מעורבות חברתית באמי"ת גבעת שמואל

סיכום פעילות התיכון לשנת תשע"ו

Big image

דבר מנהלת האולפנה, חנית פרשטנד

"אין אדם שאין לו ניצוץ

אין ניצוץ שלא הופך לאור

אין אור שלא מפיץ על סביבתו.

ככל שגדל האור כך יתרחבו מעגליו"


בתכנית המעורבות החברתית המתקיימת באולפנה עוסקות הבנות בפעילויות מגוונות

התורמות להעצמת תחושת הנתינה.


אנו מאמינים שככל שעוסקים בנתינה, תחושת הערך ,המשמעותיות והשייכות לקהילה ולחברה גדלה.

בסיומה של שנת פעילות , אנו רואים את האור הגדול שהפיצו הבנות בעשיה הברוכה שלהן.

"עצמת הנתינה גדולה מן הקבלה.

מה שאנו מקבלים עשוי להספיק

אולם מה שאנו נותנים יוצר חיים".


מי ייתן ודרך המחויבות תתפתח נתינה משמעותית שתתרום

לבניית האישיות של כל בת בהווה ובעתיד.


ברכת תודה למובילה את התכנית באולפנה צורית ארמון

ולכל השותפות הפעילות – הבנות המקסימות.

פתחנו שנה בפעילות קהילתית לכבוד סוכות

WP 20150924 001

ובמורשת מנחם, הצגה לסוכות לבנות כיתה א'

Big image

המשכנו ביום חשיפה לתכנית המעורבות החברתית

שכבת י' עם כניסתה לתכנית החדשה להתפתחות אישית ומעורבות חברתית זכתה ליום חשיפה מיוחד, שבו הן קיבלו מידע מטעם נציגת משרד החינוך, רעות ארליך, על ערכי התכנית, המסגרת והחובות שמוטלות עליהן בשנות התיכון.

בנוסף הוזמנו, רכז הנוער המקומי, מנהלת מחלקת החינוך בעיריה, מנהלת המרכז לקשיש ועוד נציגי ארגונים ועמותות נוספים, כגון: כנפיים של קרמבו, אדרבה, ועוד. כל אלה סיפקו מידע מפורט על האפשרויות המגוונות להתנסות (התנדבותית) באזורים הקרובים לביתן.

בתמונה: השיחה המרכזית של היום, שיחת השראה מאת מאיר נח, תלמיד כיתה י"ב בתיכון אוסטרובסקי, רעננה, בעל שיתוק מוחין מלידה, מספר על הדרך שעשה מילד שנאלץ להיות מטופל רוב הזמן בשיקום וללמוד ללכת, בזמן שחבריו משחקים כדורגל, אך הפך את ההתנדבות לדרך חיים, ומתנדב כיום בבית לוינשטיין, פעיל בארגונים נוספים, ונציג בית הספר והעיר רעננה במועצת הנוער המחוזית, לצד היותו תלמיד תיכון מצטיין, המסיים השנה את בחינות הבגרות.

הפקנו יומן מסע לתיעוד תהליך ההתפתחות האישית

יומן המסע היפה, (וזה המקום לתת קרדיט למעצבת שלומית פולק, כן היא גם גרפיקאית לעת מוצא) נועד ללוות את התלמידות בתהליך שהן עוברות במהלך התנסותן במקומות בהם הן פועלות ומתנדבות, ולשקף עבורן את החוויות שהן עוברות בצורה שהיא יותר מודעת, כאשר יש להן יכולת להביט על התהליך מבחוץ. כמו כן היומן כולל, גם מקום להערכה עצמית והערכת המחנכות ואנשי הקשר במקומות ההתנסות.


העבודה עם היומן בפגישות הרפלקציה שהתקיימו בכיתות נועדה לשתף את הבנות זו עם זו, ולקיים למידת עמיתים דרך החוויות המשותפות, הקשיים ודרכי ההתמודדות השונות.


לעלעול ביומן, ניתן ללחוץ על הלינק/התמונה

הקמנו את פרויקט ל"ב - לומדות ביחד

Big image
למעלה: תמונת אילוסטרציה


מתוך המחשבה על הצורך לאפשר לתלמידות התיכון להתנדב ברדיוס הקרוב לביתן.

ומתוך האמונה ש"קודם כל עוזרים בבית" - כלומר, ניתן לנצל לטובה את משאביהן האנושיים והיתרונות שלהן לטובת צרכי האולפנה, שהיא סוג של בית שני ולמעשה המעגל הקהילתי הקרוב ביותר אליהן.

ובנוסף, ההבנה שכדי לבנות תהליך מעצים עבור התלמידות, ראוי לשלב בהתנדבות את החוזקות האישיות שלהן בתחומי הדעת הנדרשים ביותר כיום: מתמטיקה ואנגלית


עלה הרעיון של פרויקט ל"ב - לומדות ביחד, וקרם עור וגידים....


בחרנו צוות של תלמידות מצטיינות במתמטיקה ואנגלית משכבות י'-י"א, שמעוניינות לתת את השעות שבהן הן מחויבות, במסגרת לימוד פרטני של תלמידות כיתות ז', שזקוקות לסיוע לימודי ולהדבקת פערים. רתמנו את רכזת המתמטיקה אלומה ליבוביץ', וכן את צוות אנגלית באולפנה לטובת איתור התלמידות הזכאיות, גם יועצות החטיבה והתיכון, ברוריה ושרה היו שותפות בתהליך, ובזכות ברכה מההנהלה ומשמים - הפרויקט יצא לדרך.


השנה הפרויקט עשה את צעדיו הראשונים ומנה יחידה מובחרת של תלמידות, שהיוו מעבר למורות פרטיות בחינם, גם סוג של "אחיות גדולות" שתמכו באחיותיהן הצעירות, מתוך סולידריות והזדהות שגם הן לא מזמן היו במקום הזה.


בתקווה שבשנה הבאה היקף הלומדות והמלמדות יגדל והסטטוס הזה של חברות הפרויקט ייהפך מוכר ואפילו נחשק. מתוך ההבנה שמדובר ב WIN-WIN SITUATION לכל הצדדים.

במחצית השנה - ערב ט"ו בשבט - שכבת י"א יצאה להתנדבות במפעלים מוגנים

Big image

סדר ט"ו בשבט מרגש עם פירות יבשים ושירי ארץ ישראל

Big image

פתחנו את חודש אדר ב' בפעילות משמחת לאוכלוסיה הבוגרת בגבעת שמואל, קריית אונו וגני תקווה

Big image

כיתה י3 במרכז לקשיש גני תקווה

Big image

כיתה י1 במרכז לקשיש קריית אונו

Big image

כיתה י'2 במרכז לקשיש בגבעת שמואל

סיכום


"כוח הנתינה איננו שוֹרֵה כי אם על השמח בחלקו", כותב הרב דסלר.

"הנותן הוא יראה בכל דבר גדול, וגם בקטן, את חסדי ה' יתברך ואת טובותיו אשר אין קץ להן. ויהיה בראותו כי כן, הלוא ישמח במתנות האלה שמחה רבה ויהיו חייו מאושרים תמיד. מן השמחה והאושר האלו נובעות הנתינה והאהבה".

(הרב אליהו דסלר, מתוך הספר "מכתב מאליהו")


מאחלת לכולן שנזכה תמיד לשמוח ולשמח באמצעות הנתינה! שמסוגלת להביא את שמחת האדם לדרגה הגבוהה והטהורה ביותר. מקווה שגם בחופשה הגדולה רוח ההתנדבות תמשיך לפעם בכן רוח ההתנדבות ותביא אתכן לעשייה ברוכה.


מכל הלב,

צורית ארמון

רכזת מעורבות חברתית באולפנת אמי"ת גב"ש, שנת תשע"ו