רצינו שתדעו 29

21 במרץ, א ניסן

סוף כל סוף הבחירות מאחורינו

אחרי שבועות ארוכים של גסות רוח, התבטאויות בלתי ראויות, התנשאות, גזענות וחוסר סובלנות גורף, תמה ספירת הקולות והבוחרים אמרו את דברם.

יש מי שחש רוממות רוח, יש מי שמרגיש עצב ואכזבה, אך על כולנו לקבל את התוצאה ולכבדה. נחרדתי לקרוא התבטאויות של מורים, בהם מורים לאזרחות, אשר בצערם ובכעסם ערערו על כמה מעקרונות היסוד של הדמוקרטיה - עקרון הכרעת הרוב, חופש הבעת הדעה, חופש ההתארגנות וזכויות האזרח.


ביטויים כגון - "יש להחליף את העם", או - "יש להחליף חצי מהעם", "צריך היה להביא לכאן בשנות החמישים רק מזרחיים שיתחייבו לא להצביע לליכוד", "הימניים טיפשים" ועוד פנינים מסוג זה - מעידים בראש ובראשונה על הכותב. ליבי ליבי על התלמידים הלומדים עם מורה הצודק תמיד, מחזיק בעמדה הנכונה תמיד, ומבטל כל עמדה אחרת. מורה כזה לא רק שאינו מכבד את תלמידיו ואת 'האחר', הרי שהוא גם מפסיד סיעור מוחות מרתק ומרחיק מעליו את כל התלמידים החושבים אחרת ממנו. תלמידים אלה לא ישנו, מן הסתם, את עמדתם. הם פשוט יפסיקו להביע אותה, וגם יהיו הרבה פחות קשובים לעמדות הערכיות של המורה בנושאים שאינם פוליטיים מובהקים.


והיו גם מי שטרחו לאחל לישראל ממשלה כל כך גרועה עד שבהכרח תוביל לשינוי השלטון. ובכן רבותי - ממשלה גרועה, פרושה שלנו האזרחים יהיה רע. ומכאן - תהייה בחירתנו בקלפי אשר תהייה, עכשיו תוקם הממשלה החדשה שלנו. הבה נקווה דווקא לממשלה טובה, וכמובן - לשר/ת חינוך קשוב/ה למורים ולבתי הספר.


שיהיה לכלנו בהצלחה!

כנס ויקיפדיה

ביום א' התקיים כנס מאחורי הקלעים השקופים של הוויקיפדיה.

הכנס נועד למורים המשתלמים בהשתלמות הוויקיפדיה אותה מובילים מיכל יוספן ודן קריסטל, וכן - לציבור הרחב.


היה מרתק. אמיר גורסקי מתכון הראשונים הציג פרויקט מקסים שהגה וביצע יחד עם מורי האנגלית - השוואת ערכים. התלמידים קיבלו מספר ערכים בהיסטוריה והיה עליהם לערוך השוואה בין הערך בעברית והערך באנגלית.


בפאנל כותבי ערכים נחשפנו לנעשה מאחורי הקלעים של האנציקלופדיה השיתופית המקוונת. כמו כן הוצג בפנינו מחקר ולפיו מספר השגיאות בערכים השונים אינו שונה ממספר השגיאות בערכים המופיעים באנציקלופדיה המוכרת בריטניקה. מסתבר שלוקח כמה דקות בלבד עד שמישהו מהוויקיפדים ממהר לתקן שגיאה שנוספה לדף כל שהוא. וזה בהחלט הרבה יותר מהר מאשר בספרים המודפסים..


לקינוח נהנינו מהרצאה של ליאור צורף על חוכמת ההמונים. אני מקווה להביא אותו לאחד המפגשים שלנו.

כנס הכוונה עצמית ללמידה

ביום רביעי התקיים באוניברסיטת בר אילן כנס הכוונה עצמית ללמידה. עיקר הכנס הוקדש לשימוש בסימולציות של אירועים בכיתה. בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה יש אולפנים להקלטה והסרטה של האירועים המומחזים וניתוחם לאחר מכן. כלי מעניין שכבר ביקשתי אישור לעשות בו שימוש אתכם (פגישת מדריך - מנהל, מדריך מורה שאינו רוצה לשתף פעולה, עבודה על שק"ד ועוד).


עכשיו - נמתין לתקציב.

כנס מיזמים חינוכיים בתקשוב

ביום חמישי התקיים בירוחם כנס מיזמים חינוכיים מתוקשבים. הוצגו בפנינו אפליקציות שונות המתאימות בעיקר למדעים אבל ניתנות להסבה אלינו. כך לדוגמא קיימת אפליקציה המאפשרת למורה (או לתלמיד) "להיכנס" לגוף האדם, להוריד שכבה שכבה ולבדוק אותה. התלמיד נעזר במשקפיים מיוחדים ובפועל באמצעות תנועות ידיו הוא מפעיל את התהליך. ועכשיו דמיינו שיהיה באפשרותנו לאפשר לתלמיד להיכנס לתוך האירוע ההיסטורי. לעצור אותו, להיות אחת הדמויות.


דמיינו... ואולי אין זו אגדה.

רישמו ביומניכם ושריינו את היום

יום ג', 14 ביולי ניפגש כולנו ליום פעילות במוזיאון הפלמ"ח. המדובר בחופש הגדול של בתי הספר, אך כזכור לכם - אין זו חופשת המדריכים.


תודה ענקית למיכל יוספן השוקדת על ארגון היום המרתק הצפוי לנו.

זהו. שיהיה לכולנו שבוע שקט. תעשו טוב לאחרים ולעצמכם וקחו דוגמא מהדוב הזה...

BEAR SAVES CROW FROM DROWNING

אורנה