מנשה קדישמן

עדי .צ.

קצת על מנשה קדישמן

קדישמן נולד בתל אביב לבלהה ובן-ציון, שהיה חלוץ . כשהיה בן 15 נפטר אביו. סיים את לימודיו קדישמן התיכוניים בבית הספר המקצועי ע"ש מקס פיין בתל אביב. הוא היה רועה צאן , דבר שהשפיע רבות על יצירותיו. זכרונותיו כרועה מתועדים וערוכים בדייקנות ב רישומי פחם ועיפרון . התוכן בדרך כלל עוסק ב כבשים . הכבשים צוירו בעיקר בסביבת גבול ישראל, גדרות תיל . מה שהשפיע עליו ביותר זו העובדה שגם הכבשים למעשה מוגבלות בגבול בינלאומי .

בשנים 1947 - 1950 למד פיסול אצל משה שטרנשוס , אצל מכן לאחר רודי להמן . בשנים 1959 - 1960 ב סט. מרטינ'ס סקול אוף ארט ( אנ ' ) אצל אנתוני קארו ( אנ' ) (שם יחד עם למד בוקי שוורץ ), וב סלייד סקול ; מוסדות ב שתי לונדון . בשנות ה -60 חי ויצר בלונדון ואף החל להצליח שם.

בשנת 1968 ייצג את ישראל ב דוקומנטה בקאסל , גרמניה , ובשנת 1978 הציג ב ביאנאלה של ונציה 18 כבשים שעל גבן צבע כחול תחת השם " פרויקט הכבשים: הטבע כאמנות והאמנות כטבע ". זה שוחזר ב מיצג מוזיאון תל אביב לאמנות בתערוכה של יצירותיו שנפתחה בדצמבר 2005 ונקראה "צייר לי כבשה". גם בציורי דיוקנאות התפרסם ה כבשים הצבעוניים שלו, אותם החל לצייר בשנת 1995 ; מאז יצר אלפי דיוקנאות מסדרה זו.

ב פסליו הם נהג להשתמש ב ברזל ובחומרים נוספים כדי ליצור אמנות סביבתי אפייה. בתחילתה, ב שנות ה -60 , נהג לפסל בסגנון מופשט על ידי שימוש בצורות גאומטריות חדות , ובהמשך פיסל גם פסלים פחות מופשטים, בהם " עקדת יצחק ", רחוב עשוי פסל פלדת קורטן שנמצא בתל אביב מול מוזיאון תל אביב ובניין בית המשפט.

על מותו.....

והפסל מנשה קדישמן הצייר הובא למנוחות בבית העלמין בקרית שאול בתל אביב. לפני כן, החל מ -11 בבוקר הגיעו רבים לחלוק לו כבוד אחרון ולחלוף על ארונו שהוצב במוזיאון תל אביב לאמנות , וביניהם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שסיפר שרק לאחרונה שוחח עם קדישמן ואמר לו שבכוונתו לבקר יחד עם נשיא גרמניה במוזיאון היהודי בברלין ולראות את עבודתו של האמן. "מלבד היותו אמן ויוצר ענק, למנשק'ה היה הלב הכי טוב", אמר ריבלין. "כל מי שהיה לצידו הכיר איש נפלא. מנשק'ה לא יישכח. הוא היה יוצר ענק".
כאן ואומן: מנשה קדישמן

זמן פטירתו של מנשה קדישמן

Friday, May 8th 2015 at 11am

This is an online event.

מנשה קדישמן נפטר ב-8 במאי 2015, בגיל 82, ונטמן בבית הקברות קרית שאול

מנשה קדישמן

מנשה קדישמן נולד בתל אביב ב1932 לבלהה ובן-ציון, קדישמן היה גרוש ואב לשניים. בנו, בן, הוא צייר. בתו השחקנית מאיה קדישמן נשואה לאמן ערן שקין.מנשה קדישמן נפטר ב-8 במאי 2015, בגיל 82, ונטמן בבית הקברות קריית שאול