עבודה בהיסטוריה-בנושא נפוליאון

נופר חתם והילי כנר

Big image

הקדמה!

בחרנו בנושא זה מפני שעניין אותנו לגלות דברים חדשים על אישיותו של נפוליאון ועל חייו,על המלחמות והקרבות שניצח בצרפת.. איך היה בילדותו ומה עבר בכדי להשיג את התארים הרבים והמכובדים בהחלט.

חפשנו מקורות באינטרנט,באתרים,נעזרנו בהורינו ובידע קודם. למדנו הרבה דברים חדשים שלא ידענו קודם לכן.

היה לנו קשה בעיקר בתכנון העבודה,בתכנון הזמנים,חיפוש מידע לפי ההנחיות וההקלדה באתר.

Big image

תעודת זהות- נפוליאון.

שנה והמקום הולדתו: נפוליאון בונפרטה נולד בשנת 1,769 באי קורסיקה.

בתאריך ה -15 לאוגוסט ונפטר בתאריך ה -5 במאי 1,821 מקום פטירתו בעיר סנט הלנה.

הוריו של נפוליאון: הוריו היה ממוצא איטלקי ובשנת 1768 נמכר עיר בו נולד נפוליאון, מפני שהקורסיקנים לא קבל בשלווה את השלטון צרפתי ולכן החליטו להילחם בם ככל שיכל. הוריו של נפוליאון השתתף במלחמה ובסופו של דבר נכנע הקורסיקנים בפני צרפתי וקורסיקה הפך לצרפתי. מצבם הכלכלי של הוריי נפוליאון לא היה טוב ולכן שלח את נפוליאון שהיה בקושי בן 10 ללמוד באקדמיה הצבאית בצרפת.

אביו של נפוליאון -קרלו בונפרטה נפטר בשנת 1785 ממחלת הסרטן בקיבה ונפטר כשהיה בעודו רק בן 39 שנים.

סיפור ילדותו: נפוליאון נולד למשפחת בונפרטה שהשתייך למשפחת אצולה בגלל מעמדם הגבוה בתור משפחה של אצילים, ילדיי משפחה ובניהם נפוליאון זכה בחינוך חינם על פי חוקי המדינה.

כשנפוליאון היה רק ​​בן 9 נסעו לראשונה בחייו לצרפת לצורך לימודים באקדמיה צבאית ששם למדו והשכיל חמש שנים. לימודים כלל בעיקר חינוך אצילי רגיל.

נפוליאון למד צרפתית שוטפת בבית ספר דתי למשך כ -4 חודשים.

נפוליאון היה אדם שהתמיד בקריאת ספרים מהעת עתיקה בעיקר על מנהיגים מרכזיים ודגול. הוא הצטיין במקצועות כמו מתמטיקה, גאוגרפיה וההיסטוריה. בנעוריו נפוליאון שאף לשרת בחיל ים. בשנת 1784 נפוליאון החל ללמוד במוסד הדגל של הצבא צרף. למרות כל מותרות שהיה בקורס התנסה נפוליאון גם בתס"חים, שהם היו אימוני ירי וכל מיני אירועים דומים הקשורים לזה.

למרות היחס שהיה לא הכי טוב בין בינו לבין התלמידים שונים, הכיר נפוליאון חבר ושם אלכסנדר די מזי, ושניהם שירתו יחד באותו גדוד ולאחר שסיים את תקופת לימודיהם בקורס.

לאחר שסיים נפוליאון את לימודיו התגייס לרגימת תותחנים כקצין בדרגת סגן-משנה. לאחר תקופה קצרה

בתאריך ה -3 לנובמבר הצטרף לחייל מצב שם עבר 10 שבועות של הכשרה בסיסית.

בתאריך -1 לשנת 1786 סיים נפוליאון את ההכשרה באימונים בסיסי, נפוליאון קבל אישור לצאת לחופש ובחר לשוב כפעמים לארץ מולדתו. כשהגיע לביקור התאחד עם משפחתו לאחר שלא פגש אותם 8 שנים.

השכלתו של נפוליאון: נפוליאון החל ללמוד באקדמיה צבאית צרף, הוא היה שוקד על לימודים בכל נושא מעניין אותו. באקדמיה צבאית ניהל נפוליאון את מלחמותיו הראשונות, היה אלה מלחמות שנהגו תלמידי האקדמיה לנהל בניהם, תוך זמן קצר תפס נפוליאון פיקוד במלחמות והובילו את קבוצתו לנצחונות והוא זכה להערצה ואל התייחסות כאל גיבור קרב.

מאפייני אישיות בולטים:

1. אמיץ

2 מצביא מהולל

3. תאורטיקן הצבאי

4.חכם

5. מייסד שושלת בונפרטה

6. מנהיג-שהוביל למהפכה צרפתית

7. אסטרטג מחונן

8. סבלניים

9. חרוצים

10. עובדים קשים בכדי להצליח

11. לא מוותר בקלות

צרפת ערב עלייתו של נפוליאון לשלטון: נפוליאון עלה לשלטון לאחר היותו איש הצבא, פעולותיו הראשונות הייתה הרגעת מדינה לאחר תקופה של מהפכה צרפתית, לאחר מכן יצא למסע של כיבושים בכל אירופה. לאחר שאבד את צבאותיו נפל נפוליאון בשבי ונלקח לאי תלבה {} אי איטלקי, הוא הצליח להימלט משב ולחזר לשלוט בצרפת לתקופה קצרה הנקרא 100 ימים, עד שהובס בקרב בהיותו כבן 51 שנים.

14 ביולי 1789: בשנה זו פרצה מהפכה בצרפת: מדינות אירופה, בריטניה, הולנד וספרד הכריז על המלחמה על רפובליקה הצרפתית והמצב החמיר כאשר העיר טולון נכבשה ביד צבא האנגלי וספרדי. נפוליאון קיבל את הפיקוד על חיל תותחנים שהשתתף בקרב לשחרורה הוא הנצח בקרב, טולון שוחררה ונפוליאון עלה לדרגת גנרל {דרגה צבאית בכיר}.

Big image

כתבה עיתונאית-ראיון עם אחותו של נפוליאון

נפוליאון היה שליט צרפת, מייסד הקיסרות הראשונה ומצביא. נפוליאון כיהן כשליט צרפת במהלך השנים 1799-1814 ובזמן זה הוביל את צרפת לכיבוש רוב מערב ומזרח אירופה.

הראיון עם אחותו של נפוליאון על דמותו,אופיו והשינויים שחולל נפוליאון בעולם.

מראיינת: איזה דמות הייתה נפוליאון בשבילך?

אחותו: נפוליאון היה אחי. גדלנו יחד וכאשר עוד לא מלאו לו 10 שנים הוריי שלחו אותו ללימודים באקדמיה הצבאית בצרפת בגלל המחסור בכסף באותה התקופה.

מראיינת: האם נפוליאון יצר אתכם קשר כאשר היה בצרפת? והאם ידעת מכל המלחמות שניצח והקרבות שהביאו לניצחון מוחלט?

אחותו: אני לא ידעתי, רק לאחר זמן שהוא בא לביקור בכדי ללוות אותי הוא סיפר לי בדרך על כל המלחמות שניצח בהם ועל המהפכה הצרפתית. נפוליאון לא יצר איתנו קשר, רק כאשר בא לביקורים לעיתים רחוקות.

מראיינת: כאשר שמעת בפעם הראשונה מסיפוריו שהוא ניצח בקרבות וקיבל דרגת גנרל והמשיך את המהפכה הצרפתית, התמלאת גאווה? האם הייתה לך דאגה כל שהיא? שימשיך לעסוק בזה גם שיחזור?

אחותו: כן, התמלאתי גאווה. אך עם כל זאת היו כל מיני חששות ופחדים שיקרה לו משהו וכעס שלא סיפר לנו על הכל וחשבנו בסה"כ שהוא הולך ללמוד באקדמיה ולא העליתי בדעתי כלל שהוא יקבל דרגות גבוהות ינצח במלחמות ויוביל את המהפכה הצרפתית.

מראיינת: האם נפוליאון היה ילד צנוע בילדותו?

מה היו תכונות האופי הבולטות שלו לדעתך?

אחותו: נפוליאון היה ילד סקרן עד מאוד, תמיד ניסה לבלוט גם בלימודיו וגם בהישגיו, היה ילד צנוע שלא ביקש יותר ממה שקיבל. הוא שאף למנהיגות ולהוביל את הקרבות והמלחמות באקדמיה הצבאית.

Napoleon Bonaparte - Conquest of paradise ( vangelis )

רפלקציה:

הילי:

אני נהניתי מאוד מעבודה. העבודה העשיר את הידע הבסיסי שלי על נפוליאון. למד והשכלתי רבים על ילדות ועל קורות חיים. הרגשתי שעבודה בצוות תרם בכך שהיה דיון מעמיק וכל האחת הביע את הדעות והגיע להחלטה משותפת. עבודה העשירה את הידע שלי ולדעתי עבודה הייתה עבודת חקר מעמיק.

נופר:

העבודה העשירה את ידעי על נפוליאון למדתי דברים חדשים על חיו , הוריו, והישגיו הרבים במלחמות ובקרבות.

בזכות העבודה בצוות היה הרבה יותר קל וחווית הלימוד הפכה למעניינת ומרתקת.

Big image

בבליוגרפיה:

* ויקיפדיה- https://he.wikipedia.org/wiki/

* ויקיציטוט- https://he.wikiquote.org/wiki/

* נפוליאון בונפרטה {נענע 10} -http://index.nana10.co.il/

* סיכום: נפוליאון בונפרטה- http://www.fxp.co.il/showthread.php?t