצו הוא קרב בו תקף גריבלדי את מילאצו (הנמצאת בחוף הצפון- מזרחי של סיציליה) עם כוח של כ-5,000 לוחמים ובסופו ניצח.
התמונה השמאלית מתארת

מקורות מידע לעבודה

ספר לימוד "מסעות בזמן לאומיות במבחן"/מט"ח

בימי תחיית איטליה- פרק שני (פרויקט בן יהודה)

גוגל תמונות