מערכת אקולוגית- רכס הרי הכרמל

מגיש: מאיר אדורם ח'2

מיקום גיאוגרפי

הַכַּרְמֶל הוא שלוחת הרים צפונית-מערבית של השומרון המשתרעת עד למפרץ חיפה. ממזרח ומצפון לרכס נמצא עמק יזרעאל, מצפון עמק זבולון, ממערב מישור חוף הכרמל, ומדרום ורמות מנשה.

תנאים ביוטיים וא-ביוטיים

תנאים א-ביוטיים

האקלים ברכס הכרמל הוא ים-תיכוני ממוזג. הקרקע סלעית ומחורצת, ויוצרת ערוצי נחלים עמוקים ומצוקיים. הלחות היחסית היא 69% בממוצע רב-שנתי. האזור עשיר במשקעים: בין 600 ל-750 מ"מ גשם בממוצע, באזורים השונים ברכס. הטמפרטורה הממוצעת היא כ-19 מעלות. מספר נחלים זורמים ברכס הרי הכרמל.

תנאים ביוטיים

הצמחיה בכרמל מורכבת ברובה מחורש ים תיכוני ועצים לא נשירים - אלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלים ועוד.

בכרמל חיים מספר מינים של חיות בר, כגון: יחמור פרסי, אייל הכרמל, צבי ארץ ישראלי ונשר. חלקם חופשיים בטבע ובשמורות, וחלקם גדלים בתנאי שבי בשמורת הטבע "חי בר" שבכרמל.

היצורים החיים בכרמל

התאמת היצורים החיים לסביבתם

הצמחיה בכרמל מורכבת ברובה מחורש ים תיכוני, המתאים לתנאי הקרקע והאקלים - אלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלים ועוד.

פני השטח ברכס הרי הכרמל הכרמל אינם אחידים: הם בנויים ממורדות תלולים, קרקע סלעית ומחורצת וערוצי נחלים עמוקים ומצוקיים. על רכס הרי הכרמל גדל חורש ים תיכוני.

מקום המחייה האופייני של היחמור הפרסי ואייל הכרמל הוא גבעות והרים עם חורש פתוח, שיש בו גם כתמים של חורש סבוך המשמשים כמחסה. הצבי הארץ ישראלי ניזון מעשב. הנשר המקראי חי במצוקים גבוהים. ולכן, היצורים החיים בכרמל מותאמים לסביבתם.

השפעת היצורים החיים על סביבתם

יחמור פרסי – רכס הרי הכרמל עשיר בצמחיה. היחמור הוא אוכל עלים ועשב גדול (משקלו יותר מ-100), ולכן הוא אוכל "וגוזם" את העצים והשיחים בחורש כל ימות השנה, ובכך מסייע לדילול החורש הסבוך ולמניעת התפשטות שרפות.

אייל הכרמל – הצמחיה בהרי הכרמל מורכבת מחורש ים תיכוני. האייל הוא בעל חיים מעלה גירה האוכל בעיקר את עלוות עצי החורש. כמו כן, זרעיהם של עצי החורש מתרככים בקיבת האיילים, והפגיעה החלקית במעטפת הזרע מעלה את כשירותו של הזרע לנבוט. בכך מסייע אייל הכרמל בהפצת עצי החורש.

קישורים חיצוניים

רכס הרי הכרמל לפני השריפה הגדולה

הר הכרמל לפני השריפה - ההר הירוק!

טיפ לטיול בשמורת ה"חי בר" שבכרמל

טיפ טיול בשמורת טבע חי בר כרמל