איידס

גלעד בן יוסף ואור עין דר

Big image

הגדרה

איידס היא מחלה שפוגעת במערכת החיסון, בסוג מסוים של תאים במערכת החיסון (תאי דם לבנים).

מה גורם למחלה?

מחולל המחלה הוא HIV. ההערכה המקובלת היא שזהו נגיף שהיה קיים במשך זמן רב בקרב קופים באפריקה בלי לפגוע בהם. בשלב כלשהו - כנראה בשנות ה־50 של המאה הקודמת - עבר הנגיף מוטציה, וזו איפשרה לו להשתכן גם בבני אדם. נראה שהקורבן הראשון של איידס מת ב־1959. אולם נגיף המחלה זוהה רק בתחילת שנות ה־80.


ההדבקה מתרחשת כתוצאה ממגע בין נוזל גוף שמכיל את הנגיף - למשל נוזל זרע או דם - לבין פצע, רירית או זרם דם של אדם שאינו נשא של הנגיף. יש כמה דרכים להיווצרות מגע כזה: יחסי מין לא מוגנים, שימוש במוצרי דם נגועים ובמכשור רפואי מזוהם כמו מחטים להזרקה, הדבקה מהאם ליילוד במהלך ההריון, הלידה או ההנקה.

מהם התסמינים למחלה?

אצל חלק מהנדבקים יכולה להופיע בין שבועיים לחודש לאחר הידבקות המחלה בגופם שפעת שתסמיניה הם חום גבוה, בלוטות לימפה מוגדלות, כאבי גרון, כאבים בפה או באיברי המין. כל התסמינים האלה חולפים ללא טיפול לאחר כמה שבועות.

לאחר מכן ישנה בדרך כלל תקופה של כמה שנים שבה אין שום תסמינים, אך לעיתים מופיעה הגדלה של בלוטות הלימפה בכל הגוף.

כמה זמן נמשכת המחלה?

קצב ההתקדמות של המחלה ואורך השלב נטול התסמינים משתנים מאדם לאדם. השלב נטול התסמינים נמשך כמה שנים, לעיתים אף 10 שנים ויותר. ללא טיפול הולם זוהי מחלה קטלנית. לרוב נגרם המוות מהמחלה מזיהומים שונים, אך לעיתים גם מגידולים ממאירים, בעיקר לימפומות.

איך מטפלים במחלה?

כיום קיימות יותר מ־20 תרופות נגד HIV שמשתייכות לשש קבוצות שונות. לרוב נהוג לטפל בלפחות שלוש תרופות משתי קבוצות שונות. בחירת הטיפול נעשית בהתאם לתחלואה הנלווית, לפרופיל של תופעות הלוואי ולנוחות המטופל. גורם נוסף שמשפיע על בחירת התרופות לכל מטופל הוא העמידות של הנגיף שבו נדבק לתרופות השונות. ניתן לזהות את העמידויות של הנגיף בעזרת בדיקות מעבדה מיוחדות.
Big image

מה לעשות אם נגיף ה-HIV מתגלה בדמך?


אם תוצאת בדיקת הדם שלך היא HIV POSITIVE, תוכל לנקוט במספר צעדים חשובים לבריאותך.

טיפול תרופתי מוקדם, שמירה על אורח חיים בריא וגישה חיובית יכולים לדחות את התפרצות מחלת האיידס.

  • בקר אצל הרופא, גם אם אינך חש חולה. נסה למצוא מומחה לאיידס. קיים כזה בכל בית חולים, לרוב במחלקה למחלות זיהומיות.
  • הימנע משתיית אלכוהול ועישון, אלו מחלישים את מערכת החיסון ומגדילים את הסיכון להתפרצות מחלת האיידס.

מהו הקוקטייל?


הטיפול המשולב בתרופות לאיידס קרוי "קוקטייל התרופות". המדובר בצירוף מספר רב של תרופות בהרכבים שונים, התוקפים את נגיף האיידס בשלבים שונים של התרבותו.

הטיפול בקוקטייל התרופות מאפשר לחולים לשמור על מערכת חיסון תקינה ככל האפשר, ולהמשיך לחיות זמן רב יותר עם הנגיף בגופם.

כדי להגביר את ההיענות לטיפול, חייבים נוטלי הקוקטייל לשמור על אורח חיים מסודר. מומלץ גם להיעזר בקבוצות תמיכה אליהם ניתן להצטרף באמצעות מערך התמיכה של הועד למלחמה באיידס.

איידס, מה אתם באמת יודעים?