REIS KESKAEGA

Ajalugu 5.klass

Keskaegne linn

Keskajal said linnad kaubakeskusteks. Kaubateede ääres asuvates linnades peeti suuri laatu. Mina otsustasin reisida Tallinna. Käsitöölised ja kaubamehed koondusid ühendustesse, mida nimetati tsunftideks ja gildideks. Tallinn oli keskajal tähtis sadamalinn ja kuulus kaubalinnade liitu, mida kutsuti Hansa Liiduks. Ma käisin ka Raekojas, mis oli linna
kõige tähtsam hoone, seal andis raad välja linna seadusi ja sõlmis lepinguid. Raadi juures ametis olid moosekandid, kes mängisid vilepilli, lautot ja tamburiini. Juhtusin Tallinna, kui linnas olid suured pidustused, rongkäik ja nägin isegi relvavõitlust.

Teeme ise vitraaži

Me käisime vitraaži töökohas, seal ma tegin endale klaasitükikestest klaasmosaiigi. Selliseid mosaiikaknaid oli keskaegsetes kirikutes palju. Valgus, mis värvilistest klaasidest läbi paistis tegi ruumi rõõmsaks ja põnevaks, see meeldis mulle. Vitraaž oli kõige silmapaistvam osa kirikus, aknad jäid peamiseks maalikunstnike tegevusväljaks. Aknad kujundati eri värvi klaasitükkidest, omavahel ühendasid neid seatinaribad, mis langesid kokku kujutiste piirjoontega. Klaaside värvid olid väga kirkad. Enamasti olid inimfiguurid. Nende peaülesanne oli religioosseid jutustusi edasi anda. Seda oli väga põnev vaadata.


.

Reis kaugele maale - Veneetsia

Järgmisena otsustasin sõita Põhja -Itaaliasse. Aadria mere rannikule, kus asub Veneetsia linn. Aegamööda on Veneetsia muutunud tähtsaks keskuseks, mille laevastik on kõige võimsam Vahemerel. Üks kuulsamaid kaupmehi on Veneetsias Marco Polo. Teda kasvatasid sugulased ja õpetasid talle kaupmehele vajalikke teadmisi. Tema kaubaretked kulgesid mööda Siiditeed. Siiditee läheduses oli palju kaubalinnu. Noorena reisis ta palju ringi, aga vanemas eas tegutses Veneetsias. Ta abiellus rikka naisega ja neil sündis kolm tütart.