עבודה בעברית - מד"א

מגן דוד אדום

Big image

מידע על מד"א

* מגן דוד אדום נוסד בשנת 1930

* מגן דוד אדום נוסד ביוזמתו של משולם ליבונטין

* מגן דוד אדום מפוזרת בכל רחבי הארץ

* מטרת ההקמה של מגן דוד הייתה בתחילה שהעזרה שתינתן לגדודים העבריים תינתן על ידי ארגון יהודי המקביל לצלב האדום אך כיום היא מתן עזרה לפצועים וחולים.

* הצורך להקמת מגן דוד אדום היה צורך אידאולוגי של עובדים והלוחמים העבריים שארגון מקביל לצלב האדום אך יהודי יטפל בהם

סמל העמותה

הסמל של מד"א מעוצב על פי שמו ובהשראה של ארגון הצלב האדום (סמל לאומי/דתי בצבע אדום הרומז על דם כסמל לחיים).

יש לציין כי רק בשנת 2006 התקבל מד"א כחלק מארגון הצלב האדום ובמסגרת זאת הסמל הבינלאומי שלו הוא מעוין אדום אשר במרכזו מגן דוד אדום

ראיון אישי עם רועי אנגל, מתנדב במד"א

מגיל צעיר הוא חלם לעסוק ברפואה, התעניין, קרא וחקר את הנושא, עד שיום אחד הוא היה נוכח במקרה של תינוקת עם דום נשימה, ידע בדיוק מה לעשות ועזר להציל את חייה. מאותו רגע מד"א זורם אצלו בווריד.

קבלו את רועי אנגל (16), מתנדב פעיל בנוער מד"א, ונחשו מה? יש לו מלא סיפורים בשבילנו על הדברים שמשאירים אותו שם עד השעות המאוחרות.

רועי, איך התחלת להתנדב במד"א?

כשהייתי בכתה י', דיברו איתנו בבית הספר על פרויקט מחויבות אישית, ובגלל שתמיד התעניינתי ברפואה וידעתי שאני רוצה לעסוק בתחום, מיד ניצלתי את ההזדמנות: הצטרפתי לקורס 60 והיה ברור לי שאני הולך להמשיך בזה גם הרבה מעבר למחויבות אישית.

שמענו שאתה פעיל מאוד במד"א, מה אתה עושה במסגרת ההתנדבות?

חוץ מההתנדבות הרגילה במד"א, אני במזכירות נוער מד"א של גן יבנה, שם אני עוזר לאחראית מתנדבים בכל מה שקשור לנוער: בין אם לשבץ אותם למשמרות ולאירועים, לארגן פעולות הומניטאריות או להעביר הודעות. בנוסף, אני גם אחראי על אתרי האינטרנט של שלוש תחנות מד"א במרחב. אני גם במנהיגות הנוער הארצית, שזו קבוצה של 22 בני נוער מכל הארץ, ומדי פעם אני אחמ"ש במד"א, כלומר דואג שהנוער שצריך לעלות לאמבולנסים באמת יעלה עליהם.

יש שמועה שאתה גם מדריך

נכון, בכל יום חמישי אני מדריך בתנועת הנוער של מד"א, "השכבה הצעירה", שהיא כמו כל תנועת נוער רגילה. במפגשים האלה אנחנו מכינים אותם לקורס מגישי עזרה ראשונה ועושים פעילויות הומניטאריות. למשל, בחנוכה נסענו עם כל החניכים לבית החולים קפלן וחילקנו סופגניות לילדים ועשינו להם הפעלות. כל אחד היה שם עם ילד שמעביר את החג בבית החולים, שיחק איתו וגרם לו לחייך. אין דבר יותר טוב מזה.


מישהו הזמין אמבולנס?

רועי מספר שההתנדבות במד"א השפיעה מאוד על החיים שלו, ושכל חוויית ההתנדבות מחזקת ומבגרת מאוד מבחינה נפשית, "גם בגלל שנחשפים לדברים לא קלים, וגם בגלל שרואים אנשים במצבים לא פשוטים, וזה גורם להעריך את החיים הרבה יותר". כששאלנו אותו על חוויה שהוא זוכר במיוחד הוא סיפר לנו על אירוע רב נפגעים של תאונת רכבת בקריית גת. האמבולנס עם רועי הגיע למקום התאונה בין הראשונים, ורועי תיאר לנו את החוויה: "כשירדנו מהאמבולנס לקח לנו חמש שניות רק לעכל את כל מה שהעיניים שלנו ראו, כי היו המון פצועים. אחרי חמש השניות האלה התחלנו לעבוד כמו רובוטים". רועי מספר שרק אחרי שהסתיים הטיפול בפצועים הוא עיכל את כל מה שהיה שם.

לסיכום, יש לך מסר לומר לאנשים שחושבים להתחיל להתנדב במד"א?

אני מאמין שחשוב להתנדב במד"א ושזה תורם המון, גם בגלל שעוזרים לאנשים, וגם בגלל שזה חשוב במהלך החיים: קורה לפעמים שיש אירוע ואתה האדם היחיד שיכול לעזור. למשל, בבית הספר קורה הרבה פעמים שתלמידים זקוקים לעזרה רפואית, והמנהלת קוראת לי לעזור. חוץ מזה, במד"א מכירים הרבה חברים לחיים. היום כמתנדב במד"א אני מעריך את החיים הרבה יותר - אני אומר לעצמי שוואלה, אני בריא, אני קם בבוקר ויוצא לבית הספר. רק אתמול טיפלתי במישהו שכרגע אין לו את הפריווילגיה הזאת. בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לארגון הזה ולאנשים שמתנדבים בו, שהפכו אותי למי שאני היום.

מגן דוד אדום - סרטון תרגיל נחליאלי בנתב"ג