שבת שלום

איגרות המזכירות הפדגוגית - טבת תשע"ט, ינואר 2019 (7)

והיום על המסוגלות העצמית


פרופ' אנדריאס שלייכר, מנהל המחלקה להערכת תלמידים בארגון ה-OECD, תיאר באחד מביקוריו בארץ את הדרך האפקטיבית לקדם את מערכת החינוך. הוא התייחס לשני כלים משמעותיים: הצבת רף גבוה לביצועים, ומתן תמיכה מאסיבית לצורך הגעה לביצועים הללו. "אם מציבים רף גבוה לביצועים אך לא תומכים בהגעה אליהם, לא יקרה שינוי. ואם נותנים תמיכה ועזרה אך לא מציבים רף, גם אז לא יקרה שינוי. השינוי מתחולל מן השיתוף בין השניים".

גישה זו מקבלת חיזוק מן המושג הקרוי 'מסוגלות עצמית'.


המסוגלות העצמית היא תפיסת האדם את עצמו כמסוגל לבצע בהצלחה את המשימה העומדת בפניו... התיאוריה מניחה שתפיסת המסוגלות העצמית של אדם לביצוע משימה מסוימת מתפתחת כתוצאה מחוויות קודמות של הצלחה וכישלון במשימות דומות, וצפייה באנשים אחרים הדומים לאדם המצליחים או הנכשלים במשימה... המסוגלות העצמית מושפעת גם משכנוע של האדם על-ידי אנשים אחרים, למשל הורים או מורים, לגבי יכולתו לבצע את המשימה.

מחקרים מראים כי תפיסת מסוגלות עצמית גבוהה ביחס למשימה כלשהי מחזקת את הנטייה לבחור במשימה, להתמיד בעשייה גם כאשר נתקלים בקשיים, לבצע באופן איכותי, ואף להעריך את המשימה כחשובה וכמהנה.

(קפלן ועשור, מוטיבציה ללמידה בבית הספר הלכה למעשה, חינוך לחשיבה 20, 2002)


דבריו של פרופ' שלייכר ותפיסת תיאורית המסוגלות, שופכים אור דרמטי על ההשפעה שיש לנו כמורים ועל יכולתנו לחולל שינוי בקרב התלמידים. אם אנחנו מציבים בפניהם יעדים ומעלים ציפיות, אם אנחנו משדרים להם שאנחנו מאמינים שהם מסוגלים לעמוד במשימות מורכבות ומשמעותיות, שהם יכולים להתנסות ולבדוק ומותר גם להיכשל בדרך, ושאנחנו שם בשבילם - הם יתחילו להאמין ולאתגר את עצמם ומתוך כך גם יפרצו את מעגל הנוחות שלהם, יעזו יותר ויצליחו.

גם אנחנו, כמערכת וכמבוגרים משמעותיים, צריכים לחוש מסוגלות להוביל תהליכים כאלו של שינוי ולהעז לעשות ולנסות גם אם נכשל, כי אנחנו רוצים להצליח ומסוגלים להצליח.

ברוח זו אני מבקשת להזמין אתכם לקרוא את השיר המופלא של עירית ברק (ותודה למשה זעפרני שהכיר לי אותו)


ילד / עידית ברק

מה ילד צריך

מקום

שיוכל לגבוה

ומבוגר אחד

שיעזור לו עם התקרה


בהצלחה לכולנו,

שלכם,

מירי

אגף א' אמנויות

קונצרט התזמורת הלאומית לכלי נשיפה של משרד חינוך בפיקוח על החינוך המוזיקלי

לאחרונה, התקיים כנס החורף השנתי של תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה. במסגרת הכנס התקיימו חזרות של תזמורת הנוער הלאומית הבוגרת בניצוחו של גל אלתרוביץ' והתזמורת הלאומית הצעירה בניצוחו של יאיר משיח. לצד החזרות התזמורתיות התקיימו סדנאות מקצועיות עם טובי המורים והמוזיקאים בארץ, פעילויות העשרה ופעילויות חברתיות נוספות, אשר העצימו את החוויה המוזיקלית של 110 התלמידות והתלמידים. התלמידים והתלמידות המנגנים בשני הרכבי התזמורת הלאומית נבחרו על בסיס היותם נגנים מצטיינים ולאחר מבחני מיון קפדניים. הרפרטואר איתו התמודדו הנגנים הצעירים כלל יצירות ברמה גבוהה, אשר נכתבו במקור לתזמורות כלי נשיפה -רפרטואר ישראלי ובינלאומי לצד עיבודים ייחודיים לתזמורות כלי-נשיפה. בסיום הכנס נערך קונצרט חגיגי בהיכל התרבות העירוני כפר-סבא, במסגרתו הופיעו שתי התזמורות בפני קהל המאזינים, אשר מילא את ההיכל עד אפס מקום.

https://youtu.be/FZfyQCyT_os
https://youtu.be/0t1dSmeTwH4

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"כפטריות אחר הגשם" - קורסים מקוונים שנפתחו לאחרונה

ההשתלמויות המקוונות תופסות תאוצה. עשרות אלפי מורים בכל תחומי הדעת משתלמים במגוון מסלולים שהמזכירות הפדגוגית מציעה. הרוב הגדול של ההשתלמויות כבר נפתח והמורים נמצאים בעיצומו של תהליך למידה. בשבועיים האחרונים נפתחו 25 השתלמויות במודל "איחוד מול ייחוד בכל המסלולים. במודל מיקרו קרדיטציה נרשמו עד כה 4,200 מורים ועדין ה לא הגענו למחצית השנה. יישר כוח למובילים ולמנחי ההשתלמויות ולמורים המשתלמים.

מורשת יהדות אתיופיה - יחידות הוראה חדשות בתכנית הרב תחומית

לתכנית הרב תחומית במורשת יהדות אתיופיה התווספו שתי יחידות הוראה חדשות בתחום הדעת אנגלית:

ü אנגלית - - My Family Albumלכיתה ו'-ט'

ü אנגלית - - King Solomon and the Queen of Shebaלחט"ב

בקרוב יעלו יחידות הוראה נוספות באמנות חזותית ליסודי, לחט"ב ולחט"ע.

יחידות נוספות בתקשורת, בעברית ליסודי ובאמהרית נמצאות בתהליכי פיתוח.

v שבים ופונים לכולם לפתח חומרים חדשים ומעודכנים בנושא חשוב זה.

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

עלון הפדגוגיה הדיגיטלית בשפה הערבית

ביום שני האחרון יצא לאור עלון הפדגוגיה הדיגיטלית בשפה הערבית לחודש דצמבר/2018. העלון מכיל הצעות לכלים דיגיטליים נבחרים, ויחידות לימוד אשר פותחו ע"י מורים ומדריכים בנוסף לחומר עיוני בנושא: השפעת הטכנולוגיה על חיינו בעידן הזה. לעלון לחץ כאן

Big picture

החינוך הגופני

גמר אליפות התיכוניים בכדורסל- שנה"ל תשע"ט

ביום חמישי י"ב בטבת, 20.12.18 נערך אירוע גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדורסל במסגרתו התקיימו שני משחקים מותחים שבסופם הוכתרו בפעם ה- 25 אלופות בתי הספר.

גמר התלמידות: הפגיש את נבחרת הגימנסיה ריאלית ראשון לציון ונבחרת אוסטרובסקי רעננה. זוהי השנה הרביעית ברציפות אשר שתי הקבוצות נפגשות במעמד זה כאשר זו הפעם השנייה ששחקניות הגימנסיה הריאלית מצליחות לגבור על בנות רעננה בתוצאה 79:43 אל מול קהל תלמידים שמנה כ- 1800 צופים בצבעים לבן וצהוב ששטפו את היציעים של היכל קבוצת שלמה בתל אביב.

שתי הנבחרות העפילו לגמר לאחר שניצחו את כל קבוצות הליגה בשלב הבתים, הרבע וחצאי הגמר. במפגש הראשוני בין הקבוצות בשלב הבתים, ניצחה גימנסיה ריאלית ראשון לציון את אוסטרובסקי רעננה בתוצאה 56-48.

דניאל קארש מגימנסיה ריאלית ראשון לציון זכתה בתואר השחקנית המצטיינת במשחק וגאיה סלס זכתה בשחקנית המצטיינת של העונה.

גמר התלמידים: כמסורת, גם השנה אף בית ספר לא זכה בתואר פעמיים ברציפות זאת בעקבות הדחתה של עין חרוד כבר בשלב ההצלבה.

במשחק הגמר נפגשו תלמידי נבחרת תיכון כצנלסון, כפר סבא, בית הספר שמעולם לא זכה בתואר אליפות התיכוניים, ונבחרת תיכון חדש, תל אביב - סגנית האלופה לשנה"ל תשע"ח. תיכון חדש הגיעו זו שנה שלישית ברציפות למעמד הגמר כאשר בשנה"ל תשע"ז בית הספר ייצג בכבוד את משרד החינוך ומדינת ישראל באליפות העולם לבתי הספר וסיים את הטורניר במקום ה- 10 והמכובד.

במשחק התלמידים, היכל הספורט קבוצת שלמה בת"א התמלא בכ- 2000 אוהדי בתי הספר בצבעי לבן של כצנלסון כפר סבא וכחול של תיכון חדש ת"א והצגת כדורסל מרשימה, כאשר בסופה ניצחו נבחרת תיכון חדש בתוצאה 96:68 .

דני אבדיה מתיכון חדש ת"א זכה בתואר השחקן המצטיין של המשחק.

Big picture

אגף א' שפות

ספרדית

Taller: "El Mundo de la Música en español"

סדנת "עולם המוסיקה בספרדית"


Taller: el Mundo de la Música en español"" זהו שם הפרויקט של תלמידי יא' מגמת ספרדית באורט לילנטל רמלה.
תלמידי הכיתה לקחו על עצמם משימה מאתגרת, פרויקט קבוצתי.
הם בחרו שישה שירים וארגנו תחרות משחקים הקשורים למוסיקה, לתרבות ולפולקלור של המדינות של הזמרים שלהם.
לתחרות הוזמנו תלמידים ומורתם מתיכון יצחק שמיר פתח תקווה.
לכל שיר הכינו מצגת וערכת משחקי אוצר מילים, הבנת הנקרא, ידע כללי, על על המוסיקה, הריקודים המסורתיים והתרבות של מדינת הזמרים.
המארכים שיחקו את תפקיד המנחים, לכל שיר מנחים משלו.
חלק מהשירים היו מוכרים לכולם ושרו בצוותא.
להפסקה של הפעילות הם הביאו מטעמים מארצות דוברות ספרדית.
בסוף האירוע חולקו פרסים לקבוצה המנצחת של האורחים מפתח תקווה.

התלמידים נהנו מהמפגש המשותף של שני בתי הספר ורכשו ידע רב עם המצגות והמשחקים של הסדנה.

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

יום עיון

ביום חמישי 20/12/2018 בין השעות 13:30- 17:30, באולם מכללת אלקאסמי להנדסה ומדעים, התקיים יום עיון למורי/ות השפה הערבית בחטיבה העליונה, מהמחוזות חיפה ומרכז. תחת הכותרת "לקראת בגרות חורף-2019". השתתפו ביום העיון יותר מ – 150 מורים ומורות.

במליאה ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר הוראת הערבית הגישה הרצאה בנושא "הטמעת תכנית אהל"ן כמפתח להצלחת התלמידים". כמו כן, מוחמד זידאן מפמ"ר הספרות בחינוך הערבי הציג את ההישגים בתחום דעת ערבית לערבים ואת האתגרים העומדים בפני המורים למען שיפר מתמיד.

Big picture

מפגש לימוד עם מורות השפה הערבית בכפר אעבלין

ביום שלישי 18/12/2018 קיימה ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר שפת ערבית בחינוך הערבי, מפגש לימודי עם מורות ומורי השפה הערבית מ- 4 בתי-ספר יסודיים וחטיבות ביניים אחת , בכפר אעבלין במחוז הצפון, בליווי מנהלי ביה"ס, ובנוכחות המפקח הכולל על בתי הספר, במסגרת המפגש רכזי המקצועות הציגו תכנית פעילות להעלאת ההישגים, כמו כן הציגו קשיים בהוראה שפת האם. וד"ר ראויה הציגה את האתגרים העומדים בפני מורה שפת אם ערבית, והדגישה את הוראת השפה הערבית כמכלול, על-פי אסטרטגיות ומיומנויות, תכנית אהל"ן.

אגרת "השפה שלי עולם"

ביום ראשון 16/12/2018 הופצה האיגרת "השפה שלי... עולם" למורי השפה הערבית באמצעות ה-whatsapp, כאשר המורים מעבירים לקבוצות התלמידים, האיגרת התמקדה ביום הבין-לאומי לשפה הערבית.

אגף א' מדעים

ביולוגיה

בשבועיים האחרונים נערכו מספר כנסי תלמידים ברחבי הארץ

כנס תלמידי ביולוגיה וביוטכנולוגיה באשכול פיס כפר סבא

שיתוף פעולה של מנהלת אשכול הפיס בכפר סבא, רויטל נאמן יהל ומורה לביולוגיה, גיל דוידוביץ הניב סדרה של מפגשים "מדברים את המחר" בהם יפגשו תלמידי ביולוגיה וביוטכנולוגיה מדענים מובילים ויחשפו לעבודות ביוחקר מעניינות שיוצגו על ידי תלמידים. במפגש הראשון שנערך ב 16.12.18, בו התארחה פרופ' עדה יונת השתתפו 280 תלמידים משמונה תיכונים בעיר, הציגו את עבודת הביוחקר יאיר ברדע מבית ספר תורה ומדע, שהציג את החקר שביצע בהנדסה גנטית – טרנספורמציה בחיידקים, בהנחיית המורה גיל דוידוביץ ואור להב מתיכון רבין שחקר את נוכחות חיידק הוולבכיה בחידקונית הדקל, בהנחיית המורה אורי לוי. המפגש עם פרופ' יונת היה מעניין ומרגש והציב רף גבוה למדענים שיבוא בעקבותיה, כפי שניתן לראות בתכנית "מדברים את המחר".

קישור למצגת המפגש הראשון
Big picture

כנס תלמידי ביולוגיה באוניברסיטה העברית

ביוזמה של מרכז המעבדות בבלמונטה באוניברסיטה העברית ושיתוף עיריית ירושלים נערך כנס תלמידים לביולוגיה, זו השנה השנייה. השנה שמעו התלמידים חידושים מהמעבדות של פרופ' אלי קשת, (השליטה על יצור כלי דם בשרות הרפואה), פרופ' איתן יפה נוף (מדוע אין כולנו מתים מסרטן בגיל צעיר?) ופרופ' עדי מזרחי (התחדשות אי עצב) ונחשפו לשתי עבודות גמר בביולוגיה שהציגו תלמידים מליד"ה: רותם ברק, תלמידת כיתה י"א שעובדת בהנחיית אבנר ארליך במעבדה של פרופ' נחמיאס לביו-הנדסת מיקרו-רקמות במחלקה לביולוגיה תאית והתפתחותית במכון למדעי החיים. נושא ההרצאה: " פיתוח לב בתלת ממד תוך שימוש בתאי גזע פלוריפוטנטים מושרים (IPSC), אנושיים" ויונתן שוקרון תלמיד כתה י"ב שסיים את המחקר. יונתן עבד בהנחיית דוד גוכמן במעבדה של פרופ' לירן כרמל מהמחלקה לגנטיקה במכון למדעי החיים. נושא ההרצאה: "איך אנשים נראו בעבר הרחוק: שחזור המורפולוגיה של קבוצות אדם דרך מפות מתילציית דנ"א עתיקות". את עבודות הגמר ביצעו התלמידים במסגרת תכנית "אלפא". את הכנס קינחו בחידון קהוט, בו נשאלו שאלות שהתבססו על ההרצאות ששמעו התלמידים במהלך היום. בתמונה – התלמידים הזוכים במקומות הראשונים בחידון, שלושה מהם תלמידי האקדמיה למוסיקה.

Big picture

כנס הצגת עבודות גמר במדעים וטכנולוגיה

בשבוע שעבר (19.12.18) נערך הכנס החמישי לעבודות גמר, בהובלת גליליום (שותפות אזורית לחינוך מדעי טכנולוגי בגליל). שלוש תלמידות ביולוגיה מתיכון בית ג'אן הציגו את העבודות שבצעו בהנחיית חוקרים מהפקולטה לרפואה בצפת.

משלבים את ה MOOC בהוראה – חיי הצמח והווירוסים

במיזם שילוב קורסי MOOC בהוראה בתחומי הדעת, שני קורסים הם קורסים בביולוגיה: "צמח – מה הוא יודע?" ו"וירוסים – איך מנצחים אותם?". יותר ממאה מורים לביולוגיה משתלמים בהשתלמות מלווה לשילוב הקורסים בכתה ופירות ההשתלמות נראים כבר בכיתות, שה MOOC שולב גם במסגרת למידה עצמית בבית וגם בכתה .

פיזיקה

מפגש קהילת הפיזיקה של רשת אמי"ת - הוראת המעבדה בגישה חוקרת

מפגש קהילת הפיזיקה של רשת אמי"ת בנושא: הוראת המעבדה בגישה חוקרת, התקיים ביום ד', י"ח טבת התשע"ט ה - 26/12/18 בהובלת ד"ר רחלה תורג'מן, ראש תחום לימודי הפיזיקה ברשת אמי"ת ומובילת קהילת הפיזיקה.

ברשת אמי"ת למעלה מ- 100 מוסדות חינוך הפרושים בכל רחבי הארץ מחצור ועד ירוחם.

ד"ר רחלה תורג'מן: "המפגש התקיים כהמשך למספר מפגשים סינכרוניים, בהם קיבלו המורים כלים פדגוגיים משמעותיים להובלת הוראה פיזיקלית, חקרנית, פעלתנית, מסקרנת ומעניינת בהיבט שש-שנתי. המורים נחשפו לשיטות מחקר מתקדמות באמצעות למידת עמיתים, עבודה עם מעבדות ממוחשבות לצד מעבדות מסורתיות, שבהן היה צורך להכניס שינויים על מנת להורות בהן בגישה חוקרת". למפגש הגיעו חברות ציוד לפיזיקה והציגו ציוד חדיש ומתקדם.

אירוע השיא של למידת העמיתים התבטא בהצגת תדריך פדגוגי כיצד להסב מעבדה מסורתית למעבדה בגישה חוקרת. באופן זה, הוכשרו המורים במיומנות שתאפשר להם להסב כל מעבדה רגילה למעבדת חקר בהמשך דרכם המקצועית. כמו כן, הוצגו מעבדות חקר הניתנות לביצוע תוך שימוש באמצעים מצויים בכל מעבדת מדעים כדוגמת: ניסוי חקר קשת בענן במבחנה, ניסוי פשוט למדידת מקדם שבירה של נוזל ועוד.

המורים ילמדו את המעבדה החוקרת שפיתחו וידווחו לעמיתיהם על התובנות הפדגוגיות, וימשיכו לפתח תדריך פדגוגי משופר במידת הצורך. וזאת לקראת אירוע השיא הרשתי של תחרות עבודות החקר הרשתית שמתקיימת מידי שנה בתחום המדעים, מתמטיקה ומחשבים.

לצד הערך הפדגוגי של החדשנות בהוראת המעבדות בגישה חוקרת, נעשה חידוד של נהלים להוראה פדגוגית שיטתית בהלימה לדרישות בחינות הבגרות בשאלוני מכניקה, חשמל ובגרות מעבדה כפי שנמסר מד"ר אורנה בלומברגר, מ"מ מפמ"ר פיזיקה ד"ר צביקה אריכא.

רשת אמי"ת הוציאה לאור מחברת מלווה ללימודי המעבדה בפיזיקה, הכוללת הנחיות לכתיבת דו"ח מעבדה בצירוף דף נוסחאות (בתמונה חברי הקהילה אוחזים את המחברות).

כמו כן, נעשתה חשיפה לפרויקט כרמל 6000 המאתר בוגרות פיזיקה של החינוך הממ"ד לשירות לאומי משמעותי בפיתוח מוצרים טכנולוגיים לתועלת החברה - הייטק חברתי. מיזם חשוב זה בחסות רשת אמי"ת יעודד לימודי פיזיקה בקרב בנות.

ד"ר אמנון אלדר, מנכ"ל רשת אמי"ת הגיע לברך את חברי קהילת אמי"ת, וציין את התרומה המשמעותית של קהילת הפיזיקה של רשת אמי"ת אשר הינה החלוץ ההולך לפני המחנה ומהווה דגם לחיקוי ודוגמה לקהילות נוספות ברשת אמי"ת. הפעילות הקהילתית הענפה מתבטאת גם בעלייה חדה ומשמעותית באחוז בוגרי הפיזיקה 16.5% ביחס לממוצע הארצי.

קהילות מורי הפיזיקה

קהילות מורי הפיזיקה ממשיכות בפעילותן במרץ, זו השנה השמינית, בהובלת המחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע, המרכז הארצי למורי הפיזיקה והפיקוח על הוראת הפיזיקה. השנה פועלות, בנוסף לקהילת המורים המובילים שנפגשת במכון ויצמן, 9 קהילות אזוריות ברחבי הארץ (פתחנו קהילה חדשה בנצרת), וכן 2 קהילות מתוקשבות (ובהן מפגשים סינכרוניים).

סה"כ משתתפים בקהילות למעלה מ-250 מורים לפיזיקה בחטיבה העליונה, שנפגשים אחת לשבועיים במהלך שנת הלימודים, כדי להתייעץ, ללמוד, לתמוך זה בזה, להעשיר את הידע בפיזיקה ובהוראת הפיזיקה, ולבחון באופן שוטף ביחד עם עמיתים את ההוראה שלהם ואת השפעתה על הלמידה של תלמידיהם.

השתלמות Growth Mindset - חשיבה מתפתחת למדריכי פיזיקה

מדריכי הפיזיקה בפיקוח על הפיזיקה מבצעים השתלמות בשיתוף עם מכון מיטיב והמחלקה לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, בהובלתה של טלי שאול. השתלמות זו מהווה פיילוט לקראת הצעת השתלמות כזו בהיקף רחב למורי הפיזיקה.

במסגרת ההשתלמות לומדים מדריכי הפיזיקה פיתוח תבנית חשיבה מתפתחת Growth Mindset בפיזיקה. עיקרי הנושאים הנלמדים הם:

• העשרת תהליכי ההוראה והכישורים הקליניים של מורי הפיזיקה כמלווי התלמידים - המורה כמאמן (העצמת והנעת תלמידים למימוש פוטנציאל).

• טיפוח זהות לומדת חיובית - אמונה ותחושת מסוגלות.

• קידום ביטחון פסיכולוגי.

• העלאת מוטיבציה ונכונות להתמדה – Grit.

• קידום פרקטיקות פדגוגיות תומכות תבנית חשיבה מתפתחת

מדע וטכנולוגיה לכל (מוט"ל)

הכנס השנתי של מורי מדע וטכנולוגיה לכל (מוט"ל)

ביום חמישי ד' חנוכה, 6 בדצמבר 2018, התקיים במכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע, הכנס השנתי של מורי מדע וטכנולוגיה לכל (מוט"ל) בנושא "מדע וטכנולוגיה-יחסי גומלין".

המורים למדע וטכנולוגיה לכל נהנו מהרצאה מרתקת של ארז ליבנה ממכון ויצמן, מייסד

Vecoy Nanomediciens בנושא: "כיצד מחנכים למצוינות ולעשייה ערכית, בעולם האינטרנט, הסלולר, גנטיקה, רובוטיקה, ברשתות החברתיות ומהפכת המידע" ומהרצאות מומחים בנושאים מתחומי המדע והטכנולוגיה והוראת המדעים. בנוסף, התקיימו סדנאות של מורים עמיתים שהציגו מהנעשה בשטח, במסגרת מושבי מורים מדגימים, כדוגמת המורה ראניה אלקאסם מתיכון אום אל פחם שהציגה פעילות של כיתתה במסגרת הוראת הנושא מיקרואורגניזמים בשילוב עם התכנית "מדען ברשת" של מכון דוידסון לחינוך מדעי. במסגרת הפעילות, התלמידים למדו את הנושא לפני, הכינו שאלות מראש וניהלו שיח סינכרוני עם המדען ד"ר עמרי קורן, חוקר בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת בר אילן, בנושא מחקרו העוסק בהשפעת שינויים בהרכב המיקרוביום על הבריאות שלנו, לדוגמה השפעת חיידקי המעי בהעברת תוכן מסונן של מעי הכולל חיידקי מעי מאנשים בריאים לאנשים חולים במחלות מעיים.

באופן מיוחד השנה, הכנס כלל מושב הוקרה מרגש שהוקדש לד"ר מיכל נחשון, מפמ"ר מוט"ל הפורשת, אשת חזון אשר הקימה את המקצוע מדע וטכנולוגיה בחברה (מוט"ב) והובילה אותו מראשיתו ועד לביסוסו כמקצוע "מדע וטכנולוגיה לכל" בנתיב העיוני – מקצוע בחירה מורחב בהיקף 5 יחידות לימוד הנלמד גם במסגרת מבוא למדעים בכיתות י', ומיועד לכלל התלמידים שבחרו לא להתמחות במדעים הדיסציפלינריים. בירכו: פרופ' חיים הררי, נשיא מכון ויצמן לשעבר, ששלח ברכה מצולמת מחו"ל, פרופ' בת שבע אילון מהמחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן, פרופ' אבינועם ניר ופרופ' יכין כהן מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון. הוקרן סרט המסכם את ח"י שנותיה של מיכל נחשון כמפמ"ר, ומיכל נשאה דברים לסיכום ופרידה.

Big picture

אגף א' חברה ורוח

היסטוריה במגזר הדרוזי

הוראת היסטוריה במגזר הדרוזי, בדרך אחרת- חט"ב מג'דל שמס

התבצעה משימה מתוקשבת בחט"ב מגדל שמס לכיתות ח' בנושא היסטוריה , המהפכה הצרפתית.

המשימה בוצעה ע"י תלמידים אחה"צ בזמן שהייתם בבית, התלמידים הביעו נכונות ומוכנות להשתתף במשימה כיוון שהייתה מאוד חדשנית עבורם ומהווה לימדה אינטראקטיבית.

המשימה נעשתה על מנת לתת לתלמידים הזדמנות להתנסות בשיטות הוראה מגוונות, ולנסות ללמד בשיטה חדשה , שיטה טכנולוגית שהינה בעידן שלנו קרובה מאוד לתלמיד.

המטרה מכך, הינה סיכום פרק המהפכה הצרפתית, למידה אינטראקטיבית , מתן למידה בדרך חווייתית, וחווית הצלחה לכלל התלמידים בכיתה ההטרוגנית. נוסף על כך, היא תשמש כהערכה חילופית.

המשימה נבנתה באמצעות הכלי הדיגיטלי WIZER שהיינו כלי חדשני ומיוחד, שיכול להתאים עצמו לכל מכשיר חכם. כגון, טאבליט, מחשב, סמארט פון וכד'.

היתרון מכך, שהתלמיד יכול להשתמש בכלי זה בכל אמצעי טכנולוגי שמזדמן אצלו.

ולבסוף, הצלחנו באמצעות משימה זאת לסכם פרק שלם, והתלמידים הפנימו את המידע, וקיבלו משוב בזמן.

ספרות

יום עיון ארצי למורים ספרות

ביום ב', ח' חנוכה, 10 בדצמבר 2018, התקיים יום עיון ארצי למורים ספרות :שירה עברית-מזרח ומערב.

יום העיון נפתח בשיר "אתה קורא את זה מהר מידי" מאת קן נוריס, וד"ר רויטל רפאל ויוונטה ראש המחלקה לספרות עם ישראל בבר אילן.


אתה קורא את זה מהר מדי" קן נוריס (מאנגלית: שמעון לוי)
אתה קורא את זה מהר מדי,
תאט כי זו שירה
ושירה לאט פועלת.
אם לא תחיה אתה מעט
הרוח לעולם לא תשרה.
קל כל-כך מהר לחלוף על פני השטח
ואז לומר שלא היה דבר למצוא.
בעיניך גע בשיר בעדינות
כאילו אתה נוגע בבשרה של אהובה.
שירה היא תרגיל בסבלנות,
אתה חייב להמתין לה שתבוא אליך,
הרוח מתגלה בתחפושות רבות:
כמה רוטטות ביופי
כמה מרעידות בשיר.
מה קורה?
האט, האט,
קח כמה נשימות לעומק,
קרא את השיר לאט,
קרא כל שורה לחוד,
קרא כל מילה ומלה לבדה,
קרא את הרווחים בין המילים,
תתחיל להתנמנם, זוהי שירה,
תרגע עד שלבך
יהיה פגיע, פתוח לרווחה.


על שירת מחאה דברה פרופ' תמר וולף –מונזון, והתמקדה בשירו של זך " שיר NO טיפוסי.

בהמשך יום העיון המשוררת אגי משעול ופרופ' מירון ח. איזקסון דיברו על שירה והקריאו שירים שכתבו.

פרופ' חביבה פדיה דברה על הקול המושתק מהמזרח, והציגה שירי משוררים שבהם הראתה את עקבותיה של טראומת כור ההיתוך, כמו למשל בשירה של מירי בן שמחון.

ולבסוף עסק פרופ' דן לאור באלתרמן והסיפור הציוני, ולקינוח הופיעו אסנת זיביל ונתן סלור נכדו של אלתרמן, במחרוזת שירי אלתרמן ובתו תרצה אתר.

תמונת הרקע


"אני גיבור על" - חיזוק תחושת המסוגלות העצמית - Self afficacy

כריס וקרן היילנד 2012 Chris & Karen Highland


https://www.flickr.com/photos/frederickhomesforsale/16241388115


Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)