פאטי אקין

קולנוע גרמני- תורכי

מי זה?

פאטי אקין הוא במאי תורכי-גרמני הנולד ב25 לאוגוסט, 1973 למשפחה של מהגרי עבודה תורכיים בהמבורג, גרמניה.

אקין עוסק בסרטיו בדילמות הנוגעות להשתלבות המהגרים התורכים בחברה הגרמנית על ידי סיפורים הקשורים לאהבה, שירה, תרבות, מוזיקה ואוכל. סרטיו השונים זכו להצלחה רבה ולפרסים כגון: פרס בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בלוצרן, שוויץ, בברלין ובקאן.

סרט לדוגמא: עם הראש בקיר

מה שקורה בסרט הוא שהשחקן הראשי, גבר אלכוהוליסט, שחיי מערב לערב ומקשרים לא מחייבים וחסרי אהבה אלא רק מיניות, מחליט להתאבד ונכנס ערב אחד בקיר. כפי שמסופר בתקציר הוא שורד ובבית החולים הוא פוגש באישה צעירה תורכייה שבאה מבית תורכי מסורתי. האישה משתוקקת לצאת מחיק משפחתה ולנהל חיים משלה ללא התערבות של קרובי משפחה, לשם כך היא צריכה חתן, היא מסמנת את קאהיט ומשם היא דורשת ממנו להתחתן איתה. הוא לא רוצה להיקשר איתה מסיבות שונות, סיבל כל כך משתוקקת לחופש (שלאחר חתונה) ובמהלך ערב שבו הם יושבים בבר והוא לא מסכים עוד פעם להתחתן איתה היא מנפצת בקבוק יין ודוקרת את עצמה ביד, קאהיט נחרד ולאחר האירוע מסכים להתחתן עמה. לשם החתונה יש לקבל את האישור של אביה של סביל ובעיקר של אחיה שמתנהג אליה באופן רכושני. סביל וקאהיט באים לקבל את ברכתם של בני משפחה, קאהיט מתיימר להיות בחור תורכי מסורתי ולשם כך בא עם חברו שמסנגר עליו ומשכנע את משפחתה. אמא של סביל יודעת שסביל מתחתנת חתונה פיקטיבית אך שותקת.

סביל וקאהיט מתחתנים ומרגע זה גרים ביחד בדירה הקטנה והמוזנחת של קאהיט. חייהם מלאים בסמים, אלכוהול, אלימות ואהבה לא מחייבת עם גברים בבר מצד סביל וספרית\ אקסית של קאהיט. לאט לאט קשר שטחי הופך לאהבה ביניהם, אהבה לא מובנת כל כך.

יום אחד קאהיט ישב בבר ושתה כהרגלו, איש אחד שתמיד היה מתנכל לו הציק לו שוב, הוא לא שולט בעצמו, ומרסק על ראשו של הבחור בקבוק בירה; האיש מת וקאהיט נשלח לכלא. הידיעה על האירוע מתפשטת באמצעות עיתונים והסיפור של "זוג האוהבים" מתגלה למשפחתה של סביל. אחיה ממהר אחריה ומחפש אותה בכל מקום בזעם. לבסוף, הוא מוצא אותה וסביל נמלטת בחזרה לתורכיה.

בתורכיה לילה אחד סביל עוברת בסמטה ומתחילה קטטה בינה לבין 3 גברים שיכורים. בהתחלה הם מרביצים לה, היא מחזירה לאחד מהם ואז הם מכים אותה קשות והולכים. סביל ממשיכה ומקללת אחד מהם ואז היא נדקרת ושוכבת בסמטה מחוסרת הכרה מלאה בדם, הסצנה מסתיימת כשנהג מונית מוצא אותה מתבוססת בדמה.

קאהיט משתחרר מהכלא כשהוא עוד מאוהב בסביל, הוא מגלה שהיא בתורכיה וטס לאתרה.

הוא מאתר חברה שלה\קרובת משפחה אמידה ומגלה שסביל בחיים והיא נשואה עם ילדים באושר (כנראה לנהג המונית), היא לא מסכימה לקשר בין קאהיט לסביל אך לבסוף הם נפגשים ומחליטים לברוח ולחזור למינכן.

הסרט מסתיים כשקאהיט בשדה התעופה מחכה לסביל, היא לא מגיעה.

פירוש הסרט: הסרט מציג דילמות בחברה התורכית המסורתית לבין הדור הבא. החברה המסורתית מתיימרת לשמור על עצמה, לא להתבולל ולקיים אורך חיים מסורתי בעוד שהדור הצעיר שנולד בתורכיה מתיימר להשתחרר מכל זה ולקיים אורך חיים חופשי, כמעט וחסר גבולות. (סביל רוצה להשתחרר ממשפחתה, חתונה פיקטיבית, הסמים והשתייה ועוד..)