Рід іменників

міні-конспект для 6 класу

Пригадай відомості з початкової школи

Big image

Спільний рід

В українській мові є іменники, в яких рід визначається за статтю. Це іменники спільного роду . Вони означають осіб за характерними рисами діями і мають чи закінчення -а, -я : сирота, плакса, нікчема, нероба, базіка, бідолаха, лівша,

Рід цих іменників визначається синтаксично, тобто за допомогою означальних слів: Ріс я круглим сиротою. Бува і чоловік сьому колючці пара: людей товче, та й жде, щоб хто його кохав. Де вона тепер, бідолаха? - Задумався Григорій.

Треба знати!

Деякі іменники чоловічого роду, що позначають осіб за родом занять, можуть називати й осіб жіночої статі. Вони не мають паралельних форм жіночого роду: адвокат, депутат, директор, інженер, менеджер, мер, міністр, нотаріус, прокурор, професор, тренер, юрист . Від деяких слів творяться назви осіб жіночого роду, але вони належать до нейтральної лексики: вчитель - вчителька, дипломник - дипломниця, журналіст - журналістка, майстер - майстриня, продавець - продавщиця, перекладач - перекладачка.

Кілька іменників жіночого роду, що позначають традиційно жіночі професії і заняття, не мають відповідників чоловічого роду: рукодільниця, домогосподарка, манікюрниця.

Big image

Будьте уважні!

Big image
Рід невідмінюваних іменників