חסיד אומות עולם

מיפ חיס

הגדרת ''חסיד אומות עולם ''

בהתאם לחוק הישראלי ניתן התואר "חסיד אומות העולם" למי שאינו יהודי, ופעל למען הצלת היהודים בתקופת השואה תוך סיכון חייו,הרעיון בבסיסו של הביטוי הוא כי האדם שלו ניתן התואר זכאי לכאורה להיקרא "חסיד" במשמעות הנהוגה ביהדות. זאת, על אף העובדה כי הוא נמנה עם "אומות העולם", כלומר אינו יהודי.

מיפ חיס

חיס נולדה בווינה שבאוסטריה ב-1920 עברה לליידן בהולנד על מנת לברוח מהרעב ששרר באותה תקופה באוסטריה לאחר מלחמת העולם הראשונה. ב-1922 היא עברה עם משפחתה המאמצת לאמסטרדם, שם פגשה ב-1933 את אוטו פרנק כאשר חיפשה עבודה כמזכירה זמנית בחנות התבלינים שלו. ב-28 ביולי 1941 היא התחתנה עם יאן חיס , ובין בני הזוג לבני משפחת פרנק נוצרו יחסי קירבה. חיס סירבה להצטרף לארגון הנשים התומכות במפלגה הנאצית, ובעקבות כך קיבלה איום שהיא תגורש בחזרה לאוסטריה.

יחד עם בעלה וחברים מהעבודה, סייעה חיס לבני משפחת פרנק (אוטו, אדית, מרגוט ואנה) וליהודים אחרים להתחבא באגף אחורי נסתר בבניין משרדו של אוטו פרנק במשך שנתיים, מיולי 1942 עד אוגוסט 1944.
ב-4 באוגוסט 1944, כתוצאה מהלשנה של אחד מעובדי המחסן במקום, נודע לגרמנים על הסתתרותה של המשפחה. המשטרה הגרמנית פרצה לדירה ולמקום המחבוא. כמה ימים לאחר מכן ניסתה חיס, ללא הועיל, לשחד קצין אוסטרי נאצי שייתן לעצורים ללכת. לפני שהמשטרה הנאצית רוקנה את הבית איתרה חיס את היומנה של אנה פרנק והחביאה אותו. לאחר שהגיעו החדשות על מותה של פרנק מסרה חיס את היומן לניצול היחיד שנותר ממשפחת פרנק, אביה של אנה ( אוטו פרנק ).