שבת שלום

איגרות המזכירות הפדגוגית - אייר, מאי 2018 (78) משרד החינוך

איגרת המזכירות הייתה מוכנה וסגורה, לאחר עריכה לשונית, עם הזמנה לכנס המקוון הגדול של המזכירות הפדגוגית (מוזמנים כולם להירשם) כאשר פתאום, מתוך המדבר הגיע הזרם העכור וסחף חייהם של תשע נערות ונער, ועימם את חייהם של עשרות בני משפחה וחברים.

האסון בנחל צפית ויום לפניו אסון הנער והנערה בני הפזורה הבדואית שנסחפו בזרמי הענק ונהג המשאית שעדיין לא נמצא, הזכירו לכולנו את כוחו האדיר של הטבע ואת חשיבות הענווה ביחס אליו ובכלל.

האיגרת שכתבתי נראית פתאום לא רלוונטית, וההיזכרות שלפעמים השתיקה והדממה נוכח המציאות, היא זו שצריכה למלא את החלל. וכדברי רחל "ידעתי מילים אין מספר על כן אשתוק"

ורק דבר אחד אומר ואבקש, מכל הלב:


שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ, כֹּחֵךְ שִׁמְרִי, שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ,
שִׁמְרִי חַיַּיִךְ, בִּינָתֵךְ, שִׁמְרִי חַיַּיִךְ,
מִקִּיר נוֹפֵל, מִגַּג נִדְלָק, מִצֵּל חָשֵׁךְ,
מֵאֶבֶן קֶלַע, מִסַּכִּין, מִצִּפָּרְנַיִם.
שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ מִן הַשּׂוֹרֵף, מִן הַחוֹתֵךְ,
מִן הַסָּמוּךְ כְּמוֹ עָפָר וּכְמוֹ שָמַיִם,
מִן הַדּוֹמֵם, מִן הַמְחַכֶּה וְהַמּוֹשֵׁךְ
וְהַמֵּמִית כְּמֵי בְאֵר וְאֵשׁ כִּירַיִם.
נַפְשֵׁךְ שִׁמְרִי וּבִינָתֵךְ, שְׂעַר רֹאשֵׁךְ,
עוֹרֵךְ שִׁמְרִי, שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ, שִׁמְרִי חַיַּיִךְ. (נתן אלתרמן)

https://www.youtube.com/watch?v=ECLfF-scrig

שבת שלום ובשורות טובות

מוישי

.

הרשמו למושבים של הכנס השנתי של המזכירות הפדגוגית

איך מסבירים לאלפי עובדי הוראה שאין צורך לחפש את מיקום הכנס השנתי המסכם של תחום הפיתוח המקצועי? לכנס "בקיוון הנכון" ניתן להיכנס מכל מקום!

https://www.youtube.com/watch?v=a07lqzJLr3Y

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

אגף א חברה ורוח

פורום מורי "גאוגרפיה- אדם וסביבה" במכון וולקני, אשא עוסק ב"חקלאות בישראל"

לאור 70 שנה למדינה

במהלך השנה קיים הפיקוח על "גאוגרפיה- אדם וסביבה" למורי התיכון המלמדים בכיתות ז'- י"ב, שלושה פורומים מוצלחים שלושתם עסקו בסקירה ותובנות לגבי תהליכים הנוגעים ל- 70 שנים למדינת ישראל:

הפורום בנושא תעשייה בישראל- חוזקות וקשיים התקיים במרכז ל"ארץ ישראל יפה", אירח תעשיינים אשר האחד מנהל מפעל "פוליפילם" מאזור עוטף עזה והשני מנהל מפעל רב- בריח. מהם קיבלנו סקירה מקיפה על תהליכים בתחום התעשייה בישראל.

הפורום בנושא "תכנון ופיתוח מרחבי" שהתקיים במרכז פיסגה רמת השרון בו עסקנו בפיתוח ותכנון המרחב העירוני: ב"תוכניות עיר חכמה- עיור ועירוניות", מפיו של ד"ר אייל יניב, אוניברסיטת בר אילן, בית הספר למנהל עסקים, הפקולטה למדעי החברה. ובהיבטים בתכנון במרחב הכפרי בישראל: בנושא "מהפרדה תכנונית בין סביבה, נוף ומרקם- לאיחוד ולתכנון מכליל, המקרה של מרחב כפרי פתוח", פרופ. עירית עמית, אוניברסיטת בר אילן, המחלקה ל"גאוגרפיה ופיתוח הסביבה".

הפורום שהתקיים ב 1.5.2018 עסק בנושא: סקירה אודות 70 השנים בחקלאות בישראל, התקיים במכון וולקני.

היחידה לנוער שוחר מדע במכון וולקני ברשות ד"ר הדר הלר, וד"ר ג'אנט טלמון אירחה את המורים. במכון פתחו עבורנו את המעבדות באמצעות החוקרים ד"ר אלכס פרוסטוב שהדגים הדברה ביולוגית, ד"ר אשר ברטל שביצע עם הקבוצה ניסוי להדגמת פיתוח טכנולוגיות השקיה חסכוניות מתקדמות באמצעות ליזימטרים, ד"ר רון פורת הדגים טיפול בתוצרת חקלאית לאחר קטיף, ד"ר עינת מייזליש גתי ערכה לקבוצה ביקור בבנק הגנים הארצישראלי, וד"ר ויקטור אלחנתי הציג רעיונות חדשניים של חקלאות מדייקת.

במליאה הציג סגן ראש מנהל המחקר במנהל החקלאי פרופ. איתמר גלזר מחקרים הנמצאים בחזית המחקר.

היחידה לנוער שוחר מדע במרכז וולקני, מבצעת יחד עם תלמידים סיורים, מטלות חקר ועבודות מחקר. ניתן לבקר במקום במסגרות המותאמות לתלמידים ולמורים.

חוויית הביקור במרכז וולקני הייתה מלמדת ורבת עניין.

אגף א לפיתוח פדגוגי

יום למידה מבוסס תובנות לחברי פורום תכניות לימודים ואגף א' לפיתוח פדגוגי

איך לבנות רעיון מרכזי בבניית תכנית לימודים? מהם התנאים לתכנון לימודים מבוסס תובנות? שאלות אלו ועוד עמדו במרכז הרצאת ההמשך של ד"ר אמנון כרמון, שהובילה לסדנת התנסות מרתקת בניסיון לגבש תובנות וטענות שישמשו בסיס לפיתוח תכניות לימודים מיטביות בתחומי דעת שונים.

בהמשך נערך ביקור מרתק ומעשיר בבית לוי אשכול, בו התארחנו במשך כל יום הלמידה, הביקור כלל פעילות אינטראקטיבית באמצעות טאבלטים ואמצעים נוספים באופן המעורר את הבית ואת הדמויות שחיו בו לחיים מלאי עשייה ושליחות לאומית.

ולסיום היום שמענו את הרצאתו של ד"ר שמעון אזולאי , פילוסוף וחוקר בתחום החינוך, "מלמידה משמעותית למשמעות באמצעות למידה" שסחפה את כולנו לדיון פורה אודות אחריות המורה לעורר סקרנות ומשמעות באמצעות למידה. הדיון היה משמעותי ויותר מכך מערער ומהרהר.

משתתפי יום הלמידה סיכמו במילים: "היה לנו יום למידה משמעותי מעניין ומיוחד במינו. ההרצאות המעניינות תרמו והוסיפו חומר לחשיבה בנושא תכנון תכניות לימודים ופדגוגיה, הפעילויות האינטראקטיביות בבית לוי אשכול היו מרתקות ומלמדות, מקום האירוח, הסיור והכיבוד - הכול היה מצוין!"

Big picture

חדש!!! תכנית לימודים ייחודית במשפטים לישיבה התיכונית "תורה ומדע שליד מכון לב", ירושלים

תכנית לימודים ייחודית במשפטים אושרה לישיבה התיכונית "תורה ומדע שליד מכון לב", ירושלים. תכנית הלימודים הינה בהיקף של 5 יח"ל, ותילמד במסגרת תחום הדעת 'מדעי החברה'.

מטרת התכנית היא הקניית הכרה מעמיקה עם עולם המשפט העברי והישראלי והבנה כיצד תורם עולם המשפט להסדרת הנורמות בחברה ולבניית חברה מתוקנת ומוסרית. בנוסף, מכיוון שהתלמידים לומדים במקביל את מדעי המחשב שולבו בתכנית נושאים המשיקים בין עולם המשפט לעולם המחשבים כגון: שמירת זכויות קנין רוחני, העתקת תוכנות וזכויות יוצרים, עבריינות נוער ברשתות החברתיות ולשון הרע באינטרנט.

ייחודיותה של התכנית באה לידי ביטוי גם במשקל הרב שניתן בה ללמידה משמעותית ועצמאית של התלמיד.

לצד עבודת החקר שתלמידים יכתבו, ישולבו מטלות של ניתוח מקורות משפטיים וימי סיור למודי. לתכנית דרכי הערכה מגוונות המשלבות בין הערכה מסורתית לצד שימוש בכלי הערכה כגון: פרזנטציה בפני העמיתים, ניתוח אירועים, הגשת ניירות עמדה ודו"חות רפלקציה.

התכנית אושרה ומלווה בהדרכתו של יעקב גוטמן.

חינוך גופני

כנס ארצי למורים לחינוך גופני: "טוב מכל הלב"

במסגרת התוכנית לשינוי דפוסי התנהגות של תלמידנו ועידודם לאורח חיים פעיל ובריא, הפיקוח הארצי על החינוך הגופני בשיתוף עם איגוד הקרדיולוגים בישראל קיים כנס ארצי במרכז הרפואי "שיבא", תל השומר למורים לחינוך גופני בנושא: חשיבות הפעילות הגופנית ובריאות הלב. בכנס לקחו חלק 150 מורים מכל חלקי הארץ ובו שמעו הרצאות של בכירי הרופאים והמומחים העוסקים בתחומי קידום אורח חיים פעיל ובריא של המרכז הרפואי שיבא:

פרופ' גל דובנוב-רז, מנהל מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא לילדים, פרופ' רוברט קלמפנר, מנהל המכון לשיקום לב ומנהל רפואי של מלון ההחלמה הרפואי שי-לב, מכון הלב, גב' בריז'יט כוכבי, סגנית מנהלת יחידה לתזונה דיאטנית לילדים ופרופ' מיקי שיינוביץ, מנהל מכון אדמס לספורט מאוניברסיטת תל-אביב.

כנס זה מהווה יריית פתיחה של שיתופי פעולה נוספים בין הפיקוח הארצי על החינוך הגופני ואיגוד הקרדיולוגים בישראל למען בריאותם של תלמידנו.

Big picture

אליפות ישיבות תיכוניות בכדור-סל - חמ"ד

בשנה"ל תשע"ח הכרזנו על אליפות כדורסל ארצית ראשונה לישיבות התיכוניות ולבתי הספר העל יסודיים בחמ"ד. כ- 400 שחקנים מכלל רחבי הארץ נרשמו לאליפות משלושים מוסדות, 24 ישיבות תיכוניות ו-6 בתי ספר על יסודיים.

השלב הראשון של האליפות התקיים על פי ארבעה אזורים גיאוגרפים: מרכז, צפון, דרום וירושלים. המשחקים שוחקו על פי תקנון החינוך הגופני והשיפוט התבצע על ידי שופטי איגוד הכדורסל. נרכשו סטים של ביגוד לנבחרות ,בצבעי כחול לבן ובסימן 70 שנה למדינה.

בכל אזור התקיימו משחקים בין הקבוצות השונות אשר התמודדו על כרטיס עלייה לבית הגמר הארצי באולמות ספורט במוסדות השונים ברחבי הארץ כאשר לכל משחק הגיעו עשרות אוהדים אשר יצרו תחושה של "ליגת העל". בנוסף, המשחקים סוקרו באתר התאחדות הספורט לבתי הספר, בעיתונות המגזרית ובאתרי האינטרנט השונים המזוהים עם המגזר הדתי, וגרמו ל"באז" תקשורתי מטורף.

לאחר ארבעה חודשי פעילות נקבעו 2 הקבוצות העולות לגמר הארצי:

תיכון הימלפרב, ירושלים וישיבת בנ"ע תקוות יעקב, שדה יעקב.

משחק הגמר שתוכנן בקפידה ובאיכות גבוהה התקיים באולם הספורט של תיכון עירוני ט' בתל אביב לעיני מאות צופים ובהשתתפות גיא דגן, מפמ"ר וממונה על החינוך הגופני, ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מנהל החמ"ד, סגניתו אתי אורלב ומפקחי החמ"ד מהמחוזות השונים - הסתיים לאחר משחק צמוד עד הרבע השלישי בניצחון גדול של קבוצת הירושלמים שזכו באליפות החמ"ד.

אגף א מדעים

ביולוגיה

מתכונים לבחינת הבגרות במעבדה בביולוגיה

לקראת בחינת הבגרות במעבדה בביולוגיה, שתערך ביום רביעי, 9.5.18 כ"ד אייר, נערך מפגש סינכרוני שכותרתו "חידודים לקראת הבגרות במעבדה תשע"ח - 2018 " וכלל התייחסות לתכנים, למיומנויות, להתנהלות לפני, בזמן ואחרי הבחינה, תוך מתן דגש על כללי הבטיחות.

למגינת לבם של חלק מהמשתתפים, לא נמסרו שאלות מבחינת הבגרות אך כולם שמחו לדון בעקרונות ביולוגיים שבאים לידי ביטוי במעבדה ובדוגמאות משנים קודמות.

כ 500 מורים השתתפו במפגש, שאלו שאלות וקבלו תשובות בזמן אמת. כ 20 אלף שאלונים הוזמנו לקראת הבחינה. נאחל לתלמידים, למורים, ללבורנטים ולכל הצוות שיש לו חלק כזה או אחר בבחינה - בהצלחה.

Big picture

כרזה ביולוגית של תגליות בביולוגיה משתלבת בחגיגות ה- 70


צוות הביולוגיה במרכז המורים לביולוגיה ומדעי הסביבה הכין כרזה המרכזת 70 תגליות ופריצות דרך ביולוגיות במהלך שבעת העשורים. הכרזה נשלחה לבתי הספר ואשכולות הפיס ונמצאת באתר המורים לביולוגיה, שם לכל תכלית קישור חם לפעילות בנושא.

באשכולות הפיס ובכיתות כבר החלו להשתמש בכרזה לקידום ההוראה. למשל דיווח מאשכול הפיס באשקלון שם כל תלמיד בחר בפריצת דרך/תגלית אחת, הכין שקופית כחלק ממצגת שיתופית והציג אותה לעמיתים.

קישור לאתר מורים לביולוגיה

באשכול הפיס בכפר סבא הגדילו לעשות, תרתי משמע והדפיסו את הכרזה באורך 2 מטר

Big picture

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

כנס מנהלי בתי ספר בחינוך היסודי- שמים את לימודי המדע והטכנולוגיה על המפה

הרצון להעניק לתלמידים של היום חוויות בלתי נשכחות של מפגשים עם הטבע, המדע והטכנולוגיה של ימינו הוביל לארגון כנס ראשון של מנהלי בתי ספר שהתקיים ב-22 באפריל, 2018, ז' באייר, תשע"ח, במוזיאון הטבע החדש על שם שטיינהרדט הצפוי להיפתח בחודש הבא באוניברסיטת תל אביב. בכנס לקחו חלק כמאה מנהלות ומנהלים של בתי הספר היסודיים מכל מחוזות הפיקוח, רכזות ורכזי מקצוע, מדריכות מחוזיות וארציות וכן מורות ומורים מובילים למדע וטכנולוגיה מכל רחבי הארץ. הכנס נועד להעלות את המודעות של מנהלי בתי הספר היסודיים לחשיבות של המקצוע לימודי מדע וטכנולוגיה בבית הספר היסודי ולפוטנציאל שלו כמקצוע מוביל המזמן פדגוגיה חדשנית ולמידה חווייתית. הכנס נערך ביוזמתן של מפמ״ר מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, ד״ר אביבה בריינר ושל ד״ר מירי דרסלר, מנהלת מרכז המורים הארצי למדע וטכנולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.

החלק הראשון של הכנס נפתח בדברי ברכה שנשא פרופ' רפי נחמיאס ואחריו הוצגו שלוש הרצאות: ד"ר אביבה בריינר על קהילות מנהלים לקידום מדע וטכנולוגיה בבתי הספר היסודיים ועל החוויה הרגשית והאינטלקטואלית שמזמנים לימודי המדע והטכנולוגיה, ד"ר מירי דרסלר על ממצאי מחקר "זהותם המקצועית של המורים למדע וטכנולוגיה" שהצביעו על חשיבותם של מנהלי בתי הספר לפיתוח זהות מקצועית קוהרנטית של המורים וד"ר יעל גבריאל, מנהלת החינוך והתקשורת של מוזיאון הטבע על המוזיאון - חלום שהתגשם. בהמשך זכו הבאים לסייר לראשונה בתצוגות המרתקות של המוזיאון, ולהתרשם מהמגוון הביולוגי וסביבות החיים המגוונות של ארצנו. בשני מושבים שהתקיימו במקביל הציגו מנהלים ומנהלות של בתי הספר תכניות ייחודיות של מדע וטכנולוגיה שהם מובילים בבית ספרם. המיצגים כללו מגוון של נושאים ויוזמות כמו קידום בריאות, קורסי העשרה במדע וטכנולוגיה, מרכז מדעי טכנולוגי, חקר בסביבה חוץ כיתתית (המכון הביולוגי בחיפה), קידום שוויון מגדרי בלימודי מדע וטכנולוגיה, מרחבי למידה מוזיאליים, שיתופי פעולה עם גופים חיצוניים כמו החברה להגנת הטבע, שילוב תכנית חוץ קוריקולרית בנושא התייעלות אנרגטית ועוד.

בסיום, התקיים פאנל בהנחיית ד"ר אביבה בריינר ובהשתתפות אנשי מפתח בחינוך המדעי והטכנולוגי: גב' דורית לחיאני, מפקחת ארצית על החטיבות בצעירות וממונה על למידה משמעותית ומינהל בית ספרי באגף לחינוך יסודי, משרד החינוך; גב' ברכה צויליך, מנהלת יחידת מצטיינים מחוננים מדעים וטכנולוגיה, מנהל חינוך, עיריית ראשון לציון; מר ספואת טאהא, מנהל בית הספר היסודי אלזהרא, כפר קאסם; מר רפיק עוידאת, מנהלת בית הספר היסודי א', מגדל שאמס, מגזר דרוזי; ד"ר ארני מרכוס מנהל בית ספר הגפן, רמת גן, מחוז תל אביב; גב' חני פלג, מרכזת ארצית לחינוך לקיימות, המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך. במסגרת הפאנל דנו המשתתפים בסוגיות שונות איתן מתמודדים כל העוסקים בקידום המקצוע מדע וטכנולוגיה בבית הספר היסודי – כיצד מנהלים תופסים את מקצוע הלימוד מדע וטכנולוגיה בבית הספר? כיצד מגייסים את הצוות הבית ספרי? כיצד אפשר להפוך את הוראת המדע והטכנולוגיה לרלוונטית לתלמידים? ועוד.

ההרצאות, ההיצגים, הסיור והשיח בין המשתתפים בכנס עוררו עניין רב בקרב מנהלי ומנהלות בתי הספר. הכנס היווה יריית פתיחה שנועדה להגביר את המעורבות של מנהלי בתי הספר בקידום לימודי המדע והטכנולוגיה בבית הספר היסודי – ומכאן השמיים הם הגבול!

התצוגות במוזיאון הטבע החדש על שם שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב:

יריד חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה בבתי הספר היסודיים במגזר הערבי

במהלך שנת הלימודים תשע"ח מתנסים, זו השנה השביעית, כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים בלמידה בדרך החקר המדעי ופתרון בעיות.

לסיכום תהליך הלמידה מתקיימים ירידי חקר בבתי הספר, בהם מוצגות עבודות החקר בפני קהילת בית הספר וההורים. עבודות מצטיינות מוצגות בירידי חקר עירוניים ומחוזיים, ומהן יבחרו עבודות המוצגות ביריד הארצי הכולל את כל המחוזות.

בחודשים מרץ - אפריל מתקיימים ירידי חקר מחוזיים עליהם ניתן להתעדכן באתר המקצוע.

Big picture

יריד עבודות חקר

Big picture

כנס רב – תרבותי לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה

Big picture

כנס לעבודות חקר מדעי ופתרון בעיות -מחוז דרום

כנס מחוז דרום הוא יום חגיגה למדע וטכנולוגיה, כ-800 תלמידים, מורים, מנהלים, הורים ואורחים מרחבי המחוז ומחוצה לו התאספו והשתתפו בחגיגה, שמטרתה להוקיר את עבודת התלמידים, המורים והמרכזים השונים שסייעו לבתי הספר. תחילתו של התהליך הוא בקיום תהליכי חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה של כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים. בתום תהליכי הלמידה התקיימו ירידים להצגת

תוצרי העבודות בבתי הספר, בהם הוצגו עבודות החקר ופתרון הבעיות בפני קהילת בית הספר וההורים. עבודות מצטיינות הוצגו בירידי חקר עירוניים ואזוריים שהתקיימו באשקלון, נתיבות, קריית גת, אילת, אשדוד ערבה חורה ומהן נבחרו עבודות שהוצגו בכנס המחוזי.

הכנס המחוזי התקיים ביום שני, א' אייר תשע"ח, 16 לאפריל 2018 בפארק קראסו למדע בבאר שבע. בכנס המחוזי השנה השתתפו כ-115 בתי ספר מתוכם 48 יסודיים, כ-68 חטיבות הביניים.

הכנס נפתח בתערוכת פתיחה ברחבת הפארק, לאחר מכן במושבים מקבילים ניתנה לתלמידים האפשרות לשתף את הנוכחים בתהליך שעברו ולקבל משוב על עבודתם. בהתכנסות באודיטוריום נשמעו ברכות על ידי נציגים ושותפים במחוז, הוקרן סרטון על 70 שנות המצאות ישראליות, שהופק על ידי בית יציב ולסיכום רקדו להקת היפ הופ של סטודיו דן אודיס קולג'.

עבודות נבחרו ייצגו אותנו ביריד הארצי באוניברסיטה העברית בירושלים, במתכונת של כנס מדעי חגיגי, בסימן של חגיגות 70 שנה להקמת מדינת ישראל ו- 100 שנים להקמת האוניברסיטה העברית בירושלים.

Big picture

כנס גלוב השנתי

Big picture
מגזר בדואי
Big picture

כנס מקהלות שני לבתי ספר מהחברה הבדואית - מחוז צפון

באולם מתנ״ס בוסמת טבעון

תשע״ח

ביום חמישי 26.4.2018, התקיים כנס מקהלות שני של בתי ספר מהחברה הבדואית באולם מתנ״ס בוסמת טבעון, ביוזמתם של ד״ר מוחמד אלהיב, המומנה על החינוך הבדואי, מר מוסא חילף, מפקח מרכז במחוז צפון, מר בלאל בדארנה, מדריך ארצי על האמנויות בחברה הבדואית, ובנוכחותם של קבוצת מנהלי בתי ספר וקבוצת מורים, אשר דיברו על חשיבות החינוך לאמנויות בכלל ומיוחד החינוך המוסיקלי.

בכנס השתתפו תשע מקהלות: מקהלת יסודי אלחכמה- טובא זנגריה בניצוחו של ג׳מיל מנסור, מקהלת יסודי ערב אלמזאריב בניצוחו של ויסאם טרביה, מקהלת יסודי כעביה בניצוחו של ראמי אבראהים, מקהלת יסודי ואדי אלחמאם ומקהלת יסודי ערב אלהיב בניצוחה של דינא דלאשה, מקהלת יסודי ואדי סלאמה בניצוחה של רימא בדארנה, מקהלת יסודי אלכמאנה בניצוחה של אכראם סואעד, מקהלת יסודי בוסמת טבעון ומקהלת חט״ב בוסמת טבעון בניצוחה של רנא סבאבגה.

המקהלות הציגו שירים מהפולקלור העממי ושירים חינוכיים, פרי עבודה מתמשכת לאורך שנת הלימודים, חלק מהתלמידים נגנו בכינור, אורגן וכלי הקשה. המורים למוזיקה ליוו את השירה של תלמידי המקהלות, דבר אשר הוסיף ניצוץ מיוחד ותמיכה לתלמידים המשתתפים. נוסף לכך, כל תלמידי המקהלות שרו ביחד שירים שחיבר בלאל בדארנה ושירים של פיירוז.

בסוף התכנית, צוות הפיקוח וצוות המנהלים העניקו תעודות הוקרה למורים למוסיקה על העשייה החינוכית הנפלאה והתוצרים המיוחדים שהציגו, ועל תרומתם למען קידום החינוך המוסיקלי בחברה הבדואית.

אגף א שפות

צרפתית

יומולדת שמח למדינה שלי! - ביה"ס אליאנס בתל אביב

בכדי לציין את חגיגות 70 השנה להולדת מדינת ישראל, תלמידי ט' 7 מביה"ס אליאנס בתל אביב ארגנו תערוכה, ביוזמת הפיקוח הארצי על הוראת צרפתית ובהדרכתו של המחנך ומורה לצרפתית שלהם מר פטריס הוג.

בעזרת ההורים, הסבים והמשפחות המורחבות התלמידים חפשו מסמכים, תמונות וחפצים שונים, הממחישים שבעה עשורים של הרפתקה עוצרת נשימה.

במהלך ההכנות לתערוכה והחיפוש אחר חומרים התברר לתלמידים, שבאמצעות בני משפחותיהם הקרובים יש להם קשר ישיר עם הקמת המדינה ואירועים מכוננים מההיסטוריה שלה: התלמידים נגעו בהיסטוריה של מולדתם!

כך ניתן להתרשם ולהתפעל בתערוכה ממוצגים מרגשים רבים: מכתב שסבתא אלכסנדרה קיבלה מנשיא המדינה יצחק בן צבי בשנת 1957; סיפורה של בתיה, קרובת משפחה, שבגיל 14 ביצעה משימות חשאיות בארגון לח"י; בול של הדואר העברי משנת 1948 ששמר סבא ויקטור; תמונות שסבא מאיר צילם ביום העצמאות בשנת 1954 עם חיילים ישראלים רוכבים על גמלים; תמונה עם סבתא רבקה שזכתה לביקורו של משה דיין, שר הביטחון דאז ועוד.

כל המוצגים בתערוכה מלווים בהסברים שהתלמידים כתבו בעברית ובצרפתית, המופיעים גם בחוברת מהודרת שהופקה לכבוד התערוכה!

Big picture

70 שנה למדינה בחטיבת אלון רעננה

במסגרת הפעילויות לכבוד חגיגות ה- 70 שנה למדינה, תלמידים מחטיבת 'אלון' רעננה ארגנו תערוכת חפצים בעלי ערך משפחתי.

שלבי הפרויקט:

1. חיפוש ומציאת החפצים

Big picture

2. כתיבת תעודת זהות לחפץ וסיפורו

3. הצגת החפץ ותעודת הזהות בתערוכה כיתתית

בפרויקט השתתפו תלמידים מכיתה ח'. סיפורו של החפץ חשף את התלמידים לסיפור המשפחתי. בנוסף, הפרויקט אפשר להם גם התקדמות בלמידת השפה הצרפתית.

יום שיא גישור ודיבור - מנהיגות בפעולה!

יום שיא גישור ודיבור - מנהיגות בפעולה! של מגמת הדיפלומטיה והתקשורת הבינלאומית באנגלית נערך ביום ד' ה-25 באפריל במשרד החוץ בירושלים.

Big picture

ביום זה תלמידי המחזור הראשון של מגמת הדיפלומטיה הציגו את תוצרי הלמידה הפעילה שהתרחשה בכיתות והציגו את מטלת הביצוע שביצעו במסגרת ההערכה הפנימית. התלמידים בחרו סכסוך הקיים בקהילה שלהם חקרו, למדו, הציעו פתרונות, ויצרו תוצר שיפתור את הסכסוך. לאורך כל תהליך העבודה, היה דגש על כישורי גישור מתקדמים שיכולים לקדם את הפתרון היעיל ביותר לסכסוך הנבחר.

Big picture

תמונת הרקע

חצי האי סיני בלילה, צילום מהחלל, ספטמבר 2016


NASA - This nighttime view of northern Egypt and the Sinai Peninsula was captured by the Expedition 49 crew aboard the International Space Station. The city of Cairo can be seen to the left at the top of the Nile river. Atop the sparsely lit Sinai Peninsula can be seen cities in Israel, including the brightly lit city of Tel Aviv on the Israeli coast along the Mediterranean sea.

נחלת הכלל

נוצר: 16 בספטמבר 2016

המקור ויקיפדיה

זכויות שימוש CC BY-SA 3.0