Unit Rate

By Riley, Russell

The Problem

My Mom sent me to Walmart for Laundry detergent, but told me to make sure i get the best buy. i have 2 options ALL or Purex.
Big image
Big image

Unit Price and its importance

Unit price is good to know in this situation to make sure you get the better buy.

Unit price is the price of 1 item such as 1 cookie cost 75 cents.

The Better Buy

The better buy is Purex b/c its unit rate is less and you get more detergent.