מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

1-7.12.2019

דבר המנהלת

"בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר"
(ש"י עגנון מתוך "סיפור פשוט")ספריית הילד הישנה בקיבוץ שלי ששכנה בצריף רעוע, הייתה אחד המקומות האהובים עלי. שקט מוחלט,
מדפים ארוכים מלאים בספרים שרק מחכים שאפתח ואצלול לתוך הסיפורים הכתובים בהם.
כילדה קראתי מכל הבא ליד. ספרי מתח, מדע בדיוני רומנים היסטוריים ועוד ועוד. עולמות שלמים נבנו לי בדמיון מהספרים והסיפורים.

קריאת ספר היא תהליך. פותחים, בודקים, מתחילים לקרוא. לפעמים מיד נסחפים וקוראים בבת אחת. לפעמים לא מתחברים מניחים, שוב מנסים ואם מצליח אז ממשיכים. לפעמים מניחים בצד ועוזבים מיד, לפעמים אפילו לא פותחים. בעולם של היום בו המעברים מהירים והזמן המצומצם לכמויות אדירות של מידע לא תמיד מתאפשרת ההתפתחות הזו של נתינת הזדמנות אמיתית לספר.

שמחתי לראות השבוע תלמידים ומורים מביאים ספרים, מניחים אותם מסתובבים, בוחנים משוחחים בנחת על ספרים וחולקים הנאה גדולה, ביריד ספרי היד שנייה שהתקיים בביה"ס.
לרגע אחד חשבתי שלמרות כל העולם המשתנה, הזיפזופ התמידי והרצון לסיפוק מידי, אם ילד אחד ימצא ספר אחד שיגרום לו להנאה דיינו.


לילך.

ספרים רבותי ספרים

השבוע ארחנו בבית הספר את הסופרת דקלה קידר ואת המשוררת רחלי אברהם. במקביל נערך כל השבוע יריד ספרי יד שנייה ברחבה במרכז ביה"ס ובו תלמידים ומורים הביאו והחליפו ספרים ללא עלות.
דקלה קידר התארחה זו הפעם הרביעית, והרצתה וסיפרה על חייה כסופרת בפני כיתות ז'. ספרה "שלומציון כותבת יומן", שהתחיל כבלוג בהמשכים של שלומציון בת ה-13, וזה צבר מעריצים. כעבור כארבע שנים קיבלה 'שלומציון' מכתב אהבה מנער בן 13, ורק אז החליטה דקלה כי היא חושפת בפני הקוראים שבעצם מדובר בה - אישה כבת שלושים, סופרת. התגובות היו מגוונות - היה מי שכעס עליה, היה מי שתמך והיה מי שניחש כי מדובר בסופרת. הנער הצעיר נעלם, ורק כעבור כעשור ב'שבוע הספר', בעוד דקלה חותמת לאנשים על ספריה, ניגש אליה בחור צעיר והזדהה בתור אותו הנער בן ה-13 שהתאהב ב'שלומציון' והודה לה על קיום הבלוג ההוא.
עם סיום הבלוג החליטה דקלה לאסוף את כל הקטעים ולהפיק מהם את הספר עבור בני הנוער.
דקלה היא גם התסריטאית של הסדרות הידועות לבני נוער כמו : "החממה", "גאליס", "יומני החופש הגדול" ועוד.
בהקשר הזה סיפרה דקלה, שלפני 4 שנים כשביקרה בבית הספר בפעם הראשונה, היא קיבלה השראה מהאופי המיוחד של המקום, מהטבע המקיף את בית הספר והמרחבים וכתבה תסריט לסדרה חדשה. לפני שלושה חדשים קיבלה אור ירוק ותקציבים להוציא את הרעיון אל הפועל.
התלמידים התרגשו לשמע הבשורה ובבדיחות הדעת ביקשו להיות הניצבים☺️

כל הכבוד לצוות ספרות ולריכוז החברתי על הובלת השבוע המיוחד.

Big picture
Big picture

ביקור מנכ"לית רשת עמל ויו"ר הסתדרות ההנדסאים

השבוע אירחנו במרכז היזמות , משלחת מכובדת מאוד של מנכ"לית רשת עמל עו"ד רוית דום-עיני עם ראשי הסתדרות ההנדסאים: דני הורנשטיין יו"ר הסתדרות ההנדסאים יחד עם יעקב לוי יו"ר הסתדרות ההנדסאים, משה שגב יור חטיבת הרשויות המקומיות, אלי כהן מנכ"ל הנדסאים ומשה תובל מנכ"ל אתגר.

מטרת הביקור הייתה חשיבה על אפשרויות של שיתופי פעולה בין ביה"ס והסתדרות ההנדסאים.

תלמידי המרכז הציגו מחקרים ופיתוחים של מיזמים חדשניים בתחומים שונים כמו ביוטכנולוגיה, מכטרוניקה, עיצוב המוצר, פתרונות חקלאיים באמצעות רחפנים ועוד. האורחים התרשמו מאד מהנעשה במרכז היזמות ובמגמות הטכנולוגיות של בית הספר. התלמידים ציינו את הלמידה החדשנית המאפשרת להם לחקור בעצמם תחומים שמענינים אותם כשהמורה מהווה מנחה ותומך ולא מקור הידע.

רוית דום- עיני: "היה מרשים ומרגש לראות את התלמידים שלנו עם כל כך הרבה מוטיבציה לפרוץ גבולות ולהפוך את העולם בו אנו חיים לטוב יותר."

Big picture

האקתון קיימות

יום שני התקיים האקתון בנושא קיימות במרכז היזמות. השתתפו תלמידים מכיתות ט' ומגמת ביוטכנולוגיה מכיתה י'. הצטרפו אלינו מנטורים שליווי והנחו את הקבוצות והיתה עבודה מאומצת וטובה.

התלמידים עבדו וחשבו על רעיונות מבריקים שיעשו לנו עולם טוב יותר.
לא נגלה את הכל אבל קצת... רעיון לצמצום השימוש בבקבוקי פלסטיק, צמצום השימוש ברכבים פרטיים והגברת השימוש בתחבורה ציבורית, טיהור מים, רחפן לגירוש השקנאים מבריכות הדגים, פתרון לנהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול ועוד ועוד.
עכשיו יש על מה לעבוד בקורס היזמות שלנו, נמשיך לפתח ולתכנן את הרעיונות ולהפוך אותם למיזמים.

Big picture

חג הסיגד

ביום שלישי האחרון לימדתי שיעור על חג הסיגד בכיתה שלי (ז'9). תארתי כיצד נחגג החג באתיופיה,הסברתי מדוע חוגגים את החג,סיפרתי על המנהגים,על האוכל המסורתי ואף הבאתי לכיתה דבו,שהוא לחם מסורתי וטעים במיוחד.

השמעתי בכיתה שירים אתיופים מסורתיים ורקדנו לצלילם.נהנתי לשתף את הכיתה ולספר להם על העדה האתיופית ועל מסורת החג החשובה.

כתב: ישי ברוש תלמיד כיתה ז'9

Big picture
Big picture

לומדים על זכויות האדם באנגלית

לרגל יום זכויות האדם שיחול ב- 10.12 ובמסגרת לימודי אנגלית בבה"ס, התקיימה השבוע פעילות משותפת לנציגי תלמידינו משנתוני י' יא' ו יב' , תלמידים מבה"ס טרה סנטה בנצרת ותלמידי שנתון יב מבה"ס מקיף ג' בשפרעם. תוך למידה חווייתית ומשותפת באנגלית, נחשפו התלמידים למושגים ודילמות בנושא זכויות אדם ופגשו את דר' אהד ביתן, רופא מתל השומר ופעיל בתחום זכויות האדם ממנו שמעו על ניסיונו האישי בטיפול ב"חולים שקופים" , חולים נטולי זכויות רפואיות . ההרצאה , השאלות שנשאלו ע"י התלמידים והדיון בנושא התבצעו אף הם באנגלית. לקינוח יום מעשיר זה יצאו תלמידי שלושת בתי הספר לסיור משותף בכנסיית הבשורה ובשוק הישן בעיר נצרת כשהדרכת הסיור מתקיימת אף היא....באנגלית.

מדיבור למעשה/ ; TAKE ACTION במטרה לעודד מעורבות בנושא זכויות האדם יכתבו וישלחו בחודש הקרוב מכתבי תמיכה משותפים מטעם התלמידים שהשתתפו בפעילות ,לבני נוער ברחבי העולם שזכויות האדם שלהם נרמסות ואשר סיפוריהם נחשפו בפני התלמידים.
הלימוד המשותף הוא מיזם של שלוש מורות לאנגלית מיכל אולשק מביה"ס שלנו, יסמין משפרעם ולונה מנצרת בהמשך להשתלמות שהתקיימה בשנה שעברה בתוכנית השתלמנו במסגרת PATHWAYS -השתלמות בנושא ניהול מו"מ ופתרון קונפליקטים בחסות שגרירות ארה"ב ושיתוף עם רשת עמל.

סדנת חוסן ריגשי

שנתון י״ב השתתף בפעילות בנושא חוסן אישי (הראשונה מתוך סדרה של שלוש), בה שמעו את שירן שלם בנושאים הקשורים לעולמם בשלב זה של חייהם (סיום הלימודים בביה"ס; רגע לפני הגיוס לצה"ל והמיונים השונים; תהליך הסינון, הקבלה והדחייה בכל הקשור לשנת השירות)

היה מעניין, המשך בשבוע הבא.

Big picture

טיול שנתי של שנתון ט' לאזור הר הנגב והמכתשים

ביום שלישי, ה3/12 יצא שנתון ט' לטיול שנתי לאזור הר הנגב והמכתשים בהדרכת בית ספר "צוקי יעלים" במטרה להכיר לתלמידינו את האזור הגיאוגרפי, הנוף, החי והצומח של הנגב. עבור הרבה ילדים זו הייתה הפעם הראשונה במדבר ולחלקם היתה זו אהבה ממבט ראשון.

ביום הראשון טיילנו בנחל צפית המרשים ביופיו והמאתגר במיוחד. בסוף המסלול קיימנו טקס מרגש לזכרם של הנספים באסון צפית. ביום השני טפסנו על הר סהרונים והבטנו על הנוף המשגע של מכתש רמון, משם המשכנו הליכה בפרסה המרתקת בנחל נקרות, מעלה דקלים וסיימנו בעין סהרונים. ביום האחרון יצאנו ברגל מחן השיירות, המקום בו לנו, הלכנו בין סלעי החוואר הזוהרים בנחל חוורים, נכנסנו לגן לאומי עין עבדת עם הבריכה מרשימה באפיק הנחל וסיימנו את היום בשדה בוקר – קבר בן גוריון. התלמידים התמודדו במסלולים בצורה יוצאת דופן ונהנו מאוד מהנופים המרשימים ביופיים.

לאורך המסלולים ובערבים הייתה אווירה חברית ומכבדת. היה תענוג לראותם נהנים מהביחד ומעבירים זמן מסביב למדורה. בערב הראשון התרווחנו על המזרנים בחפלה בדואית וטעמנו מטעמים מסורתיים (חלק מהילדים נהנו מאוד והתלהבו וחלק העדיפו את האוכל של האימהות). בערב השני נהנינו מההרצאה של הבדואי שסיפר לתלמידים על אורך החיים והתרבות הבדואית.

חזרנו הביתה בשלום - עייפים, אך ללא ספק מחוזקים. עוד אתגר חוויתי שהשנתון סיים בהצלחה רבה.

זאת הזדמנות להודות לצוות המסור של המחנכים והמלווים שאפשרו לתלמידינו להתמודד עם הקושי האישי, ללמוד לקבל עזרה ולתמוך באחר, להעלות את הביטחון העצמי של כל אחד מהילדים ופשוט ליהנות.

Big picture

סיור הרחבה מגמת גיאוגרפיה שנתון י"ב

תלמידי מגמת גאוגרפיה יצאו לסיור בצפון, שכלל תצפית על הכנרת ממצפה אופיר, עלייה להר בנטל ותצפית לעבר הגבול המזרחי בואכה סוריה וסיימנו בעגלת מיסתור באגמון החולה, צפינו בעופות שונים ומגוונים ושבנו לבית הספר

שני בן זאב

קישור לתמונות
Big picture

נבחרות הכדורסל בנים\בנות בשלב רבע גמר ליגת התיכונים

החצי הראשון של שלב רבע הגמר:

נבחרת הבנות - עם סגל קצר במיוחד, מורכב בשחקנית אחת משנתון י"א וכל השאר משנתון י' פגשו את הנבחרת החזקה של אוסטרובסקי רעננה. הבנות לא וויתרו והפגינו הרבה אופי ולחימה ללא פשרות אך האיכות והכמות של הבנות מרעננה הכריעה את המשחק בהפרש גדול. הבנות מסיימות עונה נפלאה ושנה הבאה עמק חרוד בנות בליגת התיכונים.

נבחרת הבנים - ההגרלה זימנה את הנבחרת החזקה של ביה"ס מקרית אונו. למרות הובלה עד אמצע הרבע הרביעי מפסידה הנבחרת 78:70. שבוע הבא רק ניצחון בהפרש של 8 נק ומעלה יעלה אותנו לחצי הגמר.

לחצו לצפייה בתמונות מהמשחקים

Big picture
Big picture