טקסי התבגרות אתיופיה - טקס האוקולי

מגישות: נועה בראל, ספיר כהן, מיכל שי

בגרות – הגדרה כללית

vתהליך ההתבגרות הוא תהליך ממושך. לא ביום אחד גופנו מבשיל, ורגשותינו נעשים שקולים ובוגרים.

vחברות שונות בכל רחבי העולם מקיימות טקסים שמכריזים בהם: מהיום אתם בוגרים.

vלעתים מיועדים הטקסים רק לנערים, ולפעמים גם לנערות.

vישנן חברות, שהנערים בהן נדרשים לבצע משימה: למשל, לחיות כקבוצה ללא עזרת המבוגרים או לצוד חיה מסוכנת. לפעמים הם מתבקשים לסבול עינויים שונים: חותכים את בשרם, מפחידים אותם, מבצעים בהם מילה ועוד. מי שמצליח לעמוד באתגר, מוכיח שהוא ראוי להיות חלק מקבוצת הבוגרים. הוא הופך אחראי למעשיו ומתקבל לחברה כבוגר שווה זכויות.

vישנן תרבויות, כמו הדת היהודית, שהטקסים הנערכים בהן למתבגרים - סמליים בלבד.

מאפיינים ייחודיים בגיל ההתבגרות תהליך ההתבגרות מתאפיין על ידי שלושה גורמים חשובים

שינויים גופניים

השינויים בכניסה לגיל ההתבגרות מופיעים: *נערות סביב גיל 10-12 שנים.

*נערים בגיל 13 שנים.

בתקופה קצרה זו מתרחשים גדילה לגובה, עלייה במשקל ושינויים במבנה הגוף.

שינוי הדרגתי בצורת הגוף:

*פצעי בגרות.

*העמקת הקול הגברי (גברים)

בקרב הנערות: קבלת המחזור החודשי, שמופיע כשנתיים לאחר תחילת הצמיחה המהירה לגובה.

את תחילת השינויים וקצב הופעתם קובעים גורמים שונים ובהם: רקע משפחתי-גנטי, תזונה ומצב הבריאות הכללי של הנער או הנערה.


פסיכולוגיים

המעבר מתלות בהורים לעצמאות וזהות עצמית. המתבגר מגלה פחות עניין בפעילויות ההורים, מתרחק מהם בהדרגה ומקדיש את רוב זמנו לפעילות עם בני גילו, ובהמשך משתלב בחברה השוויונית.


מעורבות הורית- חברתית

המתבגרים עצמאיים ברוב פעולותיהם, וגם שואפים להסתגר בקרב בני גילם ולהתרחק מן ההורים. עובדות אלו מקשות על המעקב ההורי ההדוק

Big image

שם המדינה: אתיופיה (בעבר הייתה קרויה – חבש)

יבשת: אפריקה

אוכלוסייה: מונה כ- 90,873,739 נפשות.

גיאוגרפיה: גדולה והחשובה במדינות קרן אפריקה.

גבולות: חמש מדינות מקיפות אותה - ג'יבוטי, אריתריאה, סודן, קניה, סומליה.

דת: מוסלמים, אתיופים אורתודוכסים, אנימיסטים.

כלכלה: מבוססת בעיקר בענף החקלאות (מוצרים כגון: דגנים, גת, קפה, שמן ועוד...).

מנהגים:

vב-19 בינואר חוגגים האתיופים הנוצריים את הטבלתו של ישו בחג טימקאט . החג אורך שלושה ימים, ובמהלכם מוציאים הכמרים את ארונות הקודש הסמליים מכל הכנסיות ומביאים אותם בתהלוכה אל מקורות המים המקודשים הסמוכים. כמו כן מתקיימים תפילות מיסה המוניות ופיקניקים ליליים.

vאת השנה החדשה האתיופית, אנקוטאטאש, חוגגים ב-11 בספטמבר, שהוא חגו של יוחנן המטביל, במהלכו רוקדים ילדים ברחובות ומחלקים פרחים וציורים זעירים, והמבוגרים מדליקים מדורות, שרים ורוקדים.

vב-27 בספטמבר חל חג נוצרי נוסף, מסקל, המציין את מציאתו (על ידי הקיסרית הלנה) של 'הצלב האמיתי' שעליו נצלב ישו. כיכרות הערים מתמלאות בערימות עצומות של פרחי חינניות מסקל ('צלב'), ואלה הופכות לאחר מכן למדורות ענק.

vהאתיופים האורתודוכסים חוגגים את חג המולד (גנה או לדט בשבעה בינואר.

Big image

טקס ההתבגרות - אוקולי

טקס האוקולי הוא טקס התבגרות או טקס-מבחן חשוב, המציין את הפיכתו של הגבר הצעיר לכשיר לנישואין. אולם כדי להגיע למעמד זה עליו לעבור כברת דרך ארוכה. בתחילת התהליך יסתובב הגבר הצעיר עם תסרוקת אפרו מוזרה המייחדת רק את הגברים הצעירים טרם בחינתם בטקס האוקולי, ועם מלווה צמוד. שני אלה יעברו דרך כפרי הסביבה ויודיעו על טקס שיתרחש בעוד מספר ימים. את מועד הטקס קובעים הגבר הצעיר ומשפחתו.

הגבר הצעיר ומלווהו, שרק לו מותר לגעת בגבר הצעיר, מחלקים לאנשי הכפרים גבעול ירוק ורך ובו מספר קשרים המציינים את מספר הימים שעד לטקס המבחן. זוהי למעשה ההזמנה. בכל יום חותכים אנשי הכפרים קשר אחד מהגבעול, וכך יודעים המוזמנים כמה ימים נותרו עד לטקס ומתי עתיד הוא להתרחש.

המוזמנים הם בעיקר גברים צעירים שכבר עברו את הטקס-מבחן בעצמם ולהם תפקיד חשוב בבחירת כלות ממשפחתו של הגבר הצעיר שעומד לעבור את המבחן.

ומהו מבחנו של הגבר הצעיר? ובכן, טרם מבחנו עליו להעביר את הכבוד להיות הנבחן הבא לאח צעיר ממנו או לקרוב משפחה צעיר ממנו. לאחר שטקס פרטי ואישי זה נערך, מגיע לו הרגע הגדול של הצעיר הנבחן. עליו לקפוץ עירום כביום היוולדו מעל גבם של 6 עד 10 שוורים אותם מעמידים צמודים אחד לשני, ואת זה לעשות ארבע פעמים, פעמיים מכל צד, וזאת מבלי ליפול.

עליו להפגין כישורים אתלטיים, יציבות, שיווי משקל וחוסר פחד. ומשעבר הגבר הנבחן את מבחנו, מתפזר לו ענן האבק שיצרו השוורים המבוהלים ולקראת ערב יחגגו בני השבט ויצאו במחולות ובריקודים. וכאן ירקמו להם הקשרים הרציניים הראשונים בין המצליפים לנשים הצעירות, קשרים שיובילו בעתיד הקרוב לקשריי נישואין.

Big image

יתרונות וחסרונות הטקס

•יתרונות: הופך אותם לבוגרים יותר וכשירים לקישרי נישואים.

•חסרונות: טקס זה מאוד מסוכן . זהו מנהג מאוד פרימיטיבי ואף גורם לסבל גופני רב במיוחד אצל הנשים.

חוות דעתנו על הטקס

הטקס אלים ומסוכן . טקס מפחיד .כואב ולא נעים לבצע אותו.
אתיופיה - טקס התבגרות - קשה לצפייה